Vízkereszt napja - január 6., kedd - szép példája az egyes napokhoz kapcsolódó, különféle eredetű szokások és hitek összefonódásának, a hagyományőrzésnek.
A szokások szerint ilyenkor bontják le a karácsonyfát, teszik el a betlehemet.
Ezen a napon fejeződik be a karácsonyi ünnepkör, és elkezdődik a télbúcsúztató-tavaszváró időszak, a farsang. A farsang hamvazószerdáig (2015. február 18.) tart, majd a 40 napos böjtöt követően érkezik a Húsvét (2015. április 5-6.)
(V. Zirci Farsangoló Bál időpontja 2015. február 14., szombat)
Vízkereszt napján mindenki vitt magával a templomokba egy korsót, vagy üveget , hogy megtölthesse a megszentelt vízzel és hazavihesse azt.
A szentelt víznek fontos szerepe volt, és van a népi vallásosságban,és nagy jelentősége a népi gyógyításban is. Megelőzésképpen rögtön maguk is ittak a szentelt vízből. Meghintették vele az állatokat, de gyógyították vele a torokfájást és más betegségeket is.
Január 6-án kezdődik a lakások, házak megáldásának hagyományos időszaka is. A pap a kántorral és ministránsokkal végigjárta a falut, megáldotta a házakat és a bennük lakókat. Az ajtófélfára a C.M.B. - a latin „Christus Mansoniem Benedicat”, azaz „Krisztus áldja meg ezt a házat, ezt a hajlékot!” mondatot jelző betűket írják, két oldalra pedig az évszám két-két számjegyét. Úgy gondolták, hogy ezzel megvédik a házat és a benne élőket a rossztól, gonosztól, rontástól és a betegségektől.
E két szokás Zircen is él még. Huszár G. Lőrinc, a Ciszterci Apátság plébánosa elmondta, hogy vízkereszt napján vasárnapi miserend szerint várják a hívőket a zirci Bazilikába. A miséken megszentelt vizet sokan viszik hajlékukba, a házszentelés kérése ugyan előfordul, de már kevésbé jellemző a városban, mint régen.
Időjóslás:
Ráerősítő a téljóslásban: ha ezen a napon az eresz csurog (olvad), akkor hosszú lesz a tél, ám, ha a hó esik, akkor korán kitavaszodik. Sokára jön viszont el a tavasz, ha Vízkeresztkor fagy. E nap száraz időjárása azt ígéri: zivataros lesz a nyár. Az eső ellenben azt jelzi: csapadékos lesz a tavasz is. Régen leginkább annak örültek, ha Vízkereszt napján fújt a szél, az jó termőidőt, szerencsés évet jövendölt.
Felhasznált források: http://www.sokszinuvidek.hu/ http://www.eumet.hu/ http://hu.wikipedia.org/ http://kovacsneagi.qwqw.hu/