A "Szemelvények a középkori magyar egyháztörténetből" című előadássorozaton második alkalommal Valter Ilona régész lép a zirci közönség elé. A program ingyenes, szeretettel várunk mindenkit!
Valter Ilona régész diplomáját, az Eötvös Loránd Tudományegyetemen szerezte, ahol László Gyula is tanította. Szinte egész életében az Országos Műemléki Felügyelőségnél, illetve annak jogutódjánál dolgozott. Az egész ország területén végzett ásatásokat, nevéhez fűződik a legtöbb ciszterci apátság feltárása. Dolgozott Bélapátfalva, Pásztó, Szentgotthárd, Cikádor (ma Bátaszék), Pornóapáti romjainál, a feldolgozásukból szerzett tudásanyag publikálása a ciszterci egyházi építészet területén európai elismertséget hozott neki. Másik szakterülete a falusi téglatemplomok, melyekről kiadott adattára a régész szakma nélkülözhetetlen kézikönyve lett.
Máig szerkeszti a Műemlékvédelem című folyóiratot, tagja volt a Magyar Tudományos Akadémia Régészeti Bizottságának, számos konferencián adott elő, publikációit rendszeresen idézik. Odaadó munkájáért Bátaszék városától Pro Urbe díjat kapott.
Sok régész tekinti mesterének, mert hallgatóként az ő ásatásain tanulta meg a szakma gyakorlati részét. A fiatal kutatókat a 2009 óta férje, Kubinyi András emlékére alapított díjjal támogatja.
Fontosnak tartja, hogy kutatásait a nagyközönséggel is megismertesse, hiszen a műemlékek tudományos népszerűsítése a védelmüket is erősíti, ami Valter Ilonának szívügye.
Zirci előadásának témája pedig igazán helyhez köthető, mert a ciszterci apátságok ásatásáról fog beszélni, bemutatva az ehhez kapcsolódó egyháztörténeti és társadalmi hátteret is.
Az előadás a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával valósul meg. Szeretettel várunk mindenkit!