Egy sikeres zirci ének- és táncegyüttes kialakulásának jártunk utána
Minden énekes kategóriában Aranyminősítést szereztek a Magyar Látványtánc Sportszövetség Országos Bajnokságán és az Európa-bajnokságon. Nem adták ezüstnél alább az Őszi Kupán és a Tavaszi Játékokon. Döntőbe jutottak a Balaton Hangja tehetségkutató versenyen. Sikerszériában az Elvito Ének És Táncegyüttes.
(Folytatáshoz kattints a címre!)
A „Zirc Város Sportjáért” díjátadó ünnepségen megcsodálhattuk Vincze Kitti és Tóth Dalma produkcióját, amellyel akkor egy sikeres regionális versenyt követően a kontinensviadalra készültek. A lányok hadd élvezzék a vakációt – már persze ha tehetik olyan sok munkával járó sport mellett, mint a versenytánc –, az anyukákat kérdeztük.
– Két nagyon különböző kisgyerek két nagyon különböző családból az ország két különböző pontján megszületett. Ahogy cseperedtek, teljesen véletlenül osztálytársak lettek és teljesen véletlenül egy helyen kezdtek el táncolni. Idővel az egyik kislánynál bekapcsolódott az ének – kezdi mesélni a történetet Pécsváradi Tímea német nemzetiségi táncoktató, az együttes képviseletében működő Hangszóró Alapítvány „ELVITO” elnöke. Hozzáteszi: a szülők teljesen más irányultságúak voltak, mint amilyenek a gyerekek lettek. Különórákra jártak, különböző énekeket és táncokat tanultak, szorgalmasan gyakoroltak. Aztán egy farsangi karneválon eljött az idő a bemutatkozásra…
– Több száz néző előtt történt, hogy Kitti énekelni kezdett a gyerekeknek, mi pedig hárman – lányommal és egy másik kislánnyal – odapattantunk, s egészen kezdetleges mozgásokat csináltunk – emlékszik vissza a kezdetekre az alapítványi elnök, aki tanítóként és német szakos tanárként dolgozott az iskolában. Ekkor már működött az alapításában egy több párból álló táncos csapat Zircen, amelynek az álarcosbált követően énekese is lett. Régi magyar táncdalokat, popslágereket tanultak meg, heti egy alkalommal rendszeresen próbáltak, majd bemutatkoztak a Reguly Gálán. Innentől fogva nem volt visszaút, sorra jöttek a felkérések: különböző helyi és környékbeli társadalmi eseményeken – krumpli fesztiválon, falunapokon és a Balaton-parton, ahol aztán zúghatott egyik első elsajátított daluk, a „Nyár van” – léptek fel.
Aztán jött a „Ballag már a vén diák” című ének, és a továbbtanulás miatt a fiúk kiléptek a csapatból, a lányok meg kinőtték táncoktatójukat. Legalábbis ezt mondja magáról Pécsváradi Tímea, aki a versenytáncban már nevet szerző tanárokat hozott Zircre, ilyen volt a Nox együttesnek is táncoló Szöllőskei Dóra, a Hemo Winner Versenytánc Egyesület vezértáncosa, Vajda Dóra és a Csillag születik tehetségkutató versenyen döntőbe jutó Latin Carneval nevű tánccsapat tagja, Valc Szabolcs. Más és más stílusok képviselőiről van szó, így aztán a növendékek különböző táncfajtákat tudtak elsajátítani. Ez a csapat volt a Retro Kids, amely több éven át jelen volt Zirc város kulturális palettáján, s teremtett remek hangulatot, koreográfiáival szép látványt a különböző rendezvényeken. A héttagú lánycsapatból ketten maradtak hírmondónak, a táncművészeti szakközépiskolába járó Tóth Dalma és Vincze Kitti. Vagyis az a két kislány, aki két különböző családból, az ország két különböző pontján megszületett, s később osztálytárs lett…
A duett kiegészült a zenei múlttal is rendelkező Lakatos Bence énekessel, aki a Bakonyi Betyárnapokon lépett fel először Kitti partnereként. 2011 márciusában a tehetséggondozásról, és más alapítványok „színeiben” már ismert Kovács Eszter megalapította a Hangszóró Közhasznú Alapítványt, amely célul tűzte ki a fiatalok személyiségének, képességeinek, esztétikai érzékének és mozgáskultúrájának a fejlesztését. A kezdetben tánctáborokat is szervező, ötfős kuratóriummal megalakuló alapítványon belül aztán létrejött az ELVITO, mely ének- és táncegyüttes formájában hivatott képviselni a célok egy részének a megvalósulását.
