Tizenhatodik alkalommal került megrendezésre a Bakonyi Betyárnapok
– Nagyon fontos, hogy minden közösség megtalálja a saját ünnepeit, és elsősorban a hagyományaira építse azokat. Zircen már évtizedek óta ezen dolgoznak, hiszen nem véletlen, hogy tizenhatodik alkalommal rendezik meg a Bakonyi Betyárnapokat – mondta megnyitóbeszédében dr. Horváth Zsolt, a Veszprém Megyei Értéktár Bizottság elnöke, a rendezvény fővédnöke.
Beszélt arról, hogy a Kárpát-medencében lassan öt éve elinduló hungarikum-mozgalomnak is ez az egyik célja. Minden közösség elkezdte az értékeit rendszerezni, dokumentálni, összegyűjteni, és ami a legfontosabb, megünnepelni. Hozzátette: Zirc városa is bekapcsolódott ebbe a folyamatba azzal, hogy a települési önkormányzat döntött, létrehozza a helyi értéktárat. – Természeti értékekben, épített örökségben egyetlen más kárpát-medencei településnél sem alábbvalóbb Zirc – mondta a rendezvény fővédnöke, aki arra biztatta a helyieket, legyenek bátrak a saját értékeik kiválasztása során, és tegyenek meg mindent annak érdekében, hogy ezeket minél többen megismerjék.
Dr. Horváth Zsolt beszédével kiérdemelte a „bakonyi betyár” megtisztelő címet, melyet Csizmadia Géza főbetyár, a rendezvény műsorvezetője hirdetett ki és Bieberné Réz Ágnes, a főszervező Békefi Antal Városi Könyvtár, Művelődési Ház és Stúdió KB igazgatója adott át a betyárbatyuval együtt a fővédnöknek.
Dr. Horváth Zsolt a hagyományokra épített ünnepek fontosságát hangsúlyozta beszédében
(Folytatáshoz kattints a címre!)
„Pattog a tűz, a bográcsokban rotyog a finom étel, füst szaga és a pörköltek illata száll az ég felé” – akár a főzőverseny kommentátorától is elhangozhattak volna ezek a gondolatok, ám Ottó Péter polgármester állt a pódiumon, és inkább a saját gondolatait kommentálta meg: – Mindez két dolgot jelenthet. Egyrészt az elmúlt hetek szeszélyes és csapadékos időjárását követően süt a nap, és lehet szabadtéri rendezvényt tartani, másrészt jelentheti azt, hogy elérkezett városunk egyik kiemelt, igen komoly hagyományokkal rendelkező rendezvényének a napja. Köszönetét fejezte ki a szervezőknek és a támogatóknak, hogy tizenhatodszor is létrejöhetett a Bakonyi Betyárnapok, az embereknek pedig tartalmas kikapcsolódást kívánt a két napra.
Hagyományőrző csoportok műsorával és Ritmuskocsmával lehetett hangolódni az estére, igazán különleges produkció volt a magyar népi tánc „pofagyalu” kísérettel. Mulatós-, buli-, és cigányzene egyaránt szerepelt a rendezvény elsőnapi repertoárjában, egy ismert televíziós sorozat szereplői operett slágereket adtak elő, és a közreműködésükkel sztárfőzőcskére is sor került a betyárok közt.
A betyártalálkozó mellett illatok randevúja is a péntek este, a „Ki mit főzött, egye meg!” címet viselő főzőversenyen szép számú bográcsos mérte össze erejét. A zsűri szemében (illetve szájában) a kórházi koszt volt a nyerő, a gasztronómiai erőpróba győztese ugyanis a Zirc Erzsébet Kórház csapata lett. Vaddisznó pörköltet készítettek vadas mártással, pirított gombóccal. Második helyen végeztek az Öregedő Mindenevők nevük előtagjának megfelelő módra elkészített tavaszi szarvastokánnyal, míg a harmadik helyezést a Szabó klán érdemelte ki slambucával. Különdíjat ért a Kotyvasztók bakonyi húsos palacsintája, a betyárdíjat pedig a Tunyogiak vihették haza tarhonyával körített lópörköltjükért.
Készül a bográcsban az étel, a főzéshez népi táncosok alapozták meg a jó hangulatot
Az időjárás most kegyes volt, így a szombati nap leglátványosabb attrakciója újból a lovas felvonulás lett, ráadásul ezúttal minden eddiginél több lovas vett részt a rendezvényen. Éppen annyian voltak, mint a huszárok Sára Sándor ismert filmjében, kompenzálták kicsit a betyárok viszonylag alacsonyabb számát. Előbb magukat mutatták meg a 82-es főúton muzsikaszó kíséretében, majd ügyességüket a színpad előtti területen Varga Antal szakkommentálásával.
Két nagy nevet is tartogatott a magyar zenei életből ez a nap. Délután az idehaza szinte már legendának számító, 1957-ben alapított Benkó Dixieland Band fellépése aratott nagy sikert a közönség soraiban, este pedig Sipos F. Tamás repítette „Trabant-szárnyakon” a közönséget. A több örökzöld magyar popslágert jegyző Exotic frontembere nemcsak remek hangulatot teremtett, fizimiskájával a „legbetyárosabb arcszőrzet” címet is elnyerte.
A XVI. Bakonyi Betyárnapokon fellépett továbbá a Veszprémi Ifjúsági Néptáncegyüttes, Hajdú Péter Sáti, a Jávor Pál Nemzeti Cigányzenekar, a Fúzió együttes, P. Nagy Ferenc (ex Tolcsvay Trió) és Kovács József László (ex 100 Folk Celsius), a Munkácsy Zenestúdió Egyesület, a Motiva zenekar, Rácz Olivér és a Central együttes, valamint a rendezvényen már törzsvendégnek számító csetényi z’Energia együttes. A helyi művészek, zenészek is megmutatták tehetségüket, Bolla Tipcsi, Kreutz Károly felelt a jó hangulatért, Horváth Nikoletta pedig mazsorett-produkcióval szórakoztatta a közönséget.
Természetesen ezúttal is számos „Csárdabéli Szépasszony” és „Bakonyi Betyár” cím került kiosztásra, ez utóbbi közül a legnagyobbnak Nagy Zoltánt, a Csetényi Tájház vezetőjét választották, míg a „Leghetykébb bajusz” verseny győztese Kertész Zoltán lett.
A rendezvény a Békefi Antal Városi Könyvtár, Művelődési Ház és Stúdió KB főszervezésében, intézményi munkatársak és önkéntesek közreműködésével, támogatók hosszú sorával, Zirc Városi Önkormányzat és a Nemzeti Kulturális Alap főtámogatásával valósult meg.
Az időjárás újra „engedélyezte” a lovas felvonulást, 80-an lovagoltak a 82-esen (Fotó: Veszprém Megyei Napló)
A rendezvény további képei hamarosan megtekinthetők lesznek a városi honlap galériájában.
Kelemen Gábor sajtóreferens