A Reguly Antal Múzeum és Népművészeti Ház Finnugor Fesztiválja keretében október 15-én, csütörtökön 17. órától Gulyás Zoltán térképész doktorandusz tart előadást Reguly Antal térképészeti munkásságáról.
Az előadás címe:
Térképezés és értékmentés – Reguly Antal munkássága kartográfus szemmel
Összefoglaló:
Reguly Antal nevének említésekor a legtöbben szinte azonnal a finnugor népek körében végzett kutatásaira, a páratlanul gazdag nyelvészeti és néprajzi gyűjtőmunkájára gondolunk. Kevéssé közismert, hogy Reguly a földrajz és a térképészet terén is kiemelkedő eredményeket ért el: utazásai során az európai ember számára addig jórészt ismeretlen területeket járt be, terepi vázlatokat állított össze, amelyek alapján elsőként készítette el az Urál hegység északi vidékeinek részletes térképét. Ez a közel 170 éves térkép – amely több szempontból is egyedülálló alkotás – még napjainkban is számos érdekességet kínál a kutatóknak és a régi térképek kedvelőinek.
Reguly térképező tevékenységéről hosszú időn keresztül csak nagyon keveset lehetett tudni. A közelmúltban azonban a térképész szakemberek is felismerték Reguly munkájának jelentőségét, és kezdetét vette a téma részletes feltárása. Az előadó a hazai kartográfia oldaláról nemcsak Reguly uráli térképezését, illetve az ahhoz kapcsolódó, napjainkban ismert térképi munkákat mutatja be, hanem – saját feldolgozásai példáján – arra is igyekszik rávilágítani, hogy a modern kartográfia és sajátos szemlélete miként járulhat hozzá a Reguly-témában folytatott nyelvészeti és néprajzi kutatások eredményességéhez.
Minden érdeklődőt szeretettel vár a Reguly Antal Múzeum és Népművészeti Alkotóház!
Beküldte:
Reguly Antal Múzeum és Népművészeti Alkotóház