2013. 06. 23-án, az alcsútdobozi Arborétum kápolnájában megrendezett „Éneklő Magyarország” - a Magyar Kórusok és Zenekarok Szövetsége (KÓTA) Országos Minősítő Hangversenyén - a Zirci Városi Vegyeskórus Géring Klára karnagy vezetésével „vegyeskarok” kategóriában fesztiválkórus fokozatot ért el. GRATULÁLUNK!
A kórus élménybeszámolóját olvashatjátok:
Sűrű, de sikeres hétvégét tudhatunk magunk mögött.
Pénteken a szokásosnál kissé hosszabbra nyúlt próbával készültünk a ránk váró megmérettetésre.
A szombat este a villámcsődület (flashmob) jegyében telt el. Először két – a próbákról egészségügyi okok miatt kimaradó – kórustag kertjébe csődültünk be és szerenádoztunk nekik, majd a Múzeumok Éjszakája programjaiba kapcsolódtunk be. 8-kor a Reguly Antal Múzeum és Népművészeti Alkotóház előtt adtunk elő a minősítő hangverseny programjából 3 művet, majd a Bakonyi Finnbarátok Körével közösen finnül és magyarul énekeltünk, 9-kor pedig a Bazilikában hangzott el 2 kórusmű, az egyik Kapitány Dénes orgonakíséretével.
Vasárnap 1 órakor keltünk útra.
Alcsútdobozon a helyi dalostársak, a zeneértő közönség, az arborétum jól ismert fái, a kápolna barátságos falai mellett fülledt meleg és kevésbé barátságos szúnyograj fogadott minket. Elsőként az Alcsútdobozi Ekhó Kamarakórus produkcióját hallgathattuk meg, majd mi következtünk.
A minősítő hangversenyen elhangzott műsorunk:
Bakonyi Népdalcsokor Békefi Antal gyűjtéséből
Staden: Zengjen az Úrnak hálaszó
Haydn: 26. zsoltár
Alle psallite cum luya (13. század, ismeretlen szerző)
Békefi: A Claravalle
Kodály: 114. genfi zsoltár
Álmom régen messze tűnt (ismeretlen katalán szerző)
Balázs: Pohárköszöntő
Brahms: Ungarischer Tanz Nr.6
Gottfried: Zottelmarsch
A házigazdákkal együtt izgalommal vártuk a zsűri döntését...
De előbb még – kórusok környékén kevésbé járatos olvasók kedvéért – néhány szó az „Éneklő Magyarország” Országos Kórusminősítés rendszeréről:
A minősítés elsődleges célja, hogy elősegítse az amatőr énekkarok munkájának szakmai megítélését, hogy világosan megjelölhető feladatokat, s ezek révén is rangot adjon a kórusok rendszeres tevékenységének, fenntartsa a karéneklés értékes közösségi hagyományait és serkentse az együttesek szakmai színvonalának emelkedését.
A kórusok minősítő hangverseny keretében, 3 fő – a KÓTA által kijelölt – zsűri előtt mérettethetik meg magukat, a kórusok létszámától, összetételétől függően 7 különböző kategóriában.
A zsűri mindhárom tagja 100 pontos skálán értékeli az elhangzott műsort. A ponteredmények a produkció egészét minősítik. A végeredményt a három zsűritag pontjainak egész számra kerekített átlaga adja.
Amatőr kórusok számára a minősítés 2 formában lehetséges:
„Hagyományos minősítés” esetén a 12-15 perc tiszta műsoridő a követelmény és Bronz – Ezüst – Arany – Arany Dicsérettel fokozatok érhetők el.
„Kategória-minősítés” esetén 20-25 perc az elvárt tiszta műsoridő, melyet különböző karakterű, legalább 3 zenetörténeti korszakot képviselő művekből kell összeállítani.
Az elérhető fokozatok és a hozzájuk tartozó pontszámok:
„Gálakórus” 80-89 pont
„Fesztiválkórus” 90-94 pont
„Hangversenykórus” 95-100 pont
A kórusok fellépésének sorrendjében adták át az okleveleket, így a kissé cirkalmas bevezető után először a házigazdák örülhettek a „kamarakórus” kategóriában elért „gálakórus” fokozatnak. Eredményükhöz ez úton is – ismételten – szívből gratulálunk!
A tapsvihar elcsendesedése után újabb körmondatok következtek a zsűri részéről, melyek lényege: Legutóbbi minősítésünk óta (Adony – 2010. 04. 25.) megváltozott a minősítés rendszere (akkoriban a kategória-minősítés keretében Fesztiválkórus – Hangversenykórus – Kiemelt hangversenykórus fokozatot lehetett szerezni). A zsűri elnöke az oklevél átadása előtt külön kiemelte: hogy bár az oklevélen ugyanúgy „fesztiválkórus” felirat áll, mint 3 évvel ezelőtt, de ez tulajdonképpen előrelépés az akkori teljesítményhez képest, hiszen most 1 fokkal magasabbra jutottunk, mint korábban.
Az ismét hosszan zúgó taps elnyomta a szívünkről lehulló mázsás kövek zuhanásának zaját. Felszabadultan ünnepelhettük az elért eredményt, de a csodálatos helyszín, a kiváló akusztika, és természetesen a nagyszerű közönség is igazán feledhetetlenné tette az élményt.
A program közös vacsorával folytatódott, melynek végén a karnagyok a zsűri részéről még egy részletes szakmai véleményezéssel gazdagodhattak és sok-sok hasznos tanácsot kaptak további munkájukhoz. Házigazdáink és a zsűri tagjai is kihangsúlyozták: „Örülhet az a város, amelynek a mai nehéz körülmények között is ilyen nagyszerű közössége van!” Nem csupán az illendőség kedvéért írjuk: Alcsútdoboz is büszke lehet a kórusára, mert nem sok 1500 fős település mondhatja el magáról, hogy ilyen együttessel rendelkezik.
9 óra körül a 2 minősülő kórus immár a zsűritagokkal együtt énekelve zárta le a rendezvényt.
Nagy dolog elérni valamit, de néhány év elteltével – kicsit más csapattal – újra felkapaszkodni a korábban elért magasságba, majd még egy kicsit tovább jutni – ez minden ember álma. Nekünk ez most teljesült.
Köszönjük mindazoknak, akik lélekben velünk voltak, szurkoltak nekünk, segítettek minket, akik az elmúlt időszakban bármilyen módon (pénzben, természetben, erkölcsiekben) támogatták a kórus működését! Nélkülük nem ment volna!
Géring Klára, Péczi Katalin