Átadták a Krónikus Belgyógyászati Osztály felújított épületét
A gyönyörű szép tavaszi időben sorfalat álltak az emberek az új épület előtt, Erzsébet királyné szobra mögött fehér köpenyek tűntek fel. Virágok, napfény, madárfütty az udvaron…
(Folytatáshoz kattints a címre!)
Palkovics Jánosné köszöntőjét követően a Bakonyi Harmónia Kulturális Egyesület énekkel üdvözölte a felújított kórházat, majd dr. Vermes Tamás, a Zirci Erzsébet Kórház-Rendelőintézet főigazgatója szólt az egybegyűltekhez.
Kiemelte, hogy a beruházást önerőből valósította meg az intézmény, ami nem mondható túl gyakorinak a magyarországi kórházi gyakorlatban. A 2009. és 2011. évi pénztartalék, valamint a 2012-es bevétel terhére kezdték el a fejlesztést, a 185 000 000 forintos bekerülési végösszeg kétharmada saját forrás volt.
Elmondta, a zirci kórháznak nem volt más választása, a 2007-es aktív fekvőbeteg-ellátás megszűnését követően 62 belgyógyászati ágy működtetésére kapott engedélyt az intézmény, ezt azonban nem tudták elhelyezni, és az épület emeletén létesült egy tizenkét ágyas részleg, ahol azonban hiányoztak a kulturált betegápolás feltételei. Az irányítás és gazdálkodás helyét is meg kellett találni, hiszen ezek épületei a kistérségi járóbeteg-szakrendelő megépülésével elbontásra kerültek.
A régi röntgen helyén tizenkét ágyas, az egykori műtő helyén tízágyas belgyógyászati részleg került kialakításra kiszolgáló helyiségekkel, kegyeleti helyiséggel. A középső épületrész földszintjén orvosi vizsgálókat, szobákat, pénztárat alakítottak ki, míg az igazgatási funkciók az emeleten kaptak helyet – ismertette a projekt tartalmát a főigazgató. „A beruházással tizenöt-húsz évre biztonságos helyre kerültek a feladatok, betegeinket pedig az európai normáknak és hatályos jogszabályoknak megfelelően tudjuk kezelni.” A fejlesztés legfőbb üzenete, hogy van élet az aktív lét után, a funkcióváltó kórházak megtalálhatják helyüket az egészségügyi palettán – mondta az intézmény vezetője.
Dr. Vermes Tamás, a zirci kórház főigazgatója hangsúlyozta, a beruházás nagy részét önerőből valósították meg
„Egy hetet töltöttem el itt édesanyámmal” – mondta a megújult épületekre tekintve dr. Kovács Zoltán kormánymegbízott, utalva arra, hogy a zirci kórházban látta meg a napvilágot. A születés után az újjászületésről is beszélt: mára a teljes épületkomplexum kicserélődött, előbb európai uniós pályázatnak, majd önerős fejlesztésnek köszönhetően. Elmondta, a kormányhivataloknak is fontos szerepük van a megelőzésben, ennek érdekében öt új egészségfejlesztési irodát hoztak létre a megyében, és akár Zircen is létesülhet majd egy.
Dr. Szócska Miklós egészségügyi államtitkár kórházunk folyamatos fejlődéséről beszélt, ahol megvan a járóbeteg-ellátás, az egynapos ellátás és a krónikus ellátás is. A kormánymegbízott gondolataihoz csatlakozva hozzátette: már csak az egészségfejlesztési iroda hiányzik, céljuk, hogy a zircihez hasonló egészségügyi intézményekbe betelepüljön a prevenció. Visszautalt arra, hogy a kormányzás megkezdésekor három súlyos problémával kellett szembenézniük: válságban volt a népegészségügy, teljesen szétesett az ellátórendszer, és felfelé ívelt a kivándorlás.
Ehhez képest ma nem élünk füstben a dohányzásról hozott törvénynek köszönhetően, a népegészségügyi termékadó következtében negyedével eszünk kevesebbet azokból az élelmiszerekből, melyek túlzott fogyasztása elhízáshoz, szív- és érrendszeri, daganatos megbetegedésekhez vezet. Az ellátórendszerben 320 milliárd forint beruházás záródott le, folyamatosan adják át az új kórházakat. Az alkohol- és dohánytermékek jövedéki adójának emeléséből az egészségügyben dolgozók megélhetését segítik, ezt bizonyítja, hogy 2009-hez képest csökkent az országot elhagyók száma – mondta el az államtitkár.
Dr. Szócska Miklós a zirci kórház folyamatos fejlődésén túl beszélt arról is, hogy a kormány sok intézkedést vezetett be a népegészségügyi válság megoldásának érdekében
Az ünnepi beszédeket követően jelképesen is átadták rendeltetésének az új épületet, majd az egyházi vezetők, Dékány Árpád Sixtus ciszterci apát, Vecsey Katalin református tiszteletes és Szakos Csaba evangélikus lelkész megáldották azt.
Az udvarra néző szobák ablakaiban idős nénik álltak, szinte eggyé váltak az ünneplő közösséggel, amely a Himnuszt kezdte énekelni egy nagyon régi épület új falainál.
Az átadásra egy nappal március 15-e előtt került sor, így hát nemzeti színű szalaggal a szívénél vágta át a nemzeti színű szalagot dr. Reiter József, a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI) főigazgató-helyettese, dr. Kovács Zoltán kormánymegbízott, dr. Szócska Miklós államtitkár, dr. Vermes Tamás kórházigazgató és Ottó Péter polgármester
Kelemen Gábor sajtóreferens