Bieberné Réz Ágnes elődei munkásságából is meríteni fog
A könyvtárosi munka minden csínját-bínját kitanulta, s az intézményi átszervezések során a közművelődésben is sokéves tapasztalatot szerzett Bieberné Réz Ágnes, aki április 1-jétől irányítja a Békefi Antal Városi Könyvtár, Művelődési Ház és Stúdió KB-t. Terveiről, eddigi pályafutásáról kérdeztük.
(Folytatáshoz kattints a címre!)
– 1986-ban kezdtem könyvtárosként dolgozni Zircen, az Ady Endre utcai épületben. Még kezdőként a győri Kisfaludy Károly Megyei Könyvtárban elvégeztem egy három éves könyvtáros-asszisztens képző tanfolyamot. 1996 és 2000 között a bajai Eötvös József Főiskola könyvtár szakán szereztem diplomát. Voltam módszertanos valamint olvasószolgálatos a felnőtt- és gyermekrészlegben egyaránt, az évek során a könyvtári munka minden területén dolgoztam. A 2003-as intézmény-összevonás óta a közművelődési feladatokban is részt veszek. 2007-től a térségi mozgókönyvtári feladatellátással kapcsolatos teendőket láttam el.
Bieberné Réz Ágnes civilként is kivette a részét az intézményi és a városi rendezvények megvalósításából. Kuratóriumi tagja az „Együtt a Könyvtárért” Alapítványnak, amely alapítótagja a Zirci Civil Kerekasztalnak. Az alapítványi munka során még aktívabban vett részt a közművelődésben, az olvasópályázatok, a játszóházak mellett az egyéb városi szintű rendezvények lebonyolításában is rendszeresen segített: az évről évre nagy sikerrel megrendezésre kerülő Bakonyi Betyárnapok, „Zirciek Tavasza” városszépítő nap, vagy a Zirci Farsangoló Bál szervezőcsapatának tagjaként.
Célja az elmúlt évek előremutató fejlesztéseit tovább folytatni, a könyvtári szolgáltatásokat alkalmassá tenni, hogy megfeleljenek az olvasók elvárásainak és a modern kor igényeinek. A kulturális programokat, rendezvényeket még színesebbé, vonzóbbá tenni azon rétegek számára is, akik jelenleg csak kis létszámban vannak jelen a közösségi életben. Kiemeli, követendő példának tartja közvetlen elődje tevékenységét, de a korábbi intézményvezetők programjából is szeretne meríteni. Célcsoportját elsősorban a fiatalok és a hobbialkotásaikkal értéket teremtő helyi emberek alkotják. „Rejtett kincseknek” nevezi őket, s időszakos nyitott udvart szeretne létrehozni a számukra, ahol bemutatkozhatnának. Tervezi a jövőben egy közösségi klubhelyiség kialakítását, mely alkalmas kisebb létszámú közösségek, csoportok fogadására, ahol társalgásra, folyóirat olvasásra egyaránt lehetőség lenne.
Folytatják a már megkezdett együttműködést a középiskolákkal, mind a három intézményi egységben fogadnak diákokat közösségi szolgálatra. Az új intézményvezető fontosnak tartja, hogy modern világunk ne uralkodjon el teljesen a fiatalok felett, alkossanak közösséget, beszélgessenek egymással, amire a tervezett klubszoba tökéletes lehetőséget biztosítana.
Az intézmények közti folyamatos együttműködést, az eddig kiépített kapcsolatok ápolását és erősítését szintén kiemelt céljának tekinti.
Bieberné Réz Ágnes a hosszú könyvtárosi pályafutása során a közművelődésben is tapasztalatot szerzett
Filmarchívum és könyvmegállóhelyek
A közösségi szolgálatot végző középiskolásokat szeretné megismertetni a televíziózás, riportkészítés rejtélyeivel is. Olyan filmarchívum létrehozása is szerepel a tervei között, melyben akár tematika szerint is lehetne keresni a régi képi anyagokat a könyvtári katalógus segítségével.
A fővárosban már működő úgynevezett könyvmegállóhelyek létesítésének gondolata Kovács Eszter intézményvezetősége idején merült fel. Könyvekkel ellátott polcokat helyeznének ki az intézménytől távolabb lévő helyekre, Akli, Kardosrét városrészekbe. Az itt elhelyezett kötetek leemelhetők, elvihetők, visszahozhatók, pótolhatók.
Kelemen Gábor sajtóreferens