"1182-ben III. Béla király a bakony szívében, három különböző irányban futó bővízű patak, a Cuha, a Gaja és a Gerence forrásvidékén. a ciszterciek számára eszményi békés helyen, Clairvaux-ból hívott szerzeteseknek apátságot alapított. 1304-ig Bakonyinak nevezték, de már 1200-tól Zirc néven is előfordul. A 13. században Zirc apátja kapta a legtöbb pápai megbízást egyházi ügyekben az összes magyarországi ciszterci apát közül. A generális káptalan is gyakran felkérte más apátságok ügyeinek kivizsgálására. Fegyelmi ügye nem volt. Ezekből az apátság nagy tekintélyére és jelentőségére következtethetünk." Az idézet Hervay F. Levente (OCist) történész, "Ciszterciek" című könyvéből van.
A középkori zirci apátság rekonstruciós képe. (Benkő Csaba és Bérczi L. Bernát munkája)
A műemlékkönyvtár idei barokk termi előadássorozata a ciszterci szerzetesek és apátságok mellett a bencés és karthauzi rendet, az egyházi társadalmat mutatja be a középkori Magyarországon. Az előadások megtartására a téma avatott kutatóit kértük fel, akik a laikusoknak is érthető nyelven, igazán élvezetes formában számolnak be majd róla. A programokat mindenkinek ajánljuk, aki érdeklődik lakóhelye története iránt. A diákoknak és történelemtanároknak pedig kimondottan felhívjuk rá a figyelmét, mert jól kiegészíti a tananyagot.
A program ingyenesen látogatható, helyszínük a műemlékkönyvtár barokk termében lesz. Az előadássorozat a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával jött létre.
- 2013. április 26. 17 óra Koszta László (Szegedi Tudományegyetem): Bencések a középkori Magyarországon
- 2013. május 10. 17 óra Valter Ilona (Műemlékvédelem): Ciszterci apátságok kutatása, ásatása
- 2013. május 30. 17 óra Vida Beáta (Szegedi Tudományegyetem): Karthauziak a középkori Magyarországon
- 2013. szeptember 06. 17 óra C. Tóth Norbert (MTA -Magyar Medievisztikai Kutatócsoport): Egyházi vezetők Zsigmond király korában
- 2013.október 11. 17 óra Fedeles Tamás (Pécsi Tudományegyetem): Kanonokok a középkori Magyarországon
Érdeklődni lehet:
Országos Széchényi Könyvtár Reguly Antal Műemlékkönyvtár
8420 Zirc, Rákóczi tér 1.
Tel: 88/593-800 E-mail: info.reguly@oszk.hu