Ma történt egy esemény, amitől elkezdtem gondolkodni. (Néha, persze csak nagyon ritkán, de szoktam gondolkodni!) Az Együtt 2014. mozgalom települt ki a Zirci Rákóczi térre. Munkámból adódóan én is ott voltam, a Zirci Tv-nek rövid riportot készítettem a mozgalom jelenlévő prominensével. Ezalatt történt, hogy egy általam nagyra becsült és tisztelt személy haladt el mellettünk. Amikor odaért, az egyik aktivista szórólapot szeretett volna átadni neki, de ő nagyon határozottan, sőt szinte ijedten tért ki az akció elől. Már ez is meglepett, de az a néhány mondat, ami ezt követően elhagyta a száját, igen elgondolkodtatott. „Hagyjanak békén! Az egészet fel kellene gyújtani!” Mindjárt eszembe jutottak az elmúlt napok eseményei, ahol több ilyen ellenzéki „kitelepülő” asztalt rongáltak meg. Azon gondolkodtam el, mi lehet az oka, hogy ennyire keményen és mérgesen reagálnak egyesek az ellenzék megjelenésére. Nem régen olvastam néhány írást arról, mivel lehet a tömegekre hatni, hogyan lehet őket befolyásolni. A pszichológiából és a szociológiából tudjuk, az érzelmek vezetik, irányítják a tömegek viselkedését. Sajnos a mai helyzetben, amikor nem úgy mennek a dolgok, ahogy szeretnénk, és elég sok problémával küzdünk mindannyian, hajlamosak vagyunk a „bűnbak” képzésre. Az Ószövetségben le van írva, hogy évente egyszer egy bakkecskét állítottak a főpap elé, az rátette a kezét, és a fejére olvasta a nép bűneit. A szertartás végén pedig kiűzték a kecskét a pusztába, ahol a vadállatok falták fel azt. Ez a szokás a mai napig benne van a vérünkben! Ha valami rosszat követünk el, olyat, ami ellenkezik a lelkiismeretünkkel, keresünk egy okot, hogy mért csináltuk rosszul, vagy egy személyt, aki az oka a nehézségeinknek. Persze, senkinek nem jut eszébe magát okolni a problémákért, mindig valaki más a nyavalyáink forrása! Sajnos ez a bűnbakképzés az egyik legjobban bevett technika a politikában. Ez egy olyan gyakorlat, amivel szinte észrevétlenül lehet befolyásolni a tömegek véleményét, és komoly, mérhető sikereket lehet elérni vele. Hadd mondjak egy példát is erre!
A minap, amikor a miniszterelnök Zircen járt, a beszédében volt egy érdekes rész. Az egész figyelemre méltó és tanulságos volt, de most csak ezzel az egy gondolattal szeretnék foglalkozni. Megemlített mintegy mellékesen egy statisztikai számot: azt állította, hogy most 160 ezerrel többen dolgoznak, mint a rendszerváltáskor, és ebből több mint 50 ezren romák, idézem:” olyanok, akik még sohasem dolgoztak!” A beszéd óta keresem a statisztikákban ezeket a számokat, de nem találom! Ettől persze még igaza lehet, mivel ő olyan információkkal is rendelkezik, amivel mások nem. Ha jól tudom, azt sehol sem tarthatják nyilván, hogy ha el tud helyezkedni valaki dolgozni, akkor az roma vagy magyar.
De miért is idéztem fel a beszéd eme részletét, és hogyan kötődik az elkezdett gondolatmenethez? Van három olyan kifejezés, aminek a hallatán az emberek 90 százalékának, vagy többnek, negatív asszociációja lesz. Ha nem mondanám ki, akkor is tudná mindenki, de le kell írni, hogy tiszta legyen a kép, amit fel akarok vázolni! Cigány, zsidó, homokos! Ha ezek a kifejezések megjelennek a beszédekben, beszélgetésekben, komoly ellenállába ütközik mindenki, aki pozitív értelemben próbálja meg használni. Ma sokan ezekre a kifejezésekre egyszerűsítik le a gondok forrását. Ezek a mai élet bűnbakjai, amiben elég széles társadalmi egyezség mutatkozik. Hangsúlyozom, itt nem az egyes emberekről van szó, itt a tömegek manipulációjának hívószavairól beszélek. Nézzük meg, melyik politikai erő tudja ezeket használni, illetve milyen más lehetőségeket tud a maga javára felhasználni:
1/. Liberálisok: esélyük sincs, mert ma Magyarországon nem tudnak ellenség képet felállítani.
2/. Szocialisták: lenne módjuk, ha el kezdenék a kapitalisták nyakába varrni a felhalmozott problémákat, de ez kicsit nevetséges, hiszen a magukat baloldalinak valló politikai mozgalmak vezetői mind nagyiparosok, az átlagnál jóval gazdagabb emberek. Ezt talán nem is kell tovább részletezni.
3/. Konzervatívok: szerintem az igazán komoly bajt az jelenti, hogy a jobb oldali pártok szemérmetlenül kihasználják ezeknek a negatív hívószavaknak az erejét. Az a rossz hangulat és rosszkedv, ami ma uralja az országot, véleményem szerint ennek köszönhető! Ezért is van az, hogy értelmetlenül keményen és durván reagálnak a konzervatív táborhoz tartozó személyek minden más vélemény megjelenésére.
Fekete Zsigmond