Várostörténeti fotókiállítás nyílt a Békefi Antal Városi Könyvtár közművelődési klubtermében a „30 éve város Zirc” jubileumi programsorozat keretében.
A vendégeket a házigazda intézmény részéről Bieberné Réz Ágnes igazgató köszöntötte, a kiállítást pedig dr. Varga Tibor nyitotta meg.
Mivel nem fotóművészeti kiállításról van szó, a falakon látható képeknek inkább dokumentációs értékük van, ennek megfelelően városunk egykori elöljárója is a település múltjáról beszélt egy-egy fotócsoport vonatkozásában. (Folytatáshoz kattints a címre!)
Jelentős helytörténeti eseménnyel kezdte visszaemlékezését. Felidézte, amikor 1989 tavaszán a Városházára látogatott Zakar Polikárp későbbi zirci apát, a ciszterci rend akkori római generálisa, s tájékoztatta a település vezetését, hogy Zircre telepedik a rend, egyúttal kérte a városi tanácsot, hogy a kezelésében lévő földszintes apátsági szárnyat bocsássa rendelkezésükre a bazilika restaurációs munkálataihoz. Az apátság felújítása voltaképp már ekkor kezdetét vette, az elmúlt években pedig, az önkormányzat és a rend közös pályázatának köszönhetően teljesen megújult az épületegyüttes, és a Rákóczi tér is megszépült – mondta dr. Varga Tibor.
A zirci kórház elmúlt évtizedeiről; önállóságának visszaszerzéséről, a megmaradásáért vívott harcról, az aktív ellátás megszűnéséről és az egészségügyi intézmény kétezres évek elején kezdődő, egészen napjainkig tartó, pályázati úton történő fejlesztéséről is szó esett. Beszélt továbbá a kilencvenes években lezajlott közműberuházásokról, a földkárpótlásról, a Bagolyvár és a buszmegálló-épület felújításának korábbi terveiről, a főtéren található általános iskolai tornaterem megépítésének szerencsétlen körülményeiről. Ezt az időszakot úgy összegezte, hogy nehezen jutott állami pénzekhez az önkormányzat, de a lakosság bizalmát mindvégig élvezték a beruházásoknál.
Dr. Varga Tibor 1994 és 2002 között volt városunk polgármestere, dolgozott korábban jegyzőként is
Méltatta a civilek szerepét, ezek között név szerint is megemlítette a település két első civil szervezetét, a szövetkezeti munkáskórust és a nyolcvanas években fénykorát élő Zirc-Dudari Bányász Sportegyesületet, valamint a testvérvárosi kapcsolatok kialakításában jelentős szerepet játszó egyesületeket. Kiemelte, hogy a város két legnagyobb rendezvénye, a Zirci Buli és a Bakonyi Betyárnapok is civil kezdeményezésre jött létre.
Az első testvérvárosi kapcsolat Baróttal létesült 1990 februárjában, majd még ebben az évben, a magyarországi parlamenti választásokat követően Pohlheimmel is megkötötte városunk a testvérvárosi szerződést. Nivalával később, 1997-ben lépett partnerségre a város – emlékezett dr. Varga Tibor.
Azt is elmondta, hogy 1994-ben, a helyhatósági választásokat megelőzően írt egy kis füzetet a tíz évvel későbbi Zircről, melyben virágzó, normális életkörülményeket biztosító, szolgáltatásokkal, intézményekkel rendelkező, kellő gazdasági háttérrel bíró kisvárosként képzelte el településünket. Az utóbbit leszámítva úgy látja, közelítünk mindenhez, a gazdasági szervezet azonban sajnos kevés a városban, a nagyobb üzemek megszűntek. Végül a városi önkormányzat és a ciszterci rend együttműködésének fontosságát hangsúlyozta, amihez kérte a lakosság erkölcsi támogatását is.
A várostörténetben való elmélyedéshez Berzevici Zoltán adta meg a hangulatot, aki Gámentzy Eduárd zirci születésű költő és a nyolcvan éve született, kétszeres József Attila-díjas Ladányi Mihály megzenésített verseiből adott elő egy csokrot.
Berzevici Zoltán megzenésített verseket játszott a közönségnek, több költemény is elhangzott dal formájában városunk szülöttétől, Gámentzy Eduárdtól
A falakon egy-egy jelentősebb pillanat látható az elmúlt harminc évből
A kiállítást Kaszás Béla rendezte, az anyag összeállításában közreműködött Boross László, Dombi Ferenc, Encz Ilona, Horváth Ivett, Kaszás Béla, Kaszás Eszter, Mayer János, Móricz János, Mühlbauer József, Müller Anikó és Udvardy Tamás. A fotók június 30-ig tekinthetők meg a könyvtár nyitvatartási idejében.
Kelemen Gábor sajtóreferens