Átadták a „Zirc Város Közszolgálatáért” kitüntetéseket
A Városházán ünnepélyes keretek között adta át Zirc város önkormányzata a „Zirc Város Közszolgálatáért” kitüntetéseket.
Nem maradt üres szék a teremben, eljöttek a kitüntetésben részesülők hozzátartozói, barátai, kollégái, hogy együtt éljék át azokat a pillanatokat, amelyek a sok éves áldozatos munka elismerésének jegyében születtek meg.
A Zirc Város Közszolgálatáért kitüntetés évente öt kategóriában adható a város területén működő helyi önkormányzat, az önkormányzati társulás fenntartói, feladat-ellátási körébe tartozó szakmák, hivatások azon képviselőinek, akik kimagasló szakmai munkájukkal, vagy egész életművükkel elismerést szereztek és ennek révén a város értékeit növelő eredményt értek el, hozzájárulva Zirc hírnevének öregbítéséhez is.
Az egybegyűlteket Palkovics Jánosné titkársági referens köszöntötte, majd a javaslatok alapján egyenként méltatta a kitüntetésben részesülő személyeket.
„Zirc Egészségügyéért” kitüntetést vehetett át dr. Gelencsér Mária gyermekorvos, Kiss Istvánné körzeti ápolónő és Petrovics Ilona védőnő. „Zirc Szociális Ellátásért” kitüntetésben részesült Tehel Erzsébet, a Zirci Járás Szociális Szolgáltató Központ szociális gondozója. A „Zirc Város Tisztviselője” kitüntetést Dobosné Lipp Valéria pénzügyi ügyintézőnek, Rechner Tiborné anyakönyvvezetőnek és Simon Lajosné ügykezelőnek ítélte oda a képviselő-testület. A „Zirc Város Közoktatásáért” kitüntetést a Zirci Benedek Elek Óvoda és Bölcsőde közössége kapta, a díjat Mühlbauer Zsuzsanna vezető-helyettes vette át.
Az ünnepségen közreműködött a Zirci Benedek Elek Óvoda Hétszínvirág csoportja, Tarcsay Beáta, a III. Béla Gimnázium, Művészeti Szakközépiskola és Alapfokú Művészeti Iskola művésztanára és dr. Benczik Ágnes Adrienn gyermekorvos, aki verssel köszöntötte az elismerésben részesülőket.
„Az életnek értéket csak a szolgálat adhat, amellyel az emberek ügye felé fordulunk” – idézte Márai Sándort pohárköszöntőjében Ottó Péter polgármester. A szolgálat és az emberek közötti kapcsolatnak a megnyilvánulása az, amely ténylegesen értéket adhat az életünknek – tette hozzá. A szolgálat több mint munkavégzés, azokat pedig külön tisztelet illeti meg, akik hivatásuknak tekintik a köz szolgálatát – mondta a városvezető.
„Zirc Város Közszolgálatáért” kitüntetésben részesültek, balról: Zirci Benedek Elek Óvoda és Bölcsőde (Mühlbauer Zsuzsanna, az intézmény képviselője), dr. Gelencsér Mária, Kiss Istvánné, Tehel Erzsébet, Petrovics Ilona, Dobosné Lipp Valéria, Simon Lajosné és Rechner Tiborné
(Folytatáshoz kattints a címre!)
„Zirc Egészségügyéért”
Egy generáció nőtt fel a keze alatt – Dr. Gelencsér Mária gyermekorvos
1981-ben szerzett orvosi diplomát a Pécsi Orvostudományi Egyetemen. 1981-től 1987-ig a Veszprém Megyei Gyermekkórházban dolgozott. 1986-ban szakvizsgázott csecsemő- és gyermekgyógyászatból. 1987 óta Zircen munkálkodik körzeti, illetve házi gyermekorvosként.
