Bújócska az égen
Reggel még ragyogón sütött, aztán egyszer csak – szépen, lassan – elbújt. Ezúttal azonban nem a felhők, hanem a Hold mögé…
Magyarországon részleges napfogyatkozás volt március 20-án, pénteken 9.37 és 11.58 között. A ritka jelenség köré az MTM Bakonyi Természettudományi Múzeuma szervezett programot, a múzeum udvaráról Horváth Ferenc csillagász közreműködésével figyelhettük az égitestek bújócskáját.
Újabb látnivalóval bővült városunk a turisták számára, a zirci gyerekek mellett sümegi iskolások is nálunk élték át a napfogyatkozás élményét. Életkorukból kifolyólag ők még nem éltek a legutóbbi teljes napfogyatkozáskor, amely 1999-ben volt, ugyanakkor szemtanúi lehetnek a legközelebbi teljes napfogyatkozásnak, amelyre 2081-ben kerül sor.
A csillagászati távcsőre szerelt kivetítőn az érdeklődők végigkövethették a napfogyatkozást, de lehetőség volt egy dobozból készített sötétkamra, a camera obscura segítségével is megtekinteni ezt a ritka égi jelenséget.
Az a picike fénypont a doboz alján, az a Nap. Ugye, hogy lefogyott?
Ki gondolta volna, hogy egyszer majd fotótéma lesz egy kávéfőzős doboz, amelyet ráadásul trófeaként emelnek a magasba?
Mobiltelefonok, tabletek, fényképezőgépek kereszttüzébe kerültek a jelenséget közvetítő eszközök, Horváth Ferenc rövid szabadtéri földrajzórája pedig azt bizonyította, mindig van új a (fogyatkozó) nap alatt. Megtudtuk, hogy a napfogyatkozás alkalmával a Föld és a Nap közé bekerül a Hold, amely havonta egyszer, 28 naponként megkerüli a Földet. Ha a Nap és a Föld középpontját összekötő vonalra esik a Holdnak ez a mozgása, akkor jön létre a napfogyatkozás.
Ha a Hold minden hónapban megkerüli a Földet, miért nincs minden hónapban napfogyatkozás? – tette fel a kérdést a csillagász. Nem volt egyszerű a megfejtés, ezért a választ is tőle kaptuk meg: azért nincs minden hónapban napfogyatkozás, mert a Földet a Nappal összekötő egyenes állandó, a Hold viszont hol fölötte, hol alatta halad el, úgy, hogy öt százalékban dől a pályasíkja.
Érdekesség még, hogy az idei részleges napfogyatkozás pontosan a tavaszi napéjegyenlőség idejére esett. Így aztán igazán csillagászati volt a tavasz csillagászati kezdete…
Nyilván sok látványos fotó készült a napfogyatkozásról, mi mégis ezt választottuk a nap képévé. Városunk címere ugyanis ilyen közel még soha nem került a Naphoz
Kelemen Gábor sajtóreferens (www.zirc.hu)