A Reguly Antal Múzeum és Népművészeti Alkotóház előadássorozatot szervez az október végén záró "Születés - A várandósság kultúrája" című vendégkiállításhoz kapcsolódóan. A három előadás meglehetősen különböző időben és térben szemléli a születéssel kapcsolatos tudást. Mihályfi Márta néprajzkutató a mexikói bábák között végzett terepmunkájáról számol be, Szécsi Noémi író történelmi regényeihez gyűjtött anyagainak a 19. századi nők hétköznapjaira vonatkozó részét osztja meg velünk, végül dr. Merkli Tamás a zirci szülészet történetével ismerteti meg az érdeklődőket.
Első előadónk, Mihályfi Márta 2011 és 2013 között 2 évet töltött Mexikóban, ahol a mexikói bábaságról és szülésről végezett néprajzi terepmunkát és kutatást. Ez idő alatt mexikói bábaszervezettel és születésházakkal dolgozhatott, részt vett a bábaiskolák képzésein, a bábasággal és a születéssel kapcsolatos tanfolyamokon, találkozókon. Emellett hónapokon át tevékenykedett szüléskísérőként hagyományos bábák mellett. Az “Emberséges Szülés” Mozgalom aktív tagjaként számos, a témával kapcsolatos programot, és nyilvános fórumot szervezett, rádió és tv interjút adott. Számos női szertartás részese lehetett, személyes barátságot kialakítva szertartásvezető gyógyító asszonyokkal.
"A gyermekvárás, születés és gyermekágy szokásai. Hiedelmek, szertartások a szülés és születés körül Mexikóban" című előadásában saját tapasztalatairól számol be az érdeklődőknek. A hagyományos gyógyítók és bábák tevékenysége létfontosságú Mexikó azon indián közösségeiben, ahonnan az intézményes egészségügyi ellátás nehezen érhető el. A gyermekvárás, szülés és gyermekágy biztonságát a bábák számos ma is gyakorolt mágikus eljárással kísérik. Az előadásban különös figyelmet szentel a méhlepénnyel kapcsolatos eljárásoknak és gyógyító szerek készítésének. Az előadás második felében a női méhet jelképező izzasztókunyhó szertartásával és eszközeivel ismerkedünk. Mexikóban a szülés utáni kunyhó szertartását a bába végzi, speciális masszázsban és gyógynövény kúrában részesítve az anyákat. A kunyhó a test megerősítésére, megtisztítására, valamint a méh, a csontok és az izmok felmelegítése szolgál. Az alkalom lezárása képpen egy olyan, Mexikóban közismert, a gyermekágyi időszakot lezáró technikáról beszélünk, melyet megfelelő életszakaszok lezárására mi is alkalmazhatunk.
Fényképek és további információ a kutatásról:
http://antroport.hu/album.php?aktalbum=117
A születés témája mindenkit érint - várunk mindenkit szeretettel az előadásokra!
Beküldte: Ruttkay-Miklán Eszter