A város közismert személyiségei meséltek gyerekeknek
Újból megszervezte a Békefi Antal Városi Könyvtár, Művelődési Ház és Stúdió KB évről évre nagy sikert arató programját, a Mesekuckót. A péntek délelőtti matinéra ezúttal is az Országos Könyvtári Napok keretében került sor. Idén a népmeséké volt a főszerep.
A szervező intézmény nevében Berkesi Gáborné könyvtáros köszöntötte a gyerekeket, s azt kívánta nekik, olyan szeretettel fogadják a meséket, ahogyan a vendégek felkészültek. A puffokkal, puha szőnyeggel, párnákkal kibélelt kuckót kilenc órától a második osztályosok foglalták el, a mesemondó fotelbe pedig elsőként Lingl Zoltán, a Zirci Reguly Antal Német Nemzetiségi Nyelvoktató Általános Iskola igazgatója ült bele. – Ismeritek őt? – nem volt indokolatlan ez a kérdés a házigazdák részéről, hiszen a kuckólakók csak tavaly kezdték az iskolát. Az igazgató bácsi először is a kezében tartott mesekönyv történetéről mesélt a gyerekeknek, mint azt elmondta, óvodáskorában bele szerette volna írni a nevét, de nem sikerült, ceruzás irkafirka bizonyította a próbálkozásokat. Aztán iskoláskorában többször végigolvasta a könyvet, melyből két kedvencét ajánlotta a kisdiákoknak, választás elé állítva őket: – A Mátyás királyosat vagy az állatosat szeretnétek? – Mátyás király! Állatos! – nem lehetett egyértelműen kiszűrni a gyermeknép akaratát, ezért az iskolaigazgató szavazásra bocsátotta a kérdést. Ha nem is egyhangúan, de nyert az igazságos, ugyanakkor az igazgató bácsi is igazságosan járt el: előbb felolvasta a többség által óhajtott mesét Mátyás királyról meg az öregemberről, majd azoknak a gyerekeknek is a kedvébe járt, akik inkább az állatokról szerettek volna mesét hallgatni. (Folytatáshoz kattints a címre!)
Koósné Stohl Ilona, a Zirc Kistérségi Szociális Szolgáltató Központ nyugalmazott intézményvezetője szintén megadta a választás lehetőségét az iskolásoknak, majd a döntést követően még arra is felhívta a figyelmüket, hogy egy nagyon hosszú mesét választottak. – Nem baaaj! – jött kórusban a válasz, és nem csalódtak a gyerekek, hiszen kíváncsian, türelmesen figyeltek a Szalonnafa történetére, amelyet egy nagyon régi, 1963-ban kiadott mesekönyvből olvasott fel Koósné Stohl Ilona. – Amikor kisgyerek voltam, ebből hallgattam meséket, aztán olvastam is belőle – mondta a hallgatóságnak a mesemondó. Ezt követően egy kis szünet következett, lehetett tornázni, nyújtózkodni, majd a könyvek, mézeskalács-házikók, bábok társaságában folytatódhatott a mesélés. Kasper Ágota önkormányzati képviselő, a Bakonyi Természettudományi Múzeum nyugalmazott igazgatója régi mesét olvasott fel egy új könyvből, melyet a gyermekeitől kapott ajándékba. A tréfás, csúfolódó erdélyi népmeséket tartalmazó gyűjteményből kiragadott történet jó választásnak bizonyult: a gyerekek hangos kacaja, időnként kitörő nevetése kísérte a székely házaspár Kasper Ágota által stílusosan tolmácsolt vitáját: amire az asszony azt mondta széna, arra az ura azt mondta, hogy szalma. A képviselő asszonyt Hajba Zsolt őrsparancsnok váltotta a fotelben. No, nem azért, hogy rendet tegyen a székely házaspár között, mesélni érkezett a rendőr bácsi is – már nem először – a gyerekek körébe. Biztonságos helyen voltak, mégis egészen az egyenruhás mesélő köré gyűltek, úgy hallgatták a két koma történetét. Hajba Zsolt elmondta, azért ezt a mesét választotta, mert ez a kedvence a kislányának.
Szelthoffer Ferenc tűzoltóparancsnokot szerencsére mesemondóként, nem hivatásának gyakorlójaként kellett a gyerekeknek megismerniük. Időközben megváltozott a kuckó lakossága, a másodikosok helyet cseréltek az elsősökkel. Az iskola küszöbét épphogy átlépő gyerkőcök csendben, fegyelmezetten hallgatták, és nagy tapssal jutalmazták a tűzoltó bácsi táltosról szóló meséjét. Ezután megint egy ismerős következett. A mesekuckóba is már többször eljött, de a kisdiákok inkább a rendelőben találkozhattak vele, hiszen senki sem lehet mindig egészséges, mint a makk. Benczik Adrienn doktor nénit nagy örömmel üdvözölték a gyerekek, néhányan integettek is neki. A siker még nagyobb lett, amikor a gyermekorvos a Hetvenhét magyar népmese közül mondott el egyet a kuckólakóknak.
Szelthoffer Ferenc tűzoltóparacsnok megköszönte a szervezőknek a felkérést, és örömmel foglalta el a kuckó mesemondó foteljét. A táltos történetét hallgatják a gyerekek
Kelemen Gábor sajtóreferens