Az alapító elismerően szól a tagok önzetlen, sok mindent feláldozó tevékenységéről, elmondja, nagyon sok munkát fektettek a célok elérésébe, örül, hogy értékeket teremtenek, kiváló eredményeket produkálnak, újabb és újabb ötletekkel állnak elő.
A Magyar Látványtánc Sportszövetség versenyén összesen hét produkcióval neveztek, s a hazai rendezésű Európa-bajnokságon – amelyre három regionális megmérettetésen és az országos döntőn keresztül vezetett az út – majdnem minden kategóriában Aranyminősítést szereztek, okleveleket, érmeket, kupákat, és egy különdíjat is elhoztak a rangos versenyről.
Az alapítványi elnök kiemeli a sorozatból azt a selejtezőt, amelyen az ELVITO énekes-táncos produkciója 250 fellépő közül a hatodik legmagasabb pontszámot kapta. Hozzáteszi: előfordul, hogy nincsenek ellenfelek egy kategóriában, ekkor a zsűri pontszámmal értékeli a mutatványt, s az elért pontszámoknak megfelelően lehet a minősítést megszerezni.
A formáció változatosságot eredményez, előfordul, hogy énekduó lép a színpadra egy háttértáncossal, olykor viszont Bence szólózik, s a két lány táncol mögötte. Tóth Dalma már odáig fejlődött, hogy saját maga dolgozza ki a koreográfiákat. Öt évig táncolt a Harmónia Művészeti Iskolában, jelenleg a Cholnoky Mozgásművészeti Stúdió növendéke. Az alapítvány vezetői köszönetet mondanak ezen intézményeknek, miképpen a Hemo Winner Versenytánc Egyesületnek is, amelynek Vincze Kitti a tagja. Az énektanárnőről sem feledkeznek meg, a lány- és a fiúénekes egyaránt a veszprémi Hégelyné Kóródi Mónika óráit látogatja, akinek további tanítványai is szerepeltek már eredményesen a Hangszóró Alapítvány „ELVITO” színeiben.
Túl vagyunk már a kávénkon, amikor rövid időre társul hozzánk a történet egyik főszereplője. Nyár van – nem csak a Neoton-dal szerint –, mégis valami német leckéről történik rövid párbeszéd. Az énekesduó a riportunkat megelőző napon vett részt a Balaton Hangja Tehetségkutató Dalverseny válogatóján, és továbbjutott az augusztus 18-ai fináléba. – Kétnaposra nyúlt a verseny, olyan sok résztvevő volt. A döntőben kizárólag magyarul lehet énekelni – mondják az alapítványi tagok a híres magyar énekesnő, Csuka Mónika nevével fémjelzett vetélkedőről, majd egy mobiltelefonból fel is hangzik az előadott dal.
Az együttesnek kész turnéja állt össze az elkövetkezendő időszakra, egyre több helyre hívják őket, és az elért eredmények csak növelhetik a népszerűséget. Különösen fontosnak tartják megemlíteni, hogy évek óta a bakonyoszlopi gyermekotthonban mikulásoznak. – Félórás műsort adunk a gyerekeknek, és mindig tanítunk nekik valamilyen táncot – nagy szeretettel beszélnek azokról a pillanatokról, amikor a két közösség egymásra talál. Az elsajátított táncot aztán egész évben előadják különböző rendezvényeken a gyerekek, majd várják a „Mikulástól” az új koreográfiát. Szépalmán a szilveszteri hangulatért felelnek, Szarvaskúton pedig nem csak fellépett az Elvito, a június eleji Családi Nap lebonyolításából is kivették a részüket.
Az alapítvány vezetői nem terveznek hosszútávra, azt mondják, amíg a gyerekek itthon vannak, és szeretik ezt csinálni, támogatják őket. Még az sem kizárt, hogy az együttes tagjai annyifelé mennek majd, ahányan vannak, hiszen Bence énekes szeretne lenni, Dalma táncos, Kittihez pedig a színházi világ is nagyon közel áll.
Amíg azonban együtt vannak, azt kívánjuk nekik, amiről az ország két különböző pontján, két különböző családból megszületett nagylány is énekelt-táncolt a Városháza díjátadó ünnepségén: „Játssz még!”…
Együtt nőttek fel - a sikerekhez. Vincze Kitti és Tóth Dalma gyerekkoruk óta ismerik egymást, osztálytársak voltak
Jobbról az énekesduó a Tavaszi Játékokon. Lakatos Bence Veszprémből erősíti a zirci csapatot
Fotók: facebook / Elvito Ének És Táncegyüttes
Kelemen Gábor sport- és sajtóreferens