Párosan szép az élet
Nem túl gyakran látni gólyát Zircen, ezért nem csoda, hogy többen fényképezőgépet ragadtak, amikor június 19-én kettőt is megláttak a villanyoszlopokon a Kossuth Lajos utcában.
(Folytatáshoz kattints a címre!)
– Ha nem is különleges, mindenesetre érdekes jelenségről van szó, hiszen ritkán látni a városunkban gólyát – mondta el érdeklődésünkre Barta Zoltán, az MTM Bakonyi Természettudományi Múzeumának ornitológusa. Körbekérdezte a kollégáit, kutatott az emlékei között, de sok példát ő sem tud mondani. Emlékszik, egyszer a Rákóczi téri negyvenlakásos épület tetején éjszakázott egy, de ennek is már vagy tíz éve. Mások arra emlékeznek, hogy a régen tornateremként funkcionáló, ma rendtörténeti kiállításnak helyet adó apátsági épületszárny időközben lebontásra került magas téglakéményén jelent meg egy gólyapár. De már ez is sok-sok évvel ezelőtt történt.
A gólyafélék hazánkban élő két faja közül a lakott területeken a fehér gólya fordul elő. Városi megjelenése viszont ritka, mint a fehér holló, ezért érdekes a zirci páros feltűnése (Fotó: wikipedia.org)
Az, hogy fészket is rakjanak, egyáltalán nem jellemző az olyan magasan fekvő településeken, mint Zirc. Azért erre is tud ellenpéldát a múzeumi munkatárs, elég csak a szomszédba menni. Olaszfaluban volt például sokáig az ország legmagasabban található gólyafészke. A gólyák azonban időközben innen is eltűntek, csakúgy, mint számos más településről a környékünkön.
Pedig a gólyaállomány csökkenése az utóbbi években megszűnt Magyarországon, 2008-ban évente már 4800-5600 között mozgott a számuk – tudjuk meg statisztikai adatokra hivatkozva. Barta Zoltán szerint nehéz pontos magyarázatot találni arra, hogy miért költöznek el a Bakony egyes településiről a gólyák. Kétségtelen, hogy az éghajlati körülmények megváltozása (szárazosodás) és a mezőgazdaságban lezajló privatizációs folyamatok – így például a gyepek feltörése, vizes élőhelyek beszántása – kedvezőtlen hatást gyakorolnak rájuk korábbi táplálkozó területeik megváltozásával, illetve megfogyatkozásával. Zirchez legközelebb Csetényben van fészkelő gólyapár a Bakonyban.
A városunkban megpihenő gólyákról azt feltételezi a madárszakértő, hogy fiatal, még nem ivarérett, kóborló madarak voltak. Elképzelhető, hogy útközben álltak össze és éppen élőhelyet kerestek maguknak.
Itt kötötték össze az életüket, hogy aztán megrakják majd valahol a fészküket?
A zirci gólyapárról a képet Vachtler Erik készítette.
Kelemen Gábor sajtóreferens