Meglátogattuk a Szikla 5 Galéria legújabb kiállítását
Illusztris személy a vendége az egyik zirci családi háznak: Gerber Pál állít ki a Szikla utca 5. alatt található galériában.
– Nagy megtiszteltetés volt számomra, hogy elfogadta a meghívásomat Gerber Pál, aki egy nemzetközileg is elismert képzőművész, és rendkívül felkészült művészetpedagógus – mondja Szeifert György, a III. Béla Gimnázium, Művészeti Szakközépiskola és Alapfokú Művészeti Iskola igazgató-helyettese, a galéria tulajdonosa, aki szeretettel fogad otthonában ezen a szürke őszi délelőttön.
Miközben teánkat kortyolgatjuk, megtudom, hogy a kapcsolat a művészetoktatás keretein belül alakult ki, a most kiállító művész többször volt vizsgabizottsági elnök, tag a helyi művészeti szakközépiskolában. Legutóbb az Országos Rajzversenyen találkoztak tavasszal, ekkor merült fel a kiállítás gondolata. Gerber Pál jónak találta az ötletet, működőképesnek látja a lakásgalériát, ezért szívesen jött Zircre kiállítani.
– Tucatnyi képet hozott magával a Pali egy bőröndben, ebből válogattuk ki azt az ötöt, amely végül kikerült a falra. Együtt rendeztük a kiállítást – avat be a kulisszatitkokba a házigazda.
A nappali falára kikerült többek között egy focilabdát ábrázoló festmény is. Ezt a motívumot az utóbbi időben többször festette meg a művész különböző méretű képeken
Történt most némi szabálymódosítás, a kiállító udvariasan átengedte a jogot a házigazdának a megnyitó vendégkörének összeállításához, aki a művész hírnevére való tekintettel nem korlátozta öt főben a meghívottak számát. A galéria ugyanis nem vagy nem elsősorban bemutató jelleggel üzemel, általa a kapcsolatok kialakításának a valóságos lehetőségei teremtődnek meg.
Kérdés volt az is, hogy megvan-e darabszámra az öt kép, mert egymás mellett két egyforma alkotást láthatunk a falon. Ez azonban csak első látásra tűnik így, az egyik egy síró, a másik egy nevető ember. Gerber Pál azzal érvelt a megnyitón, hogy a két érzelmi megnyilvánulás időnként annyira hasonlít egymásra, hogy nem tudjuk, az illető éppen sír vagy nevet. A vizuális ikerkép egyébként Vincent Van Gogh „A síró ember” című rajzának a másolata, és a kiállítás is erről kölcsönözte a nevét.
Balról a síró, jobbról a nevető ember
Van a falon egy focilabda is, amely az alkotója szerint nem más, mint a téboly emblémája. Néha jóízűen meg tud nézni egy meccset, de elképesztőnek tartja, ami megy a futball körül globálisan. A játékosok csillagászati összegeket keresnek, amit nem sajnál tőlük, az viszont foglalkoztatja, hogy sajnos jobban megbecsülik őket, mint például a fejlesztő tudósokat. Szeretné azt is, ha a foci világában szintén nem ismeretlen huliganizmus helyébe a sport szeretete, a kulturált szurkolás lépne.
Szobrokról készült képek is kiállításra kerültek, az egyik Michelangelo Mózese, amellyel azt kívánja üzenni Gerber Pál, hogy az igazság mellett ki kell állnunk akkor is, ha egyedül maradtunk a többségi állásponttal szemben. A másik egy torz indián szobra, melyet először középiskolás korában rajzolt meg filctollal, és sok év után úgy érezte, meg kell festenie.
Szeifert György elmondja, a képek november végéig lesznek fent. Mivel nem hivatalos intézményről van szó, nincs nyitvatartási ideje a galériának, de egy előzetes időpont-egyeztetést követően szívesen megmutatja a tárlatot az érdeklődőknek.
Végül örömmel újságolja, hogy folyamatosan fejlődnek, már teremőrt is foglalkoztatnak. Körülnézek, de a házigazdán kívül senkit nem látok a galériában. Aztán egyszer csak előcammog a szobából egy fekete csíkos szürke cica…
Gerber Pál 1983-ban végzett a Budapesti Képzőművészeti Főiskola festő szakán. Tevékenysége a későbbiek során nem korlátozódott kizárólag a festészet műfajára, de a festészet, a manuális képalkotás nagy jelentőséggel bír számára. Munkáiban a leghétköznapibb esetenként a legkülönösebb. A klasszikus technikákat és a „szabálytalan” megoldásokat egyaránt alkalmazza. 1991-től tanít az ELTE Tanítőképző Főiskolájának vizuális tanszékén, 1998-tól a jelenlegi Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Tanárképző tanszékén, Elméleti Intézetében és Média Intézetében. Többször járt külföldön ösztöndíjasként, művei hazai és nemzetközi közgyűjteményekben egyaránt megtalálhatók. Szakmai díjak hosszú sorát tudhatja magáénak.
Kelemen Gábor sajtóreferens