Czike Imre János atya, ciszterci szerzetes kapta idén a "Parma fidei - Hit pajzsa" díjat a budai Szent Imre plébániatemplomban szombaton. A kommunizmus áldozatainak február 25-ei emléknapjához kapcsolódó kitüntetést 13. alkalommal adta át Mádl Dalma, a volt köztársasági elnök özvegye.
Szentes Tamás főpolgármester-helyettes felidézve a kommunista diktatúra évtizedeit, azt hangoztatta, az emberi közösségek megőrzésében és összekovácsolásában mindig azok játszották a legnagyobb szerepet, akik bátrak voltak, kockáztattak azért, hogy adni tudjanak, felelősséget érkeztek azokért, akiket rájuk bíztak. (Folytatáshoz kattints a címre!)
Arról beszélt, az európai társadalmak keresztény értékeken szerveződtek, és ez az értékrend volt az összetartó erő, amely képes volt megőrizni őket, és ez jelentette a fejlődés zálogát évszázadokon keresztül. Hozzátette: ezeket az értékeket akarta elvenni a kommunista diktatúra az emberektől, megrendítve ezzel a társadalom természetes egységét.
Bolberitz Pál, a díjat elsőként kiérdemlő teológiai professzor laudációjában azt mondta, a kommunista időszakban Czike Imre János atya végig kitartott szerzetesi fogadalma és elvei mellett, és azokat nyíltan meg is vallotta.
A jelenleg Zircen élő szerzetes papot méltatva arról is beszélt, hogy akik ismerhették a 81 éves ciszterci szerzetest, azok mindig bátorítást nyerhettek a belőle sugárzó derűből.
A díjat megköszönő Czike Imre János atya - 48 évnyi papi és 53 évnyi szerzetesi - életére visszaemlékezve azt mondta, a hit Isten ajándéka a hívő ember számára, és arra válaszolni kell, azt meg kell élni imádsággal és munkával. Úgy fogalmazott, az Isten sokféle munkát adhat, a lényeg az, hogy az ember az ő akaratát teljesítse.
Czike Imre János atya lelkipásztori tevékenységét a kommunista rendszer évtizedeiben számtalanszor nehezítették, a szerzetesrendek feloszlatása 1950-ben őt is érintette, társaival el kellett hagyniuk a zirci monostort. A később jogi diplomát is szerző szerzetes az országban számtalan állomáshelyen szolgált, és amikor hivatását nyíltan nem gyakorolhatta, civilként segédmunkásként, teherautó sofőrként és bírósági fogalmazóként is dolgozott. Czike Imre Jánost 1966-ban szentelték pappá, ekkortól több - jórészt budapesti - plébánián végzett lelkipásztori szolgálatot.
A Hit pajzsa díjat 2002-ben Horváth Béla volt kisgazda politikus és a 2008-ban elhunyt Gyurkovics Tibor író alapította. Azoknak az egyházi személyiségeknek ítélik oda minden évben, akik a kommunista diktatúra alatt is hűségesek maradtak hitükhöz. Az elismeréssel járó vörösréz pajzs Madarassy István ötvösművész munkája.
A díjat a kommunizmus áldozatainak emléknapjához kapcsolódóan adják át minden esztendőben.
forrás: stop.hu