Az elmúlt 27 év alatt egy generáció nőtt fel a keze alatt. Az utóbbi években számos olyan édesanya és édesapja hozta hozzá újszülöttjét, akiknek fejlődését születésüktől fogva végigkísérte. Negyedszázadon keresztül szinte minden nap (ha indokolt volt, vagy a szükség úgy hozta, hétvégeken, ünnepeken, vagy éjszaka is) készenlétben állt, hogy gyógyírt találjon a bajokra, vagy éppen néhány higgadt szóval megnyugtassa az ijedt szülőket.
Több százezer betegvizsgálat, több mint tízezer oltás… Síró, nyűgös gyerekek, aggódó, türelmetlen szülők az egyik oldalon, mosoly, végtelen türelem a másik oldalon.
Évek óta ellátja az óvoda- és bölcsőde orvosi feladatait is, alapítója és kuratóriumi elnöke a „Zirciek az óvodás gyermekekért” Alapítványnak.
Soha nem érdekelték a rangok, beosztások, pedig jogosult a „címzetes főorvos” cím használatára is.
Biztos pont az ügyeleten – Kiss Istvánné körzeti ápolónő
Bakonybéli születésű. Iskolái elvégzését követően a Veszprém Megyei Kórházban, majd a Zirci Erzsébet Kórház sebészeti osztályán állt a betegek és az egészségügy szolgálatába. Munka mellett végezte el Budapesten a Varga Katalin Ápolónőképzőt.
Zircen körzeti nővérként folytatta a munkáját, előbb dr. Dalos Magdolna, majd dr. Buda Imre mellett. 2012-ben nyugdíjba ment, de a központi ügyeleten a mai napig ő a biztos pont.
Az eltelt negyven év során Margitka neve fogalommá vált kollégái és a betegek közt. Végtelen segítőkészsége, jóindulata védjegyévé lett. Sokszor egész éjszaka fáradozott az ügyeleten és azt követően ment a reggeli rendelésre. Békesség és nyugalom árad egész lényéből, szívesen fordulnak hozzá tanácsért idősek és fiatalok, doktorok és nővérek, betegek és hozzátartozók egyaránt.
Szakmai tudása, alapossága, rendszeretete, a munka iránti alázata és az élet minden területén jelenlévő lelkiismeretessége példaértékű, és követendő lehet mindenki számára.
Lépést tartott a technikai fejlődéssel is, fiatalokat meghazudtoló módon sajátította el többek között a számítógépes ismereteket, melyeket alkalmaz is a munkája során.
Az egészség védelmére született – Petrovics Ilona védőnő
1986 júniusában fejezte be főiskolai tanulmányait és szerezte meg a védőnői oklevelet. Egy hónappal később kezdett védőnőként dolgozni Zircen, és az akkor még Zirchez tartozó Olaszfaluban és Eplényben.
Munkáját a kezdetektől fogva magas színvonalon látja el. Nagyon fontos számára a várandós anyukák, az újszülöttek, a csecsemők és kisgyermekek egészséges fejlődése. Tanácsait személyre szabottan, a családok helyzetét mindenféle szempontból figyelembe véve alakítja ki. Közel harmincéves pályafutása során többszáz gyermek születésének örülhetett a szülőkkel együtt, és napjainkban már azoknak ad tanácsot, akiknek a fejlődését nyomon követhette születésüktől kezdve.
Védőnői tevékenységéhez hozzátartozik, hogy ismerje az iskola-egészségügyi feladatokat is, hiszen gyakran kell helyettesíteniük egymást kollégáival.
Folyamatosan képezi magát, megismerkedik új módszerekkel, amelyek hozzátartoznak a modern egészségügyi ellátáshoz. Megtanulta a babamasszázs fogásait, alkalmazását, melyet rendszeresen oktat, tanít a kisgyermekes szülőknek. Szívesen vesz részt a születéshez, a gyermekekhez, a szülőséghez kapcsolódó rendezvényeken, melyekre szakmai tudása miatt kérik fel közreműködőnek.
