„Csendes hősöket” ünnepeltünk a Reguly Antal Szakképző Iskola étkezőjében
– A véradás olyan kihívás, amely egyenlő esélyt jelent minden egészséges ember számára, hogy tettel bizonyítsa, embertársai érdekében áldozatra is hajlandó – mondta köszöntőbeszédében Takács Józsefné, a Veszprém Megyei Vöröskereszt Zirci Területi Szervezetének vezetője. Hozzátette: a világon minden másodpercben szüksége van valakinek vérre.
A területi vezető a hazánkban több évtizedes múltra visszatekintő véradó-mozgalommal kapcsolatban elmondta, össztársadalmi felelősséget feltételez, a donorok elvárják, hogy a társadalom figyelme folyamatosan irányuljon a térítésmentes véradásra. A véradókat önzetlen, áldozatkész embereknek nevezte, akik nem várnak semmit ellenszolgáltatásként, ezért is tartja fontosnak az erkölcsi elismerésüket. Hozzátette: igyekeznek ajándékot biztosítani a számukra, de szűkre szabottak az anyagi lehetőségeik. (Folytatáshoz kattints a címre!)
Takács Józsefné beszélt arról is, hogy a vér és vérkészítmények nélkülözhetetlenek a gyógyításban, s vannak olyan esetek, amikor a vérveszteséget sürgősen pótolni kell. Kiemelte, hogy csak egészséges ember adhat vért betegnek, így mindkettő érdekét képviseli a sokoldalú kivizsgálás. A területi vezető végül felhívta a figyelmet arra, hogy a megmentett ember szempontjából minden egyes véradó ajándékára nagy szükség van.
Baráth Gábor, a Veszprém Megyei Vöröskereszt megbízott igazgatója először is két évszámról beszélt: a Magyar Vöröskereszt 1939-től vesz részt a véradás szervezésében, 1988 óta pedig – minden év novemberének 27. napján – köszöntjük a szónok által „csendes hősöknek” nevezett véradókat. Kiemelte, hogy Zirc területének lakossága is hozzájárul a megyei szervezet sikeres tevékenységéhez. Méltatta azok tevékenységét is, akik segítik a területi vezetők munkáját, és nagy segítségnek nevezte a cégek, vállalkozók által felajánlott pénz- vagy természetbeni adományokat is, nem feledkezve meg azon intézményekről sem, amelyek a helyiséget biztosítják a véradáshoz.
„Az egészség a legnagyobb kincs” gondolattól vezérelve Ottó Péter polgármester elmondta, az orvosok szakmai tudása sokszor kevés, a gyógyításhoz – az orvosságok és a tudomány megteremtette eszközökön túl – szükség van testünk alkotóelemére, a vérre is. A városvezető fontosnak nevezte az ünnepi alkalmakat, mert egyrészt felhívjuk a figyelmet arra, hogy van kit ünnepelni, másrészt, hogy van miért ünnepelni és köszönteni őket – mondta. Köszönetét fejezte ki a véradóknak azok nevében is, akik életüket, egészségüket nyerték vissza a véradományok által, jó egészséget, s legalább annyi boldogságot kívánt nekik, mint amennyi boldogságot azok éreznek, akik gyógyultan távoznak egy egészségügyi intézményből. „Ezek azok a pillanatok, amikor valaki újjászületik. Újjászületik, az önök vére által” – szólt az ünnepeltekhez Zirc város polgármestere.
A kerek számot elért véradók ajándékcsomagot vehettek át, Bakonyi Flóra és Bakonyi Gergő szavalata, valamint Nagyné Honyecz Valéria és Pilka Sándor énekcsokra minden önzetlen segítőnek szólt. Kubicsek Rudolf zenéjével arról gondoskodott, hogy a csendes hősök most ne legyenek annyira csendesek…
Ottó Péter polgármester átadja a vöröskereszt jutalomcsomagját Cziráki István 152-szeres véradónak
Takács Józsefné területi vezető jelképes ajándékkal megköszönte az önkéntesek munkáját is
„Vérszámfejtés”
-
A megyei igazgató és a területi vezető egyaránt kitért arra köszöntőjében, hogy a biztonságos hazai vérellátáshoz évi 450 ezer egységnyi vérre van szükség, s közel félmillió önkéntes ad vért évente. A Zirc város polgármestere által külön is méltatott Cziráki István a közelmúltban jubilált, 150-edszer nyújtotta karját a nemes célra. Ha figyelembe vesszük azt a mondást, hogy „Aki vért ad, három ember életét menti meg”, akkor a zirci polgár már annyi ember életét mentette meg, ahány ezer egységnyi vérre szükség van évente hazánkban…
-
Baráth Gábor arról is beszélt, hogy idén a Magyar Vöröskereszt és az Országos Vérellátó Szolgálat felterjesztése alapján 20 fő kiemelkedő véradásszámot elért véradó vehette át a Pro Vita díjat az Emberi Erőforrások Minisztériuma által. (Ezt a kitüntetést a zirci rekorder véradó 2007-ben kapta meg.) A megyei szervezet megbízott igazgatója egy érdekességre hívta fel a figyelmet: a húsz önkéntes összesen 2333 alkalommal adott vért, s ezzel mintegy 7000 betegnek segítettek. Megjegyezzük: ennyi nagyjából Zirc lakosságszáma…
Kelemen Gábor sajtóreferens