Kiemelkedő eredményt értek el a zirci zeneiskolások egy országos versenyen
Kapitány Luca Anna, Ulrich Anna Csenge és Dobos Csanád, a III. Béla Gimnázium, Művészeti Szakközépiskola és Alapfokú Művészeti Iskola növendékei dicséretdíjban részesültek, és kottajutalmat kaptak a VI. Országos Zeneiskolai Ferenczy György Zongoraversenyen. Egyik felkészítőjüket, Kapitány Dénes orgonaművészt, zongoratanárt kérdeztük.
– A versenyt három korcsoportban, 264 gyermek részvételével, neves védnökök, magas rangú díszvendégek, nemzetközileg is elismert zsűri közreműködésével rendezték meg – érzékelteti az esemény rangját a művésztanár. Ferenczy Györgyről elmondja, híres Chopin-játékos volt, aki egykoron a Zeneakadémia zongora-tanszékét vezette. Az első-második korcsoportban a játékidőt tetszőlegesen választott művekkel lehetett kitölteni, de a harmadik korcsoporttól már ajánlott volt egy mű megszólaltatása Frédéric Chopintől, emlékezvén ezzel a névadó munkásságára is. A sok résztvevő miatt két helyszínen bonyolították le a versenyt, amelyet széles érdeklődés kísért. A zsűri dobogós helyezésekkel, különdíjakkal, dicséretdíjakkal jutalmazta a kiemelkedően szép produkciókat.
Folytatáshoz kattints a címre!
„Dicséretes a mai világban, hogy e fiatalok szabadidejüket áldozzák arra, hogy elmélyüljenek a zeneirodalom lélekformáló mesterműveiben.”
Kíváncsiak voltunk, hogy mennyi gyakorlás szükséges egy ilyen eredmény eléréséhez, kell-e külön készülni a versenyre.
– Napi rendszeres gyakorlás nélkül nem képzelhető el egy országos versenyen való részvétel. A versenyanyag négy-öt perc, melyet kotta nélkül, stílushűen, szuggesztíven kell előadni. Az iskolai gyakorlás mellett külön órákra is szükség van, amikor a növendék a tanárral gyakorol. Tanítványaink az őszi szünetet is végigdolgozták, a lakásunkra jöttek órára, hogy minél hamarabb csiszolódjanak a művek, majd ezt követően több bejátszó koncertet tartottunk. Dicséretes a mai világban, hogy e fiatalok a szabadidejüket áldozzák arra, hogy egyre jobban elmélyüljenek a zeneirodalom lélekformáló mesterműveiben.
Talán az egyik főpróba a karitász jótékonysági délutánja volt, amelyen mindhárom gyermek fellépett. A sportban sokszor az a gyakorlat, hogy ha a főpróba nem sikerül jól, akkor az előadás igen, vagy épp fordítva. Itt nem így történt, a zirci látogatóközpont gobelintermének teltházas közönsége vastapssal jutalmazta a produkciókat, és a fővárosból is díjakkal tértek haza a növendékek
Kapitány Dénes kiemeli, hogy egyik fiatal sem készül zenei pályára, csakis a saját örömükre muzsikálnak. Az alapfokú művészeti iskola zongora-tanszaka eredményesen működik, az elmúlt időszakban több hazai, sőt nemzetközi sikert is magáénak mondhatott. A legutóbbi verseny azért fontos állomás a helyi zeneművészeti oktatás történetében, mert rendkívül népes mezőnyben álltak helyt, s lettek díjazottak a kis zongoristák, akik ráadásul először szerepeltek versenyen. A művésztanár elmondja, gyakori, hogy első alkalommal a versenyző növendékek izgulnak, még csak „szokják” a pódiumot, a szereplést, és nem hoznak eredményt.
„Hihetetlenül őszintén, pózoktól mentesen szólal meg a gyermeki lélek a zongorán.”
Végül egy nem kimondottan a versenyhez kapcsolódó, de azzal nyilvánvalóan összefüggésben lévő kérdést teszünk fel: mi kell ahhoz, hogy jó zongorista legyen valaki?
– A zongora egy nagyon népszerű hangszer, igen sokan játszanak rajta, ezt mutatja a versenyzők létszáma is. Sok tehetség bukkan fel, akik fiatalon magas színvonalon muzsikálnak. A jó szakmai irányítás mellett fontosak a „személyre szabott” adottságok: az ujjak gyorsasága, a belső hallás, a szuggesztivitás, az emlékezőtehetség. Ebben az életkorban még nem beszélhetünk felnőtt módjára megélt személyes élményekről, mégis hihetetlenül őszintén, pózoktól mentesen szólal meg a gyermeki lélek a zongorán. És ez maga a csoda. Hogy mitől lesz valaki eredeti, jó zongorista? Hernádi Lajos neves művész-tanár viccesen így fogalmazza meg a receptet: „Végy a meglévő tehetséghez egy csipetnyi humort, egy-két kanál vagányságot, szorgalmat, de azt jó sokat, és máris művész születik.”
Kapitány Luca Anna (felkészítője Kapitány Dénes), Dobos Csanád és Ulrich Anna Csenge (felkészítőjük Kapitányné Vadas G. Zsuzsa) a VI. Országos Zeneiskolai Ferenczy György Zongoraversenyen kiérdemelt dicséretdíjjal (Fotó: Dobos László)
Kelemen Gábor sajtóreferens