Bieberné Réz Ágnes igazgatót kérdeztük a Békefi Antal Városi Könyvtár, Művelődési Ház és Stúdió KB fejlesztéseiről, terveiről, programjairól
Az igazgatói iroda felé tartok, s majdnem eltévedek… Az egyik helyiség ugyanis, amelyen keresztül vezet az út, teljesen kicserélődött. Udvarra nyíló ajtó és ablak teszi világosabbá a szobát, új szekrénysor tárul elém.
(Folytatáshoz kattints a címre!)
Bieberné Réz Ágnes igazgató asszony elmondja, a Nemzeti Kulturális Alap pályázatán 1 350 000 forintos támogatást nyertek könyvtári bútorfejlesztésre. Ennek köszönhetően az összes régi könyves polcot le tudták cserélni, új asztalok kerültek a folyóirat-olvasóba, beépített szekrényt vásároltak. A raktárból klubhelyiség lett, mely alkalmas kisebb, tíz-tizenöt fős csoportok fogadására. A LEADER pályázatán pedig az intézményhez szorosan kötődő alapítványok szerepeltek eredményesen: kamerákat, filmkészítő-programot, vágószoftvert és egyéb számítástechnikai eszközöket tudtak beszerezni. A fejlesztés egyrészt a városi televízió adásainak minőségi javulását szolgálhatja, másrészt lehetőség nyílik a közösségi videózás beindítására. A könyvtárépületben kialakítandó filmklubbal elsősorban a fiatalokat várják, akik nem csak mozifilmeket tekinthetnek meg az erre a célra felújított, pályázati forrásból új bútorokkal felszerelt helyiségben, hanem maguk is elsajátíthatják a filmkészítés rejtelmeit.
Lassan egy éve vezeti a közművelődési intézményt Bieberné Réz Ágnes, ezért arra is megkértük, értékelje a kinevezése óta eltelt időszakot, s beszéljen az idei tervekről.
Úgy látja, sok programot sikerült megvalósítaniuk az elmúlt évben, ezek közül kiemeli a Zirci Múzeumok Éjszakáját, melyhez minden eddiginél látványosabb, színesebb programmal csatlakoztak: az úgynevezett Retro Terasszal remek hangulatot sikerült teremteniük a belső udvarba. Szintén nagy népszerűségnek örvendett a „Kalandos Keddek” túraprogram, melynek során kicsikkel, nagyokkal együtt fedezték fel a környék tanösvényeit, a Bakony rejtett kincseit. Az Adventi Készülődés és a Városi Nagykarácsony programsorozat esetében a széleskörű együttműködést emeli ki az intézményvezető, szerinte ez arra is jó példa, hogy képes az összefogásra városunk.
Programjaikkal a természetbe is kimozdultak, a keddi kalandos túrákon különböző korosztályok vettek részt (Fotó: Városi Könyvtár)
Közreműködtek a nemzeti ünnepek megemlékezéseiben, a Bakonyi Betyárnapok megszervezésében és lebonyolításában, májusfát állítottak, majd kitáncolták. Most pedig egy újabb nagyszabású városi programra készülnek, amely már negyedik alkalommal kerül megrendezésre: a Zirci Farsangoló Bálnak is a közművelődési intézmény a szervezője, s bár több társszervező segít, a legtöbb munka rájuk hárul.
A nagyobb szabású rendezvények előkészítésében fokozottan tudják kamatoztatni a különböző közfoglalkoztatási programok adta lehetőséget. Az intézményvezető sorolja: a november 1-jétől április 30-ig tartó téli közmunkaprogramban három, a Nemzeti Művelődési Intézet kulturális közfoglalkoztatásának keretében két munkatársat kaptak, s a fenntartó önkormányzat is biztosít közfoglalkoztatottakat, akiket több területen tudnak alkalmazni. Közösségi szolgálatra hét oktatási intézménnyel kötöttek együttműködési megállapodást, s eddig mintegy ötven középiskolás önkéntes segítette a különböző programok lebonyolítását.
A múlt évben indult el a „Könyv házhoz megy” elnevezésű akciójuk, mellyel a lakásukból kimozdulni nem tudó, de olvasni szerető embereket szeretnék segíteni. Az úgynevezett könyvmegállóhelyek létesítése – használt, de még jó minőségű könyvek kihelyezése a városrészekbe, esetleg a város frekventáltabb helyeire – ezt követően fog megvalósulni, de újságokkal, irodalommal jelenleg is ellátnak intézményeket. Óvodások és általános iskolások számára kiírt olvasópályázatuk mindig eredményesen zárul (legutóbb mintegy hetven gyermek bizonyította az olvasás iránti szeretetet). Olvasóik közül minden hónapban kisorsolnak, s megajándékoznak egyet. TÁMOP-pályázataik keretében elérhetővé tették honlapjukon a Zirc és Vidéke folyóirat új – 1991 utáni – évfolyamainak összes számát, s a régi számok feldolgozása is folyamatban van. E pályázat keretében helyismereti irodalomajánló kiadványt is készítenek, melyet elsősorban iskolások számára ajánlanak majd, de az idősebb korosztály is kézbe veheti.
Új feladatot is kaptak, a Békefi Antal Városi Könyvtár, Művelődési Ház és Stúdió KB egyike a két intézménynek, amelyeket az önkormányzat megbízott a Zirci Értéktár működtetésével.
Amikor az idei programtervekről beszélünk, az intézményvezető az elsők között ejt szót a Zirc várossá válásának harminc éves évfordulóját ünneplő rendezvénysorozatról, melynek koordinálója a közművelődési intézmény. Elmondja, a napokban megkezdődött a közös gondolkodás a város, az intézmények és a civil szervezetek között, s nagyon sok ötlet, javaslat felvetődött. Két hét múlva újabb konzultációra kerül sor, ezt követően pedig kirajzolódhat a jubileumi program.
A népszerű, sok érdeklődőt vonzó rendezvényeket folytatják, esetleg még színesebbé teszik. Az intézményvezető úgy látja, zenei kínálatból kevesebb volt az elmúlt esztendőben, ezért több könnyűzenei koncertet terveztek be az idei évre. A városi televízió műsorát is változatosabbá szeretnék tenni, így például tervben van a manapság divatos főzőműsor beindítása, melyben a helyi és közeli vendéglátósok, éttermek, hotelek együttműködésére számítanak. „Könyvmoly” címmel kulturális blokkal is színesítenék az adásokat, ebben gyerekek, közéleti személyek, könyvtárosok, pedagógusok mesélhetnének kedvenc olvasmányaikról.
Több mint ötven éves könyvespolcokat sikerült kicserélni a Nemzeti Kulturális Alap pályázatán elnyert támogatásnak köszönhetően
A beépített szekrényeket szintén pályázati pénzből tudták beszerezni, s színben is jól illeszkednek az előtérben látható, már korábban is meglévő szekrénysorhoz. Az átalakított helyiségben filmklubot alakítanak ki a fiatalok számára
Kelemen Gábor sajtóreferens