Igényes kulturális szórakoztatás a Bakonyi Betyárnapokon
Két Kossuth-díjas művész. Magas kitüntetések hosszú sorával rendelkező népdalénekes. Az X-Faktor legeredményesebb női versenyzője. A Csillag születik tehetségkutató tangóharmonikás döntőse. Mindez Zircen, a XV. Bakonyi Betyárnapok Országos Betyártalálkozón, melyet Rózsa Sándor is meglátogatott.
Sejteni lehetett, hogy a betyárkirály a „hosszúréti sáncban” van, mert népes pandúrcsapat sürgött-forgott a széltámadta VIP-sátor körül, s többször is elsült egy pisztoly a kicsivel arrébb csoportosuló zsiványok kezéből. Aggodalomra azonban nem volt semmi ok: a rend őreinek nagyszámú jelenléte a meteorológia által jósolt viharral magyarázható, a lövések pedig jeladások voltak a pizza- és képviselőfánk-evő, valamint a sörivó verseny kezdetére. (Folytatáshoz kattints a címre!)
Kiürültek a poharak, s kiürült hamarosan a „bár” is, a betyárok átadták a helyüket Sándornak, s díszes kíséretének. „Törékeny, szépséges kisasszonyok! Minden rendű és rangú betyárok!” – szólította meg a vendégeket a házigazda, a „bakonyi főbetyár” címet méltán viselő Csizmadia Géza, megkülönböztetett tisztelettel köszöntve Failoni Donatella zongoraművészt és Oszter Sándor Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművészt, a rendezvény fővédnökét. „Nemes Zirc Város Polgármestere”, Ottó Péter üdvözölte a héthatáron túlról, a szomszédból és helyből érkezett embereket, majd köszönetét fejezte ki az újabb találkozásért a főszervező Magas-Bakony TDM Nonprofit Kft-nek, a társszervező Békefi Antal Városi Könyvtár, Művelődési Ház és Stúdió KB-nak, a támogatóknak és mindenkinek, aki hozzájárult a rendezvény lebonyolításához. A városvezető egy jubileumra hívta fel a figyelmet: kétszáz évvel ezelőtt, 1813. július 16-án született Rózsa Sándor. Országos betyártalálkozóról van szó, így hát emlékezzünk meg róla is, ne csak Savanyó Jóskáról és Sobri Jóskáról! – mondta a polgármester. Emlékeztetett a Móricz Zsigmond regényéből készült 1971-es televíziós filmsorozatra, amelynek Oszter Sándor játszotta a főszerepét. Nem is szaporította tovább a szót a polgármester, átadta azt a legismertebb magyar betyár megtestesítőjének, aki a Költészet Napján egyszer már tiszteletét tette városunkban. A fővédnök kevésbé a filmszerepről, inkább a hős alakjáról beszélt. Jegyzőkönyvekre hivatkozva megtudtuk, hogy Rózsa Sándor minden nap imádkozott, sohasem káromkodott, s ezt a társaságában sem engedte meg. Pénteken – vagyis azon a napon, amikor megemlékeztünk róla – betartotta a böjtöt. Arról pedig, hogy segítette a szegényeket, nem csak a népnyelv beszél, hanem írásos feljegyzések is tanúskodnak. Oszter Sándor megtiszteltetésnek vette, hogy őt kérték fel a rendezvény fővédnökének, s örömét fejezte ki, hogy találkozhat betyártársaival Zircen, ahová egyébként fiatalkori emlékek is kötik.
Másfél évtizede tart a Bakonyi Betyárnapok, ezalatt az idő alatt sok barátság köttetett, szerelmek is szövődtek. Az idők során sok minden változott, de ezúttal is át lehetett menni a vadhúsillatú pusztából a kürtőskalács-illatú vásártérre, újabb betyárokat, csárdabéli szépasszonyokat avattak, s a pelenkás betyártól a vén betyárig mindenki megtalálhatta a kedvére való szórakozási lehetőséget.
A tizenötödik alkalmon népi kultúránk jegyeinek talán minden eddiginél erősebb volt a jelenléte; táncban, énekben, zenében, sportban és játékban is visszakalauzoltak minket a szervezők a gyökereinkhez. Péntek este táncházba torkollott a repertoárjában főként a Kárpát-medence magyarságának és nemzetiségeinek tánchagyományait bemutató Zöldág Ifjúsági és Gyermek Néptánc-együttes, valamint a Szárazág Néptánc-együttes maratoni műsora. Szombat este a helyi énekkar és térségi hagyományőrző csoportok vitték tovább ezt a hangulatot, amely Palya Bea különleges koncertjével csúcsosodott ki, s egy modern folk-show-val zárult. Mindkét betyáros éjszakára jutottak sztárvendégek, Bangó Margit hangja az idősebb és a fiatalabb korosztályt is megszólította, majd a televízióból megismert tehetségeket, Szabó Ádám tangóharmonikást és Antal Tímea énekesnőt is láthatta-hallhatta élőben a közönség.
A lovasfelvonulást a rádió még bemondta, de az idő elmosta, a közönséget egy látványos bemutató kárpótolta szombat délután. A lovat ugyan nem Rózsa Sándor ugratta, de legalább sikerült szabadon távoznia a Bakonyból…
Oszter Sándor játszotta Rózsa Sándor szerepét az ismert televíziós sorozatban. 42 év múltán ellátogatott Sobri hazájába – ő volt a XV. Bakonyi Betyárnapok Országos Betyártalálkozó fővédnöke
Szegénylegények a bakonyi pusztán. Pisztolyt töltenek, suttognak, mutogatnak. Mintha készülnének valamire… Jellemző rájuk az összetartás, a becsület
Remek hangulatot teremtettek, nem utolsósorban tovább örökítették népünk hagyományait. Színpadon a litéri Zöldág néptáncegyüttes legifjabb generációja
Kelemen Gábor sajtóreferens