Festménykiállítása nyílt, verseskötete jelent meg Ladányi József zirci művésznek
A művészetnek szinte minden ága megérintette. Festőként ismert, de hobbiszinten zenél és szobrászkodik, gimnazista kora óta pedig verseket is irogat. Ezeket sokáig egy mappában őrizte, majd gyermekei összefogtak, és kötetbe rendezték a kéziratokat. A könyvet október 26-án mutatták be a zirci városi könyvtárban, ezzel együtt kiállítása is nyílt Ladányi Józsefnek.
– Elsősorban a vallás, azután a család, a természet és hazafiasság – jön a válasz ifj. Ladányi Józseftől, a verseskötet szerkesztőjétől és tördelőjétől arra a kérdésemre, hogy mi a közös vonás édesapja festőművészete és költészete között. S valóban, ahogy körbenézünk az erdőszéli házban, templomot, feszületeket, Jézus-portrét látunk, a könyv pedig már címében is ezt az állítást igazolja: Az ég oltalma alatt.
A verseket sokáig az asztalfiában tartotta a festőművész, s csak azoknak mutatta meg, akik a képeit jöttek megtekinteni. „Te ilyet is tudsz?” – tették fel az elismerést kifejező kérdéseket a vendégek, s a gyermekek végre elérkezettnek látták az időt, hogy a szépirodalmi alkotások a szélesebb nyilvánosság elé kerüljenek. Nekiláttak hát a művek összerendezésének, melyben nagy segítségükre volt Szűcs István Miklós okleveles képzőművész, középiskolai tanár, aki a szöveget gondozta. – Válogatásról van szó, csak a komolyabb irodalmi értékkel bíró műveket rendeztük sajtó alá – tudjuk meg a szerkesztési munkálatokat szinte teljesen autodidakta módon elvégző fiúgyermektől. A szerző művészi mivoltában is megjelenik a kötetben, néhány verset a képei illusztrálnak. Vigyázott a család, hogy éppen csak hangulati elemek legyenek a képecskék, hiszen a festmények szemlélhetők máshol is, az irodalom viszont csak itt, a könyvlapokon érhető tetten.
A városi könyvtár közművelődési klubtermében mintegy harminc alkotás került kiállításra, ezek között vannak régebbiek, újabbak is. A falakon tájképek, asztali és utcai csendéletek, a zongora mellett egy Nagy László-portré. Nemcsak műveinek egyik ihletőjeként kötődik megyénk szülöttéhez Ladányi József: személyes ismerőse volt a költőnek, mi több, felesége révén rokonságban is álltak egymással.
Ifj. Ladányi József elmondja, édesapja költészetére nagy hatást gyakorolt a gyermekkor, a szerelemről, hazáról, hitről, nagyjainkról szóló költemények mellett több önéletrajzi ihletésű vers is helyet kapott a gyűjteményben, amely így felér egy életművel.
Ladányi József mutatja a verseskötetét, borítóján egy bakonyi tájat ábrázoló festménnyel, amely szintén az ő alkotása. A könyvet családi összefogással sikerült megjelentetni
Ladányi József 1947-ben született Zircen. Középiskolai tanulmányait Veszprémben végezte, diplomáját a szegedi Juhász Gyula Tanárképző Főiskola rajz szakán szerezte. Festőként önálló tárlatai voltak Veszprémben, Pápán, Várpalotán, Móron, Sopronban, Alsóörsön, Tapolcán, valamint a németországi Pohlheimben és az ausztriai Hartbergben. Kezdetben boltvezetőként dolgozott, majd tanári feladatokat látott el. Képzőművészeti pályafutását 1980-tól datálja, verseket ifjúkorától ír. Cikkei, tanulmányai, írásai jelentek meg különböző napi- és hetilapokban, folyóiratokban. Aktív közéleti szerepet is vállalt. Kiállítása november végéig tekinthető meg a zirci városi könyvtárban.
Kelemen Gábor sajtóreferens