A Geotóp* Napok 2015 keretében különleges programmal várja a természet csodái iránt érdeklődőket a Bakonyi Természettudományi Múzeum október 10-én, szombaton délután 14 órától Zircen, a Rákóczi tér 3-5. szám alatti épületében.
Katona Lajos Tamás geológus a legkisebbeknek geomesét mesél a kis orrszarvúról, aki 4 millió éve átélte a pulai krátertóban a környék vulkánjainak születését, és ehhez kézműves foglalkozás is tartozik: térbeli képeslapot készítenek a krátertóról, amibe elhelyezik az ott élő állatokat és növényeket. A felnőttek ismerkedhetnek az alginittartalmú iszappakolásokkal és szappanokkal, talajjavító készítményekkel és egyéb termékekkel. Alginitlevest is főznek, ahol egy kis bográcsban modellezik, hogyan képződött az alginit** a pulai krátertó varázsüstjében.
Magyarországon alginitet 1973-ban fedeztek fel először a Balaton-felvidéken, Pula határában, egy egykori vulkán kráterében. Aki a délutáni zirci program előtt szeretné a helyszínen is látni, mit hagyott ránk a négy millió évvel ezelőtt itt tomboló vulkán, autózzon el Pulára, ahonnan délelőtt 9 órakor indul egy ingyenes geotúra Sárdy Juliannának, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park szakértőjének vezetésével. Pula Zirctől 50 km távolságban van, Tapolca felé a Nagyvázsony utáni település. Találkozó a pulai buszmegállóban (közvetlenül a falu elején van). A könnyű túra időtartama 3 óra.
A pulai alginitbánya 2012. márciusában (Fotó: KoósG)
A Geotóp Napok 2015 programja a Természetvédelem honlapján: http://www.termeszetvedelem.hu/geotop_napok_2015
*A geotóp az olyan élettelen természeti képződményeket bemutató helyszínek összefoglaló neve, amelyek a földtörténet egy-egy korábbi időszakából fennmaradt nyomokat tárják a szemünk elé. Tanulmányozásuk által bepillantást nyerhetünk évmilliókkal ezelőtti földtörténeti eseményekbe. A geotópok rendkívül sokfélék: felszínformák, sziklafalak, barlangok, kőzetek vagy talajok természetes és mesterséges feltárásai, tájelemek, források, ásvány-, vagy kövület előfordulások formájában találkozhatunk velük.
**Az alginit fosszilis biomasszából és elmállott bazalttufából valamint mészből álló magas szervesanyag-tartalmú kőzetféleség, amely 3-5 millió évvel ezelőtt keletkezett egykori vulkáni krátereket kitöltő tavakban és zárt tengeri lagúnákban.