2014. november 17. 17:00
A zirci Városi Könyvtár Közművelődési Klubtermében R. Kárpáti Péter „Élet az élet után” című beszélgetős estjén a témában felmerülő kérdésekre keresték a választ.
A halállal kapcsolatban nem csupán az életből való távozás tudata nehéz, de legalább annyira fájó a szeretetkapcsolatok visszavonhatatlan szétszakadása. De elgondolkoztunk-e valaha azon, hogy eltávozott szerettünk lelke, lénye tovább él-e, és ha igen, vajon mi történik vele?
A klinikai halál állapotából visszatért emberek gyakran számolnak be különös, misztikus élményekről. Testüket elhagyva kívülről látják magukat, lebegnek, súlytalanná válnak, fénylénnyel találkoznak vagy lepereg előttük életük filmje.
A színészként már jól ismert előadót elmondása szerint az inspirálta legújabb vállalkozására, hogy Magyarországon egyetlen olyan hivatalos értekezést sem talált ebben a témában, amely sokkal több embert érint, mint amennyire gondolnánk.
Még tizenhét éves korában olvasta egy amerikai pszichiáter bestsellerét, amely a halálközeli élményeket boncolgatta. Az a mű akkor jelentősen megosztotta az orvosokat és a közvéleményt. Százötven esetet írt le, amelyek a klinikai halál állapotából visszatért emberek beszámolóiból építkezett. Ezek között több olyan is volt, amelyeket nem lehet egyszerűen természettudományos módszerekkel megmagyarázni. Magyarországon egy-két kisebb kezdeményezésű úttörőmunkát leszámítva nem nagyon született átfogó feldolgozás.
Ez adta az ötletet R. Kárpáti Péternek, hogy mintegy a témában hiánypótlóként többrészes ismeretterjesztődokumentumfilmet forgasson a klinikai halál állapotát megjárt személyekkel, illetve a témában szakértőnek számító pszichológusokkal, orvosokkal, vallási szakértőkkel.
Első két részét vetítéssel egybekötött beszélgetős találkozókon tekinthették meg az érdeklődők.
A dokumentumfilmben több országosan ismert és elismert közéleti személy is megszólalt. Többek között dr. Bárdos György neurobiológus professzor, Benkő László zenész, Jókai Anna író, dr. Papp Lajos szívsebész, Réz András esztéta, dr. Szűcs Ferenc teológus professzor, Vágó István, a Szkeptikus Társaság volt elnöke, dr. Vekerdy Tamás pszichológus. Olyan hiteles személyek, akik markáns véleményt képesek formálni a témában.
A színész olyan magyarországi személyekkel készített riportot, akik visszajöttek a klinikai halál állapotából és szívesen beszéltek az „átélt” élményről.
Különös dolgok hangzottak el. Semmihez nem hasonlítható fényességről, békességről, szeretetről, nyugalomról, meg nem nevezhető formákról beszéltek.
Mindent fizikai testüktől eltávolodva, kívülről láttak, érzékeltek, visszatérésük után teljes részletességgel fel tudták idézni a körülöttük zajló dolgokat, ami a tudomány állítása szerint lehetetlen, mivel a klinikai halál állapotában nincs, (vagy nem érzékelhető?) agyi működés.
Fontos a szerepük, hiszen ebben a témában semmiféle kézzelfogható segítsége nincs egy hasonló élményeket átélt embernek vagy, a családtagjainak. A nyugati orvostudományban pedig sem apparátus, sem igény nincs arra, hogy egy a halálból visszahozott beteg testi gyógyulásán és felépülésén túl az eset mentális részével is foglalkozzanak. Ezért a dokumentumfilm-sorozat sokak számára segítség is lehet abban, hogy minél inkább megnyíljanak azok az emberek, akiknek volt halálközeli élményük, de azt mondták nekik, hogy ne beszéljenek róla, mert úgy is bolondnak titulálják őket.
R. Kárpáti Péter az előadásában és dokumentumfilmben igyekezett tényszerű maradni, a tudományos, bibliai és a kételkedő megközelítés azonos arányban jelent meg. A filmben látottakhoz több magyarázatot is hozzáfűzött, mely továbbgondolkodásra ösztönözte, megerősíthette, avagy kétkedővé tehette a közönséget.
Nem kívánt állást foglalni, hogy amit a személyek a halálközeli állapotban láttak, tapasztaltak az valós volt-e, vagy csak vízió.
Az eredetileg egy-, esetleg kétrészesre tervezett filmről menet közben derült ki, hogy mennyi lehetőséget rejt, így most a nyolcadik résznél jár a sorozat, hiszen a téma nagyon összetett és szerteágazó. Rengeteg sejtés, teória és sokféle vélemény van, amelyet érdemes tovább kutatni.
A dokumentumfilm alapján azonos címmel könyv is készült, melyet megtalálnak a Városi Könyvtárban.
Bieberné Réz Ágnes