Múltidéző
Öt évvel ezelőtt, 2010. augusztus 11-én, egy kellemes nyári reggelen arra ébredtünk, hogy a különféle tájékoztató és közlekedési táblákkal amúgy is bőven megáldott Rákóczi téren két új tábla jelent meg: egy az apátsági bekötőút elején, egy a tér közepi zöldszigeten. Mindkettő az utat mutatta a Penny felé.
Mint később kiderült, az áruházlánc forgalomösztönző akciója keretében egy táblakommandó járta az országot, és az általuk előre kiszemelt és eltervezett helyekre rapid módon lerakta az előre elkészített táblákat. Amelyek helyéről a zirci önkormányzattal előre nem egyeztetett, ezekre engedélyt nem kért.
Így hát Zirc városa ezeket a táblákat ugyanilyen rapid módon kiszedette, és - nagyvonalúan, mindenfajta büntetés kiszabása vagy költségtérítés megkövetelése nélkül - a két táblát és tartozékait a cégnek visszaszolgáltatta.
(A dolog pikantériája, hogy a Penny próbálkozott még hirdetéssel közvilágítási oszlopon a Köztársaság-Alkotmány utca sarkán, amely az akkori szabályok szerint ugyancsak ütközött a hatályos városi előírásokba. Végül megtalálta a Rákóczi téri ún. Horváth Balázs-órát, most évek óta ott látható a reklámja.)
A Rákóczi tér, mint építészeti örökség, helyi védelem alatt áll
Az elmúlt évek sikeres európai uniós pályázatainak köszönhetően a tér gyakorlatilag teljesen átalakult. A korábbi emlékhelyek áthelyeződtek és részben új környezetet kaptak. A tér szolgáltatási funkciója kifejezetten erősödött (játszóterek, közösségi terek, parkolók). Arról megoszlanak a vélemények, hogy mindezek az átalakítások esztétikailag javára váltak-e a városközpontnak. Ettől függetlenül a tér helyi védelem alatt áll.
A vonatkozó rendelet (Zirc Városi Önkormányzat Képviselő-testületének 9/2014.(V.5.) önkormányzati rendelete Zirc város egyes ingatlanait és területeit érintő, építészeti örökség helyi védelméről) pl. ezt írja:
"3. § (1) A helyi területi védelem hatálya kiterjed a Zirc, Rákóczi tér – a rendelet 4. mellékleten jelölt - területének zöldterületeire és a zöldterületen belüli építményeire, burkolataira."
Mennyire tudja érvényesíteni a város a védettségre vonatkozó rendeletét? Évekkel ezelőtt, amikor a téri buszmegálló épületében megnyílt a pékség, felkerült egy ocsmány módon kinéző kinéző "Friss pékség"-neonreklám az épület tetejére. Annak ellenére, hogy akkoriban ezzel kapcsolatban eljárás is indult, évekig ott világított még. Most - nem tudni, hogy a hatósági eljárás eredményeként, vagy a tetőhéjazat cseréje miatt - lekerült a tetőről. Reméljük, nem kerül vissza.
Ez itt az évekig virító neonreklám (a Google Utcakép felvétele)
Ez a buszmegálló mai képe a tetőhéjazat cseréje után. Reméljük, nem kerül vissza az ocsmány neon.
Ki és mit építhet, telepíthet a Rákóczi térre?
A közterületek használatáról szóló városi rendelet (Zirc Városi Önkormányzat Képviselő-testületének ... többször módosított ... 49/2009.(XII.31.) önkormányzati rendelete) jól meghatározza, hogy a közterületeken mit lehet elhelyezni, és azokért milyen díjat kell fizetni, illetve mely esetek mentesülnek a díjfizetés alól.
A Rákóczi tér több ütemben történt átépítése után négy közterületi információs tábla maradt a téren.
Ez a négy tábla maradt a téren
A Reguly Múzeum táblája a múzeum bejáratánál
A Bakonyi Természettudományi Múzeum táblája a múzeum munkaszervezetének épülete előtt
A Reguly Múzeum másik táblája az Apátsági bejáratnál
Az apátsági fejlesztés során állított tábla az Apátság bejáratánál
Ízlés kérdése, de ez a négy tábla nem igazán lóg ki a tér arculatából, sőt, a Természettudományi Múzeum és a Reguly Múzeum zöldre festett táblái kifejezetten illeszkednek a térbe. És van közöttük valamilyen összhang is.
És ismét jött a táblakommandó
Az utóbbi napokban (hetekben?) megjelent újabb három közterületi tájékoztató tábla a Rákóczi téren.
Egy a tér közepén, a zsákutca-sétány elején:
Ez a tábla az Országos Kéktúra reklámtáblája. Az Országos Kéktúra útvonala ettől a táblától légvonalban száz méterre van (Deák Ferenc utca - Köztársaság utca), és nem érinti ezt a helyet.
Egy a tér sarkán, a volt leányiskola előtt:
Ez a Mária út reklámtáblája. A Mária út útvonala ettől a táblától a téren kb. 130-170 méterre húzódik, és nem érinti ezt a helyet.
Egy az OTP-sarkon:
Ez az Országos Kéktúra oszlopa az OTP-sarkon
Most csak a tér arculatáról van szó
A fentiekben említett új táblák tartalmi színvonaláról (beleértve az ugyancsak ezeknek az akcióknak a keretében Zirc más közterületeire lerakott turisztikai információs táblák tartalmi színvonaláról), valamint a táblák hasznosságáról egy következő bejegyzés szól majd.
Néhány éve felszedtünk néhány tájékoztató táblát a Rákóczi téren, azzal, hogy azok nem illeszkednek a tér arculatába (pl. a buszmegálló mellett, a volt leányiskola sarkán, vagy az apátsági bejáratnál). A fémoszlopos fém-Mária út-tábla most hogyan illeszkedik a tér arculatába?
Hogyan illeszkedik a Kéktúra tájékoztató tábla a tér arculatához?
Hogyan illeszkedik a Kéktúra-oszlop (amely kivitel legfeljebb egy erdőszéli, de mindenképpen lakott területen kívüli helyszínre kívánkozik) a tér arculatához?
Kértek és kaptak-e engedélyt az érvényes városi rendeletek értelmében valakik ezeknek a tábláknak a telepítésére?
Ha kaptak, milyen szintű döntés eredményeként? A legutóbbi hónapok képviselő-testületi napirendjei között ugyanis nem találni erre vonatkozó pontokat.
Ha kaptak, akkor figyelembe vette-e valaki a Rákóczi tér helyi védettségére vonatkozó rendelet előírásait?
Egyáltalán, kinek a dolga lenne őrködni a tér arculatán? Az I. András térre tervezett, a letűnt paraszti életformának emléket állító, a környezet arculatát e három új táblához hasonlóan meghatározó szoborkompozíció ügyét például kétszer is tárgyalta a testület, és a felállítás jóváhagyásához külön szakértői véleményt is készíttetni kellett a kezdeményező Zirci Országzászló Alapítványnak.
Koós Gábor
(Az ebben a blogban feltett kérdésekre a kérdések címzettjei/illetékesei hagyományosan soha nem válaszolnak. Elenyésző esetekben intézkednek. De az is több a semminél.)