Az idei évben Egyesületünk két tagja is részt vehetett a hivatalos delegációban a három napos Baróti Napok rendezvény programjain, erdélyi testvérvárosunkban.
Június 26-án késő este érkeztünk Barótra, ahol a város jegyzője, Dombi Réka várt bennünket, és kalauzolt a Derzs Panzióba, szálláshelyünkre, majd vacsorára a Party Pub vendéglőbe.
Még péntek este felvettük a kapcsolatot a városi könyvtár vezetőjével, és örömmel számoltunk be a hat zsáknyi könyvadományról, melyet Zircről vittünk hozzájuk. Ennek az átadását pontosítottuk és persze a közeljövő lehetőségeiről, feladatairól is beszélgettünk, hiszen augusztusban tervezzük továbbfesteni a tavaly nyáron megkezdett túraútvonalat Erdőfüle és a Vargyas szoros között.
A Baróti Napok hivatalos megnyitója szombaton egy órakor felvonulással kezdődött. A díszruhás Csala Kürtje fúvószenekar előtt a Princess mazsorett csoport vonult, mögöttük székely népviseletbe öltözött néptánccsoport és a Székely Virtus Hagyományőrző Egyesület lovas huszárai.
A város főterén felállított színpadon Lázár Kiss Barna, Barót polgármestere köszöntötte elsőként a résztvevőket, külön kiemelve a testvérvárosi küldöttségeket, majd áldást adott a rendezvényre, a résztvevőkre, a testvértelepülések országaiban élőkre az idei évben nyugdíjba vonuló református lelkész, Krizbai Imre. A szombat délutáni programok a hagyományok ápolása, őrzése égisze alatt zajlottak, míg vasárnap a Művelődési Ház szinkrontáncosai mutatták be tudásukat, este pedig Ruzsa Magdié volt a főszerep.
Vasárnap délután volt lehetőségünk hivatalosan is átadni a baróti Gyulai Líviusz Városi Könyvtárban a többségében szépirodalmi könyveket, hiszen három teljes sorozatot is vittünk: világirodalom remekei, milliók könyvtára és Jókai Mór összes művei mellett számos más magyar és külföldi író alkotását. Demeter László, a könyvtár vezetője örömmel vette át a könyveket, és biztosított bennünket arról, jó helyre kerültek, és jó célt szolgál adományunk. Ezt követően találkoztunk Dimény János iskolaigazgatóval, aki reményét fejezte ki, hogy ez a találkozás újra lendületet adhat a korábbi években kialakult jó kapcsolatnak, tartalmas és mindkét fél számára – különösen a tanulók számára – hasznos találkozások, cserediák-programok lehetőségét vetítve előre.
A szombat és vasárnap délelőtti szabadidőt kihasználva ellátogattunk Bibarcfalvára, ahol a református templomban látható Szent László festményt néztük meg, a bodvaji hámorhoz, ahol Gábor Áron rézágyúját is öntötték, Kisbaconban Benedek Elek apó házát néztük meg, majd egy nemezelt tárgyakból álló kiállítást Nagy Zsuzsanna népi kismester vezetésével. Vasárnap délelőtt kimentünk a Vargyas szorosba, felmásztunk Orbán Balázs barlangjához, és a Lócsűrhöz is. Bizony komoly kihívást jelentett az odajutás a magas vízállás miatt, de megérte, hiszen páratlan látványban volt részünk.
Szent László-freskó a bibarcfalvi református templomban
A zirci küldöttség a Vargyas-szurdokban
Köszönjük a lehetőséget városunk vezetőségének, mind a részvételre, mind pedig, hogy rövid időn belül eljuttathattuk az Egyesületünknek felajánlott könyveket Barótra, ahol nagy hasznát veszik a magyar nyelvű irodalomnak.
A delegáció tagjai voltak: Detre Miklós, Ügyrendi és Érdekképviseleti bizottság tagja, Nemes István képviselő, Varga Lajos, Reguly Antal szakképző Iskola igazgatója, Müllerné Wenczel Rita, Koósné Stohl Ilona, egyesületi tag, Bors Károly gépkocsivezető.
Szöveg és képek: Koósné Stohl Ilona
Beküldte: Erdélyi Baráti Kör Egyesület résztvevői