Riport a Reguly Emlékplakettel kitüntetett Bicski-ikrekkel
Nem fordult még elő a Reguly Antal Általános Iskola történetében, hogy ikertestvérek kapják meg a Reguly Emlékplakettet. Nem kellett testvériesen megosztozniuk rajta, mindketten rászolgáltak az elismerésre. Sokszor láthattuk őket városi rendezvényeken, vidám perceket szereztek a publikumnak.
Elsőre egyformának tűnnek, ahogy jönnek velem szembe a Rákóczi téri sétányon. Talán csak az ünneplő ruha teszi, hiszen külsőre sokkal több az eltérő jegyük, mint a hasonló. Az iskolaudvaron nem egyszer megállítják őket, így aztán kissé körülményesen jutunk be a tanévzáró ünnepélynek helyet adó épületbe.
A nyolc év utolsó látogatása, már az iskolatáska nélkül… Aztán az otthon, az édes otthon…
Hosszú pohár hideg víz fogad minket a kánikulában megtett városi séta után. A családi beszélgetéseknek helyet adó konyhából nyílik az ajtó egy szobára, melynek megismerhetjük a titkait. Oklevelek terítik be a falat, könyvekkel megrakott, rendezett polcok tárulnak elénk. Gyűjtőmunkával kezdjük a beszélgetést, az ikreket arra kérem, sorolják fel, milyen különböző tantárgyi versenyeken vettek részt az elmúlt nyolc év során. Tudom, hogy nagy korkülönbség nincs közöttük, de illene mégis az idősebbel kezdeni…
Bálint jelentkezik, s kiderül, hogy háromperces időeredménnyel előzte meg Ádámot 1998. június 15-én. A csillagjegyüket talán mondani sem kell, a „versenyszellem” pedig megmaradt közöttük, előfordult, hogy az iskolai történelemvetélkedőn egymás ellen mérték össze erejüket, ami abból adódik, hogy nem voltak osztálytársak.
Kész órarend áll össze, ami a különböző tanulmányi versenyeket illeti: matematika, informatika, magyar, történelem, angol nyelv, technika, rajz, közlekedési ismeretek. Bálint kezdetben fejből emlékezik vissza, aztán írásos bizonyítékokat keres elő egy mappából. Nem tudjuk sorra venni mindet, így is több mint 3 perc telik el, amikor Ádám sorra kerül…
Ő a győztes csapatot erősítette az iskolai történelemversenyen. Az országos megmérettetésekre aztán összeállt a páros, a rajzpályázaton közösen készítették el a második helyre díjazott számítógépes képregényt, és az informatikai versenyen is egy csapatban játszottak. A színjátszás, mesemondás szintén „közös vállalkozásuk” a Bicski-testvéreknek. Ádám a sportban is jeleskedik, aktív tagja a helyi judo klubnak, eredményeit a szekrény kallantyújáról lógó érmek mutatják.
A szemközti polc tetején katonai repülőgépek állnak felszállásra készen, az egyik ágy fölött rakétát lőnek ki éppen. Háborús irodalom gyűjtése, tudományos és technikai folyóirat járatása: Bálint az űrkutatás, Ádám a harcászat iránt érdeklődik, de egyelőre még nem tudják, hogy ez a továbbiakban is csak hobbi marad számukra, vagy szeretnének ezeken a területeken dolgozni.
Ami biztos, hogy a Lovassy László Gimnázium informatika-nyelvi tagozatán tanulnak tovább. A Nyuszi teljesítette a kívánságukat, s már akkor meghozta nekik az első számítógépet, amikor még csak írni tanultak. Önmagában azonban nem sokat ért volna az ajándék, ha nincsenek mellé szavak, törődések, játékok, mesék, odafigyelések.
Ezeket is mind a Nyuszitól kapták, aki most nagyon büszke, és azt mondja, megérte a befektetett energia…
A Bicski-testvérek méltán kapták meg az emlékplakettet, hiszen kiváló tanulmányi eredményük mellett számtalan versenyen képviselték iskolájukat
Kelemen Gábor sajtóreferens