Bakony Bél, Potascherey, Lók-Úth, Porvány, Purszawa, Kl. Esztergáll, Gr. Esztergáll, Olasz Falu, Eplény települések vették körül Markt Czircz falut negyed évezreddel ezelőtt. És mivel a Bakony vízrajzi központja itt van, már akkor is itt eredtek a Gerentsche, Gaia patakok és a Csuha folyó.

Ha ellátogatunk a mapire honlapjára, a Habsburg birodalom digitalizált történelmi térképei között böngészhetünk. A fenti kép az ún. Első Katonai Felmérés (1763-1787) Zircet és környékét ábrázoló részlete.

Ez a kép már a Második Katonai Felmérés (1806-1869) részlete. A korábbi Kisesztergár (Kl. Esztergáll) itt már Kardosrét néven szerepel. Létrejön Pálihálás, Akli, és Pénzeskút sem Potascherey már. Porva és Borzavár a mai nevén szerepel. (Az azért érdekes, hogy Lókút honnan örökölte meg a Rossbrunn nevet, amely ma a helységnévtábláján áll, amikor egyetlen katonai térképen sem szerepel így?)
A Harmadik Katonai Felmérés (1869-1887) még részletesebb, és persze sokkal jobban hasonlít a mai környezetünkre.
Érdekes és tanulságos időtöltés böngészni ezeket a régi térképeket. A honlap nem csak a térképeket mutatja meg (akár 3D-ben is), hanem lehetőséget ad arra, hogy az egykori és mai állapotokat összehasonlítsuk. Példaként megmutatjuk Zirc térképét az Első és Második Katonai Felmérés idejéből, rávetítve a mai hivatalos térképre:

Az első felméréskor bizony még több száz méteres eltérés mutatkozik a tényleges állapothoz képest (gyakorlatilag a mai Rákóczi-tér, az apátság, a Kossuth utca és a Reguly utca eleje, a Deák Ferenc utca eleje és az apátsági major van lakottként feltüntetve).

A fél évszázaddal későbbi felmérés már sokkal pontosabb. A Deák Ferenc utca a Borzavári úti kanyarig lakott, és megjelenik egy újabb utca is a mai Kálvária utca felett (de ez lehet, hogy csak felmérési pontatlanság, és valójában a Kálvária utcáról van szó).
Kellemes böngészést a múltunkban!
Ha érdekesnek találja, nézze meg Zircet a Magyarországról készült első, közel 500 évvel ezelőtti térképeken is!
Koós Gábor