A közelmúltban elhunyt Barcza Sándor sporttársra emlékezünk
Amikor ő volt az edző, szinte mindig jól ment a csapatnak... Vele érte el a zirci labdarúgás a legnagyobb sikereket. Halála előtt egy évvel közösen szerveztük meg a sporttelep negyven éves jubileumi ünnepségét. Újra itt volt a nagy csapat, amely most edző nélkül maradt. Barcza Sándor 79 éves korában távozott az élők sorából.
(Folytatáshoz kattints a címre!)
„Köszönjük a zirci labdarúgásért tett szolgálatot!” – ez állt azon a koszorún, mellyel a Football Club Zirc Sportegyesület és a Város közösen búcsúzott el a Zirc-Dudari Bányász Sportegyesület egykori elnökétől. Barcza Sándor szívügye ugyanis a labdarúgás volt, hosszú éveken keresztül irányította a zirci futballcsapatot.
Játszott ő is ifjúkorában, sőt, jó szinten atletizált, de egy sérülés miatt korán abba kellett hagynia a sportolást. Így aztán egészen fiatalon lett sportvezető, előfordult, hogy elnök és edző egyszemélyben.
Lehet mondani, hogy a „csúcsidőszakban” irányította a dudari bányaüzem támogatásával működő egyesületet: volt, amikor kétszámjegyűre emelkedett a szakosztályok száma, röplabdasikerek, minősített sízők jellemezték a hatvanas évek végét, s megkezdődött a sporttelep építése, melyben Barcza Sándornak szintén elévülhetetlen érdemei vannak. Az első edzői korszak a hetvenes évek elején ért véget, nála fiatalabbak vették át az irányítást, de valahogy nem ment a csapatnak. A vége az lett, hogy a Zirc-Dudari Bányász másfél évtized után újra kiesett a megyei bajnokságból.
Visszahívták a régi edzőt, s ekkor kezdődött az igazi sikertörténet, egészen mélyről emelkedett egészen magasba a Bányász: négy év alatt két osztályt léptek előre, 1981-ben feljutottak az akkor harmadosztályúnak számító Területi bajnokságba. A csapat mindig a bányaüzem dolgozóira épült, de a nyolcvanas évek elején egyéb patronálók közreműködésével folyamatosan hozták a neves játékosokat a Bakony fővárosába, így lényegesen megerősödött Zirc-Dudar. Barcza Sándor edzői tanfolyamok elvégzésével továbbképezte magát, elismert szakemberektől szerzett tudást.
Még akkor is ő volt az edző, amikor óriási bravúrt végrehajtva újoncként ötödik helyen végzett a csapat a Területi bajnokságban. A második, egyben utolsó edzői korszak 1982-ig tartott, ekkor felfüggesztette mindennemű sporttevékenységét. Tizenöt évet kellett várni arra, hogy a város elismerje tevékenységét, 1997-ben Életműdíjat kapott.
Magas életkora ellenére intenzíven vetette bele magát a szervezőmunkába újabb majd tizenöt évvel később, hogy megünnepeljük sporttelepünk fennállásának negyvenéves évfordulóját. „Megragadva az akkori lehetőségeket, Hajmáskérről a szovjet hadseregnek a lánctalpas, földmegmunkáló gépeit sikerült megszerezni” – emlékezett vissza egy interjúban a negyven évvel ezelőtti pályaépítésre.
Többször is kitüntették munkahelyén, a dudari bányaüzemben, ahol vegyész-technikusként dolgozott. Barcza Sándor az egyik meghatározó alakja volt Zirc sportéletének.
Bányász-szpartakiád a nyolcvanas években. Szemben Barcza Sándor
A Zirc-Dudari Bányász SE ifjúsági csapata az ötvenes években. Balról a negyedik
Az első edzői korszak kezdetén, jobbról
Verebes József háromszoros magyar bajnok edzővel és Kocsis István egykori bányaigazgatóval a tavalyi jubileumi ünnepségen
A nyolcvanas évek sikercsapata balról Barcza Sándor edzővel
Kelemen Gábor sport- és sajtóreferens