A zirci művészeti szakközépiskola újabb remek ötlettel állt elő
Az épület megújult, de a helynek szelleme van, így akár lehetnének a múlt árnyai is. 1723-ban épült a fogadó, ennél egy 1723 évvel korábbi eseményt vittek fel a falra a bélások…
(Folytatáshoz kattints a címre!)
Még mindig áll az a különleges betlehem, amelyet a tavalyi Karácsonyon láthattak először a járókelők és a főúton közlekedők. Jézus születésének jelenetét nem a hagyományos figurális eszközökkel jelenítették meg a művészeti szakközépiskolások, hanem perforált lemezből készítették el az alkotást. Nappal is érdekes látnivalóról van szó, de az igazi élmény sötétben ér utol minket, amikor megvilágítják a betlehemet, a homlokzaton pedig megjelennek az árnyak.
– Remélhetően gyümölcsöző kapcsolat vette kezdetét a Bagolyvár tervezői és a III. Béla Gimnázium, Művészeti Szakközépiskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény között – mondja Szeifert György, az iskola gyakorlati-oktatásvezetője. Az új pompában ragyogó barokk fogadó tervezői keresték meg az intézményt a betlehem elkészítésének igényével, szabad teret adva a fantáziájuknak. A perforált lemezes megoldás ötlete Piller Csaba művésztanár nevéhez fűződik. A tanárok megpályáztatták az ötletet a diákok körében, majd több pályamunkát is eljuttattak a tervezőkhöz. A hét-nyolc alkotás közül Teszéri Enikő munkáját választották ki, s végül kisebb módosítással ez került kivitelezésre az iskola karbantartóinak segítségével. A művészeti szakközépiskola koncepciójában egy reflektorral megvilágított, falra kivetített, kinagyított megoldás szerepelt, amely szintén megvalósult. A Bagolyvár üzemeltetőinek tetszett az elképzelés, és biztosították a szükséges eszközöket.
A megrendelők minden pályázatot benyújtó diák munkáját értékelték, személyesen megköszönték, és pólókat adtak ajándékba – tudtuk meg a művésztanártól, aki azért is fontosnak tartja a közös gondolkodást a továbbiakban, mert Zirc legrégibb épületéről van szó, melyhez mindenképpen kötődniük kell.
A betlehem fényes nappal. A metszetkészítés a tanterv részét képezi a zirci művészeti szakközépiskolások számára. Érdekes lehetőségnek és komoly feladatnak nevezte Szeifert György a Bagolyvár előtt felállított alkotást. A perforálásnak ugyanis úgy kellett végbemennie, hogy közben az elemek meg is tartsák egymást.
Besötétedett. Megérkeztek az árnyak…
A környezet nevelő hatása
„Majd ezt is megrongálják!” – merül fel óhatatlanul egyesekben a gondolat egy-egy köztéri alkotás felállításánál. Nem volt ez másként a bagolyvári betlehemnél sem. Szeifert György gyakorlati-oktatásvezetőnek erről más a véleménye, ő úgy látja, a környezet nevelő hatással van ránk, és ha szép dolgokat lát maga körül, a rongálásra hajlamos embernek sem az lesz az első gondolata, hogy le kell rombolni. Példának a városunkban végbemenő szépítő törekvéseket hozza fel, megemlítve a helyreállított kutakat, vagy a főtér átalakulását. „Igenis tegyük ki és előlegezzük meg a bizalmat!” – szólt a bátorító gondolat azok számára, akik Zirc szépítésén szeretnének szorgoskodni a jövőben.
Kelemen Gábor sajtóreferens