Az MTM Bakonyi Természettudományi Múzeumának kutatócsoportja a Pintér-hegy zoológiai és botanikai vizsgálatát végzi.
Zirc Városi Önkormányzat Képviselő-testülete áprilisi ülésén határozta el helyi jelentőségű természeti terület kijelölését a Pintér-hegyen és környékén, egyben szerződést kötött a Magyar Természettudományi Múzeum Bakonyi Természettudományi Múzeumával a terület védettségét megalapozó vizsgálatok elkészítésére 250 000 forint összegben.
(Folytatáshoz kattints a címre!)
A helyi természeti területek kijelölésének szabályait a természet védelméről szóló törvény szabályozza, amely kimondja, hogy a települési önkormányzat nyilváníthatja védetté azokat a területeket, ahol helyi jelentőségű értékeket tárnak fel.
A májusban kezdődő kutatásnak már vannak látványos eredményei. – Aki kilátogat mostanában a hegyre, a bükkfarakásokon minden bizonnyal megpillantja hazánk egyik legszebb cincérét, a havasi cincért – mondta el dr. Kutasi Csaba, a kutatást végző intézmény igazgatója. Megtudjuk, hogy a jelzőre viszonylag nagy mérete és impozáns megjelenése miatt szolgált rá a rovar, melynek testét bársonyos fekete foltokkal díszített hamvas kékesszürke szőrzet borítja. A bükkösök jellemző fajáról van szó, amely a legnagyobb számban a Dunántúlon, a Börzsönyben és a Bükkben fordul elő, nagyobb állományai élnek az Északi-, a Déli- és a Keleti-Bakonyban, valamint a Keszthelyi-hegységben. Lárvája – melyet a cincérek esetében pondrónak nevezünk – két-három éven keresztül fejlődik öreg, elhalt bükkfák lábon álló, vagy kidőlt törzseiben. Az igazgató arról is beszél, hogy a holt fák erdőből történő kiszállítása károsan hat a faj egyedszámára, továbbá kéri, hogy aki találkozik a havasi cincérrel, ne zavarja meg, mert védett faj, eszmei értéke ötvenezer forint.
Nem csak bogarakat lehet megfigyelni a hegyen. A nyiladékokon, az utak mentén található virágokon számos lepke röpköd, melyek közül az egyik színpompás a nektárral táplálkozó fémes medvelepke. Erről a fajról is megtudunk egyet s mást a szakértőktől, például azt, hogy különböző lágyszárú növényeken és cserjéken él, erdős vidékeken többfelé előfordul, egyes években gyakorta.
Különleges látványt nyújtó élőlényekkel, így például havasi cincérrel, fémes medvelepkével találkozhatunk Pintér-hegyen (Fotók: dr. Kutasi Csaba)
A munkát az anyaintézmény kollégái is segítik a kétszáz hektár nagyságú területen, kisemlősök témakörben dr. Gubányi András, a lepkék tekintetében pedig dr. Bálint Zsolt és Katona Gergő fog vizsgálódni terepen.
A múzeum jelentést készít majd a kutatásról, és listát állít össze a területen fellelhető védett és értékes növény- és állatfajokból. Ezt követően dönthet a város képviselő-testülete a kutatott terület védetté nyilvánításáról. Várszegi Bernadett, a Zirci Közös Önkormányzati Hivatal építésügyi osztályvezetője elmondta, amennyiben megkapja a parkerdő a védelmet, a terület gazdálkodását is ehhez kell majd igazítani. A jövőben további helyi jelentőségű természeti területek kijelölésére is sor kerülhet a tapasztalatok és az önkormányzat költségvetési lehetőségeinek függvényében.
Kelemen Gábor sajtóreferens