Figyelem! Vak gépjárművezetők a zirci utcákon!
Február 5-én, csütörtökön délután 14 óra 55 perckor lettünk figyelmesek a G4S cég JUH-382 rendszámú pénzszállító autójára, amely az OTP Rákóczi-téri oldalán található buszmegálló buszöblében várakozott sárga villogóval. A vezetője nyilván vak volt, különben látta volna, hogy az orra előtt tizenegynéhány méterre ott áll a buszmegállót jelző tábla.
Erre a fogyatékosságára utal az is, hogy nem vette észre azt az autóbuszt, amely be akart állni a megállóba. Mert ha észrevette volna a buszt, nyilván visszatolat egy kicsit, hogy a busz beállhasson. Mivel így azonban a pénzszállító előtt nem volt elég hely, ahová a busz beállhatott volna, ezért az kénytelen volt megállni a buszöblön kívül, a forgalmi sávban, amíg az utasok kiszálltak.
Kis idővel később megérkezett a Horváth pékség jól ismert, IWA-692 rendszámú kisáruszállítója, amelynek ugyancsak vak lehet a vezetője. Ugyanis ellenkező esetben ő is észlelte volna a buszmegállót jelző táblát, és azt, hogy ott buszöböl van, ahol neki sem szabad megállni. De megállt, és így már ketten foglalták el a buszöblöt a buszok elől.
Azt hihette volna az ember, hogy ezek az élmények nem fokozhatók, de a sors kifürkészhetetlen akaratából egy harmadik autó is feltűnt a helyszínen. Karnyújtásnyira mellettük haladt el egy rendőrségi gépkocsi. Azé a rendőrségé, amelyik egyébként példamutató eréllyel csap le a város legledugottabb sarkában észlelt közlekedési kihágás elkövetőire is, de nem látja, mi is történik a város legforgalmasabb pontján.
Reméljük, hogy a végre-valahára megvalósuló városi térfigyelő rendszer nem vakkamerákkal lesz felszerelve, és kezelői a Rákóczi-tér padjain jól megérdemelt kannás borukat fogyasztó közveszélyes bűnözők, a szotyihéjat szétköpködő elvetemült kisiskolások, valamint a nemi szerepük kibontakoztatásába belefeledkezett éretlen kamaszok felháborító tettein kívül olyan apróságokkal is tudnak majd foglalkozni, mint a közlekedés rendjét és szabályait naponta (többször is) tudatosan és mindmáig büntetlenül megszegő, a közlekedés biztonságát és másokat veszélyeztető csintalanságok elkövetői.
Koós Gábor
Utóirat
Probléma 1: Tilos megállni buszmegállóban, előtte 15 és utána 5 m-en belül (KRESZ 40.§ (5) i)). Buszöbölben tilos megállni (KRESZ 40.§ (5) i)), kivéve busz, taxi, betegszállító és a szemétszállító este 8 és reggel 6 között.
Probléma 2: Pénzszállító autók. Mindenütt megállnak, ahol legközelebb vannak a bank, üzlet bejáratához: ahol tilos megállni, tilos várakozni, forgalommal szemben, járdán, zöldterületen, függetlenül attól, hogy a közlekedési szabályok megsértésén túl okoznak-e ezzel a veszélyhelyzetet is a közlekedés más résztvevői számára. Megfordulnak egyirányú utcában és forgalommal szemben kihajtanak. (Ilyen eseteket számos zirci felvétel tanúsít). Arra hivatkoznak, hogy a cég belső utasítása szerint a szállított értékek biztonsága érdekében nekik ez előírás, és ezzel ők mentesülnek a KRESZ szabályainak betartása alól.
Közkeletű tévedés, hogy a pénzszállítók által használt sárga figyelmeztető jelzés feljogosítja őket a KRESZ szabályainak figyelmen kívül hagyására. A sárga villogó mindössze annyit jelent, hogy az ezt használó (tehát bekapcsolt) jelzéssel közlekedő járművet csak fokozott óvatossággal szabad megközelíteni, mellette elhaladni, vagy megelőzni (KRESZ 42.§ (4)).
Probléma 3: A Rákóczi-téri Horváth-pékség áruszállításának ügyében 2013. novemberében írtam levelet Zirc város jegyzőjének. Erre sem válasz nem érkezett, sem intézkedés nem történt. Egy évvel ezután a Zircinfo-n nyilvánosságra hoztam az ügyet. A helyzet változatlan, illetve annyiban nem, hogy a korábbi, GBT-150 rendszámú autó helyett az IWA-692 szállít ugyanoda, ugyanúgy.
Probléma 4: Mindez nem is lenne probléma, ha az egyszerű állampolgár biztos lehetne abban, hogy ő is elkövetheti büntetlenül mindazokat a szabálysértéseket, amelyekkel ezeknek az eseteknek az elkövetői nap mint nap büntetlenül arcba köpik. Ha nem kellene rettegnie valamilyen hatósági embertől, aki elkapja, ha az Erste Bank előtt megáll a tilosban, hogy gyorsan kivegyen egy kis pénzt az automatából. Vagy ugyanezt az OTP előtti buszöbölben. Vagy hogy valahol két kerékkel a járdára állt. Mindegy, csak legyen egyenlő az elbírálás. Ahogy egy jogállamban illene. Hogy ez káoszhoz vezetne? Bizony, meglehet. De akkor nem marad más hátra, mint a szabályok betartását kell kikényszeríteni egyformán, mindenkiből. Na hát ez az, ami ma nem működik annyira jogállami módon.
Előzmény:
"...a zircieket foglalkoztató problémák, megoldandó feladatok, és javaslatok" - 1. rész