Beszámoló egy felejthetetlen angliai élményről
(Folytatáshoz kattints a címre!)
Anglia. A futball őshazája.
Innen ered a világ legnépszerűbb sportága.
Manchester United és Liverpool FC. A futball őshazájának két legsikeresebb csapata.
Különleges alkalom, amikor egymás ellen játszanak a bajnokságban. Csúcsrangadó.
Mindkét csapatnak világszerte vannak hívei. Magyarországon is. Zircen is. Vannak, akik a tévén keresztül csodálják őket egy egész életen át. És vannak, akik elhatározzák, hogy bármi áron is, de megnézik kedvenceiket élőben. Az „Álmok Színháza”ként ismert Old Trafford stadionban.
A zirci HEBO-KÉM iroda falán a kéményseprő ereklyék mellett egy nagy Manchester United-zászló függ a falon. Nem lehet kérdés, hogy kinek szurkol az üzletvezető. Elmondja, hogy szimpatizált több csapattal is, de a ’99-es BL-döntő óta a „Vörös Ördögök” mellé pártolt. Nem azért, mert nyertek, hanem ahogy nyertek. Nyilván sokan emlékeznek még rá…
Heinrich Jóska úgy két évvel ezelőtt határozta el, hogy bármi áron is, de eljut az Álmok Színházába. Ez korántsem egyszerű. Belépőjegyet ugyanis – ahogy ő fogalmaz – szinte csak örökölni lehet a Manchester United meccseire. Több mint hetvenezer nézőjük van, és rengeteg a bérletes. Elismeri a zirci szurkoló, hogy angol nyelvtudása is egészen minimális, ezért más úton-módon próbálkozott. Kutakodni kezdett az interneten, és egy évvel ezelőtt rátalált az angol csapat utazásokat is szervező hazai Fan Clubjára. Felvette velük a kapcsolatot. Várólistára került.
Várt. Várakozott. Álmodozott.
Aztán olyan hirtelen történt minden! Újév első napjaiban jött a telefon a főszervezőtől, hogy van két jegy a január 13-ai Manchester United–Liverpool meccsre. Hihetetlennek tűnt: mindjárt elsőre elcsípni egy kiemelt angol rangadót!
És még másnak is sikerült örömet szerezni: fiát, Pétert vitte magával az angliai útra.
– 55 éves vagyok, de talán ez volt életem legcsodálatosabb élménye. Többször megkönnyeztem, hogy eljutottam oda – mondja Jóska, s ahogy erről beszél, újra elérzékenyül.
Hat fős csoport vett részt Magyarországról az utazáson. Szinte villámlátogatás volt, hiszen szombaton utaztak ki, s vasárnap, a mérkőzés után már jöttek is haza. Egyet kellett csak aludni odakint a nagy napra…
Amikor a többiek azt mondták, hogy már három és fél órával a kezdés előtt kimennek a stadionhoz, a zirciek elcsodálkoztak. De minden csoda három napig tart. Tömegek özönlöttek ekkor már az Old Trafford felé, remek volt a hangulat, kirakodó árusok tömkelege várta a szurkolókat. Pláza-nagyságú bolt, tele Manchester-szuvenirekkel, egyszerre nyolc-tíz működő pénztárral.
Jóska és Péter is kiemeli, hogy egy csodálatos futballkultúrával találkoztak odakint. Különböző nemzetiségű emberek, akik békésen megfértek egymás mellett. Türelemmel kivárták a sorukat, fegyelmezetten vonultak be a stadionba. Segítettek a másiknak, ha éppen arra volt szükség. A szervezettségről, a biztonságról és a rendről szintén ódákat lehetne zengeni – derül ki az élménybeszámolókból.
Hogy miért nevezik az álmok színházának ezt a stadiont, csak azok tudják, akik ott jártak.
És egy kicsit azok is, akik látják ezt a képet (Fotó: Heinrich Péter)
A közönség énekel. Gyakorlatilag ebben merül ki a szurkolásuk. Heinrich Jóska több zenekarban is dobolt régen, de nem hiányolta az ütőhangszereket a lelátóról. Azt viszont már bánja, hogy nem vitt magával diktafont. Az ott elhangzó dalok ugyanis annyira megfogták, hogy szíve szerint felvette volna őket.
Az is megadatott a zirci szurkoló számára, hogy góloknak tapsolhasson, győzelmet ünnepelhessen az Old Traffordon.
Péter egy kicsit más helyzetben volt, mint édesapja, hiszen ő a Real Madridnak szurkol. A kint történtek azonban rá is nagy hatással voltak, még ha nem is pártolt el szeretett csapatától.
A fiatalember az FC Zirc edzőjeként szakmai szemmel is próbált tekinteni a mérkőzésre. Azt mondja, kevés volt ehhez a 2x45 perc, de azért egy-két dolgot meg tudott figyelni, ami a televízió képernyőjén keresztül nem úgy jön át, ahogy élőben. Közelről megtapasztalhatta, hogy mennyire könnyedén játsszák ezt a sportágat, milyen jól bánnak a labdával ezen a szinten.
Volt mind a két félidő végén egy kis hosszabbítás. Talán a zirciekért, ha már ilyen messziről eljöttek? A mérkőzést követően közel kerültek világsztár futballistákhoz, de nem sikerült autogramot szerezniük. Szívesen megnéztek volna még egyet s mást, de a vonat már indult Londonba.
Onnan repültek haza, a boldogság szárnyain.
Az álom valóra vált. Heinrich József a manchesteri Old Trafford stadion bejáratánál fiával, Péterrel és a magyarországi Fan Club négy tagjával
A szobrát nem látták, de őt igen
Sir Alex Ferguson azon kevés ember közé tartozik, akinek még életében szobrot emeltek. Lovagi címe is van, neve árulkodik erről. 1986 óta irányítja a Manchester Unitedet! A zirci szurkoló sajnálatát fejezte ki, hogy időhiány miatt nem tudták megtekinteni az élő edzőlegenda szobrát. Így meg kellett elégedniük azzal, hogy élőben látták…
Kelemen Gábor sajtó- és sportreferens