Alig 4 évtizeddel ezelőtt...
Forrás: http://tudasbazis.sulinet.hu/
Az NSZK-ban 1969-ben tartott parlamenti választások után az SPD és a liberális FDP (Freie Demokratische Partei – Német Szabaddemokrata Párt) szociálliberális koalícióra lépett, és az SPD elnöke, Willy Brandt lett a második világháború utáni Németország elsô szociáldemokrata kancellárja.
Willy Brandt a magyar–német kapcsolatok javítását előkészítő tárgyalások eredményeként érkezett 1978. március 21-én Magyarországra , március 30-ig időzött hazánkban.
"Érkezésük kisebb politikai vihart kavart a felső vezetés köreiben, mivel a látogatás híre csak a harmadik oldalon kapott helyet a Népszabadságban. Kádár ezért másnap alaposan lehordta Bereczet, és azt mondta neki: „Mit gondol maga, ki ez a Willy Brandt, látom az újságok harmadik oldalát, és hallom, hogy a TV egy téeszrôl szóló tudósítás után, képek közlése nélkül mondta be, hogy Budapestre érkezett!” ...
"Brandt ellátogatott a Parlamentbe, az Egyesült Izzóba, Zircre egy termelôszövetkezetbe, járt Budapesten, Esztergomban, Szentendrén, Veszprém megyében, Tihanyban." (Forrás: http://epa.oszk.hu/)
Forrás: http://tudasbazis.sulinet.hu/
A látogatásról készült felvételeket itt nézhettek meg (Forrás: http://net-film.ru/) - talán láttok képeket zirci helyszínekről is.
Willy Brandt (eredeti nevén Herbert Ernst Karl Frahm, Lübeck, 1913. december 18. – Unkel, 1992. október 8.) Nobel-békedíjas német újságíró, politikus. 1957 és 1966 között Nyugat-Berlin főpolgármestere, 1966 és 1969 között a Német Szövetségi Köztársaság külügyminisztere, majd 1974-ig a második világháború utáni első szociáldemokrata kancellárja. Emellett 1964 és 1987 között az SPD, 1976 és 1992 között pedig a Szocialista Internacionálé elnöke. Forrás: http://hu.wikipedia.org/
Willy Brandt, a nyugatnémet, sőt az európai politikai élet egyik legtekintélyesebb személyisége, politikai pályájának egyik csúcsán állt ekkor. A Szociáldemokrata Párt és Szocialista Internacionálé elnöke (1969-1974 között kancellár volt). Az `új keleti politika` kidolgozója: ő nyitott az `ősi ellenség`, Lengyelország és a szovjet zóna országai irányába. Jó - mondhatni: meleg - személyes kapcsolatban állt Kádár Jánossal. Élményeik - a fasizmus elleni illegális szocialista mozgalom élményei - is hasonlóak voltak. Első látogatása idején állam- és kormányfőknek járó protokollal (parlamenti látogatás, gyárlátogatás, sajtóértekezlet, díszvacsora stb.) fogadták. Nagy szerepe volt abban, hogy Kádár személyét és politikáját a nyugat-európai szocialista pártok körében (de konzervatív oldalon is) pozitívan értékelték. Sokat tett a magyar gazdaság számára ekkor már ismét meghatározó jelentőségű magyar-német kereskedelem fejlesztése érdekében. (Forrás: http://mult-kor.hu/)