„Zirc Szociális Ellátásáért”
Rábízzák az életüket – Tehel Erzsébet szociális gondozó
1999 augusztusától dolgozik Zircen, a szociális ellátás területén. Az elmúlt közel tizenöt évben több mint száz idős ember bízta rá magát, lakását, környezetét, családi kapcsolatainak ápolását, amikor egészségi állapotuk megromlott, és segítségre lett szükségük.
Szakképesítés nélkül, de teljes odaadással indult a szociális gondozói pályán. Munkáját megszerette, a szociális gondozói képesítést pedig megszerezte. A gondjaira bízott idős emberek messzemenően megbíznak benne. Nagyon sokan családtagként tekintenek rá, hiszen sokuk számára ő jelenti a külvilággal való kapcsolatot.
Munkája során betekintést nyer az idősek, rászorulók legbensőbb dolgaiba is, tisztában kell lennie egészségi állapotuk, betegségük legapróbb részleteivel is, hogy mindig a megfelelő segítséget nyújthassa számukra. Rendben tartja környezetüket, gondoskodik a személyi higiéné biztosításáról, a gondozottak étkezéséről, társas kapcsolataik ápolásáról.
Precizitását, szakmai tudását, lelkiismeretességét munkatársai is elismerik, így évek óta szakmai vezetője a házi gondozóknak.
„Zirc Város Tisztviselője”
Nem minden a pénz(ügy), fontos a jó szó is – Dobosné Lipp Valéria pénzügyi ügyintéző
Zirc közszolgálatát közvetlenül a középiskola elvégzését követően kezdte meg 1981. július 16-án. Azóta is az önkormányzat pénzügyi területét erősíti szakmai tudásával, az évek alatt összegyűjtött tapasztalatával. Munkáját töretlenül, fáradhatatlanul végzi, ha kell, munkaidőn túl is. Pontosság, precizitás jellemzi mindazon tevékenységeket, melyeket végez és az anyagokat, melyek a kezei alól kikerülnek.
A Pénzügyi Osztály oszlopos tagja, osztályvezetőjének szilárd támasza. Az osztályra érkező kollégákat nagy türelemmel tanítja és támogatja. A számviteli területen használt informatikai program testreszabásában, egyes modulok kialakításában kulcsfontosságú szerepet játszott. A mai napig aktívan részt vesz a program aktualizálásában.
Feladatát mindig a legjobb tudása szerint, lelkiismeretesen, felettesei utasításának megfelelően végzi. Nemcsak szakmai, hanem lelki támaszt is nyújt kollégáinak megértésével, kedvességével, egy-egy jó szóval, mosolyával.
40 év a „köz” szolgálatában – Rechner Tiborné anyakönyvvezető
A „köz” szolgálatát 1974. július 22-én, a Dudar Községi Közös Tanács VB Szakigazgatási Szervének állományában kezdte általános igazgatási előadóként, majd anyakönyvvezetőként. 1981. augusztus 1-jén áthelyezéssel került Zirc Nagyközségi Közös Tanács VB Szakigazgatási Szervéhez, majd 1984. január 1-jétől a Városi Tanács Hatósági Osztálya igazgatási ügyintézője és anyakönyvvezetője lett.
Lakásügy-igazgatási, helyiség-gazdálkodási és népesség-nyilvántartási feladatokat is ellátott, később az állampolgárság-változással, hagyatéki eljárással, a kereskedelmi tevékenység bejelentésének ügyével, az üzletek működési engedélyével, a szálláshely-szolgáltatási és szálláshely-üzemeltetési engedéllyel kapcsolatos ügyekkel is foglalkozott napjainkban történő nyugdíjaztatásáig.
Feladatát lelkiismeretesen, magas szinten, öntevékenyen, a jogszabályok és ügyviteli szabályok megtartásával, illetve felettesei utasításának megfelelően végzi. Az évek során közreműködött több ezer anyakönyvi eseménynél – születésnél, házasságkötésnél, halálesetnél.
