Dr. Merkly Tamás, az Erzsébet kórház nyugalmazott szülész-főorvosa tartott előadást a zirci szülészet születéséről, történetéről a Reguly Antal Múzeum és Népművészeti Alkotóházban.
Az előadás egy sorozat részét képezte, amely a „Világra jönni” címet kapta, és a múzeum „Születés – A gyermekáldás kultúrája” című kiállításához kapcsolódóan került megrendezésre.
Az előadó – aki harminc éven át nagyon sok gyermek világra jövetelét segítette Zircen – felvezetésként az ókorig visszamenőleg beszélt a születés történetéről. Szakmai érdeklődése a szülészet előtti világra, a bábák tevékenységére is kiterjed. Megtudtuk, hogy az első levéltári források, amelyek bábára tesznek utalást az akkori, még cseszneki járásban, 1804-ből származnak.
A zirci kórház majd száz évvel később épült fel, s kezdetben csak ápolási célokat szolgált. Luksz Sándor igazgatósága alatt mutatkozott egyre nagyobb igény arra, hogy a nők a kórházban szüljenek. A nővérek apácák voltak, ők azonban nem vezethettek szülést. Ezért az igazgató 1941-ben felvett egy szülésznőt, s tíz ágyat különítettek el szülés céljára.
1953. január 1-jén elrendelték, hogy nem lehet otthon szülni, ettől kezdve a kisebb kórházakban is létesültek szülészetek. Az intézményesített zirci szülészet kezdetei erre az időszakra nyúlnak vissza, húsz ággyal indultak. Dr. Merkly Tamás 1975-ben érkezett Zircre. Elmondta, jó örökséget kapott elődjétől, és sokan jöttek ide szülni, még Veszprémből is. 2005-ös nyugdíjazásáig vezette a zirci szülészetet, amely ezt követően megszűnt. Hangsúlyozta, nem azért, mert nem tudták őt pótolni, hanem orvoshiány volt.
Dr. Merkly Tamás magával hozta az előadásra azt a tablót is, amelyre a zirci kórház igazgatói, jelesebb alakjai kerültek fel
Az előadó szerint a szülészet többet fejlődött ötven év alatt – a huszadik század közepétől napjainkig – mint az azt megelőző ötezer évben. Mindez köszönhető a gépeknek, az aneszteziának, a véradásnak, az antibiotikumoknak és a képzett személyzetnek. Zirc kezdetben Szombathelyről kapta a bábákat, majd később Veszprémben is létesült bábaképző. A hetvenes években pedig megalakultak az egészségügyi szakközépiskolák. Dr. Merkly Tamás arról is beszélt, hogy a zirci szülészet korszerűsítésében nagy segítségükre voltak olyan eszközök, mint a nyolcvanas évek második felében kapott ultrahang, vagy a kardiotokográf.
Ruttkay-Miklián Eszter, az előadást szervező Reguly Antal Múzeum és Népművészeti Alkotóház igazgatója megköszönte a doktor úrnak az előadást, majd felhívta a figyelmet arra, hogy az április végén megnyílt Születés kiállítás még egy hétig tekinthető meg.
Kelemen Gábor sajtóreferens