Az Ösvénytaposó Baráti Társaság már több mint egy évtizede szervez teljesítménytúrákat és ír ki túramozgalmakat a Bakonyban. A Reguly Antal emléktúrát először 2008-ban, Reguly Antal halála 150. évfordulójának emlékére hirdették meg, és azóta minden évben megszervezik. Az első évben, nevéhez méltóan, a rajt és a cél helye a Reguly Múzeumban volt, a következő hat évben az általános iskola F épületéből indították. A Múzeum és az Ösvénytaposók együttműködésének eredményeként 2015-ben ismét az első helyszínen, immár a Múzeum felújított épületében verhettek tanyát a szervezők. Reméljük, hogy ez az együttműködés a következő években is fennmarad.
A Reguly emléktúra az első öt évben egyetlen távon, a Zirc-Kardosrét-Porva-Csesznek vasútállomás-Porva-Borzavár-Pintér-hegy-Zirc kb. 22 km-es útvonalon zajlott. 2013-tól már minden évben azonos időpontban, március első felében kerül sorra, és ebben az évben már három távon indulhattak a túrázók: a hagyományos 22 km-eshez egy családbarátabb 7 km-es és egy nagyobb kihívást jelentő 35 km-es táv társult.
A 2015-ös túra szervezéséhez az Ösvénytaposók helyi önkénteseket kerestek, és találtak is az Erdélyi Baráti Kör rendszeresen túrázó tagjai között. Így aztán ők adták a pontőröket a Cuha-patak ellenőrzőponton Kardosréten (ez volt mindhárom távon az első ellenőrzőpont), valamint az utolsó (ugyancsak közös) ellenőrzőponton a Fiatalító-forrásnál. A célban a megfáradt túrázók zsíroskenyérrel és szörppel ellátásának oroszlánrésze is rájuk hárult. Az Erdélyi Baráti Kör öt tagja, valamint további négy önkéntes családtag működött közre a reggel héttől délután hatig a túrák zavartalan lebonyolításában és a 270 induló ellátásában.
Az első Reguly emléktúra indítása 2008-ban a Reguly emléktáblánál a Múzeum előtt. Illés Ferenc múzeumigazgató és Petró Zoltán Tamás, az ÖBT elnöke köszönti az indulókat.
A Cuha-patak ellenőrzőponton a kardosréti Cuha-hídnál...
...az Erdélyi Baráti Kör két pontőre fogadja - na kit? - hát az Erdélyi Baráti Kör éppen beérkező túrázóit és barátaikat. Ez utóbbiak biztosan kevésbé fáztak a gyaloglás közben, mint a több mint öt órán keresztül a szabad ég alatt üldögélő, pecsétet és túracsokit osztó pontőrök.
Így nézett ki a Fiatalító-forrás ellenőrzőpont 2008-ban, ahogy a beérkező túrázók látták,...
...és így a forrástól nézve.
A 2008-as állapotokhoz képest ma már szinte luxusvilág van a forrásnál: a Verga közjóléti fejlesztéseinek eredményeként színvonalas pihenőhely, fedett és szabad ég alatti asztalok, padok, tűzrakó hely, szemetes fogadja a kirándulókat.
A Pintér-árokban felfelé kapaszkodó, majd a Fiatalító-forrás ellenőrzőponthoz letérő túrázók...
...közül sokan el is csodálkoztak, hogy "ez tavaly még nem volt itt".
Az Erdélyi Baráti Kör önkéntesei itt sokkal jobb körülmények között várhatták a túrázókat, mint a kardosréti ellenőrzőponton működő társaik, igaz, a "munkaidejük" is csaknem a duplája volt, amit kicsit elviselhetőbbé tett az egész nap égő tábortűz.
Ez már a rajt és a cél helyszíneként szolgáló Reguly Múzeum felújított épületrészének második legfontosabb helyisége, a zsíroskenyér- és szörpbázis. Ők menedzselték az ellátást.
Az idei túra napja, március 7., az első igazán gyönyörű tavaszi kirándulónap volt. A hajnali fagy napközben is sok helyen megmaradt,...
...azonban a hóvirág és a szártalan kankalin már eldöntötték, hogy vége a télnek.
Az önkéntesek munkája azonban nem ért véget a túra napján. Másnap, március 8-án be kellett gyűjteni a 7 km-es távról az útvonalat jelző szalagokat...
...és tájékoztató táblákat (ezt hívja a túrazsargon "leszalagozás"-nak). A táv Pintér-árokban haladó szakaszának nagy része ugyanis turistajelzésekkel nem jelzett, ezért kell az ideiglenes jelzés, amelyet a szervezők a túra előtti napon helyeznek ki, és a túrát követő napon szednek le. Sajnos, vannak túraszervezők Zircen és környékén is, akiknek a műanyag szalagjai még hetekkel a túra után is ott csúfulnak a bokrok ágain.
Fényképek: Kaszás Béla, KoósG.
Koós Gábor