Határidőben és pontosan – Simon Lajosné ügykezelő
1992. május 18. óta a jogelőd Zirc Városi Önkormányzat Polgármesteri Hivatalának, illetve a jelenlegi Zirci Közös Önkormányzati Hivatal ügykezelője. Munkáját az Önkormányzati és Szervezési Csoportnál kezdte meg mint ügyviteli dolgozó, majd az Önkormányzati Irodánál, jelenlegi Önkormányzati Osztálynál folytatta ügykezelőként.
Ellátta és ellátja a képviselő-testület bizottságainak működésével kapcsolatos feladatokat: a bizottsági ülések előkészítésében már a kezdetek óta részt vesz, az üléseken vezeti, majd az elhangzottak alapján írásban elkészíti a jegyzőkönyveket. A bizottságok által hozott döntésekről a végrehajtásért felelősöket a hozott döntéseknek megfelelően határidőben és pontosan tájékoztatja. Munkáját nagy odafigyeléssel és precízen végzi.
Számítani lehet rá a többletmunkavégzés területén is, hiszen gyakran munkaidőn túl is szükségessé válik a bizottsági ülések előkészítése, valamint az ülések jegyzőkönyvének vezetése.
A vezetőktől kapott feladatokat gyorsan, pontosan végrehajtja. Csendes személyisége, munkához történő hozzáállása, munkahelyéhez való lojalitása példaértékű.
„Zirc Város Közoktatásáért”
Gondolnak a következményekre is – A Zirci Benedek Elek Óvoda és Bölcsőde közössége
„Bármit teszel, megfontoltan tedd, és gondolj a következményekre” – ez a római közmondás a Zirci Benedek Elek Óvoda és Bölcsőde mottója, s nemcsak szavakkal hirdetik az intézmény dolgozói, hanem munkájuk során is erre törekszenek.
Évtizedek alatt többezer gyermek nevelkedett az óvoda csoportjaiban, s tizenegy éve már a bölcsődei ellátás is segíti a szülőket, hogy munkába tudjanak állni. Színvonalas szakmai munka folyik az intézmény falai között, ami gyakran egy felületes szemlélő számára nem annyira látványos, de egy-egy városi szereplésen, óvodai évzáró során látható, hogy mennyit fejlődnek a gyerekek a gondos foglalkozás eredményeként.
A bölcsődében nagy szeretettel foglalkoznak a kisgyermekekkel, helyettesítve a szülői gondoskodást. Az óvodában önállóságra, egymás elfogadására, a szabályok betartására nevelik a gyermekeket az óvónők a dajka nénik segítségével. A szakmai munkában részt vesz az intézmény logopédusa, valamint a Nevelési Tanácsadó fejlesztő-pedagógusa is, segítve a felzárkózást a valamely területen elmaradt gyerekeknek. Az eredményes működéshez a technikai dolgozók is nélkülözhetetlenek.
A mindennapi tevékenységek mellett nagyon sok kiegészítő programot biztosít a nevelési intézmény, így például bábszínházba, uszodába járnak, részt vesznek városi rendezvényeken, kirándulnak, sportolnak, közösen fagyiznak, vagy éppen Zirc nevezetességeit látogatják.
Az alkalmazottak folyamatosan képezik magukat, hogy mindenféle igényt ki tudjanak elégíteni, hiszen nemzetiségi oktatás, drámapedagógiai, valamint néptánc-foglalkozások is zajlanak az óvodában, miközben az intézmény valamennyi dolgozója azon munkálkodik, hogy boldog, kiegyensúlyozott gyermekek kerüljenek ki a kezei közül.
A Zirci Benedek Elek Óvoda és Bölcsőde közösségének nevében Mühlbauer Zsuzsanna, az intézmény vezető-helyettese vette át a kitüntetést
A kitüntetéseket Ottó Péter polgármester, és az egyes szakmáknak megfelelően dr. Benczik Adrienn Ágnes gyermekorvos, Nagyné Fáró Katalin, a Zirci Járás Szociális Szolgáltató Központ intézményvezetője és Sümegi Attila jegyző adták át.
Kelemen Gábor sajtóreferens