A mesekuckó újabb sikerét és sok más érdekességet hozott a Békefi Antal Városi Könyvtár, Művelődési Ház és Stúdió KB programja
Meséket hallgattak a gyerekek, örökzöld dallamokra ropták az idősek, ismert előadóktól a régi Zircbe nyerhettünk bepillantást. Itt volt Schäffer Erzsébet is, a közismert újságíró, aki az „Ómamától” tanultakat osztotta meg a közönséggel. Átlagban naponta öten iratkoztak be a könyvtárba ezen a héten, a programlátogatók köre pedig jócskán meghaladta a háromszázat.
(Folytatáshoz kattints a címre!)
– A hagyományokhoz hűen az idén is csatlakoztunk az Országos Könyvtári Napok rendezvénysorozathoz. A helyi igényekre és értékekre helyeztük a hangsúlyt, az előadások a Bakonyról, városunkról szóltak, valamint közismert zirci emberek meséltek gyerekeknek – számolt be az eseményről Kovács Eszter, az intézmény megbízott vezetője. – Örömömre szolgál, hogy a rendezvénysorozathoz kötődően a könyvtár látogatottsága és szolgáltatásainak igénybevétele is emelkedett – tette hozzá. Harmincöt beiratkozó volt a könyvtári napok hetében és 124-en újították meg tagságukat. További pozitívum, hogy a lelkes törzsközönség mellett új látogatók is megjelentek az intézményben.
A mesekuckónak ezúttal is osztatlan sikere volt a gyerekek körében. Kiemelkedett Zirc város alpolgármesterének, Vörös Kálmánnak a produkciója, akit – akár egy sztárzenekart – hangos „vissza, vissza!” kiáltással követeltek újra a gyerekek, később rajzok készítésével köszönték meg tréfás meséjét. – A gyerekek nagyon őszinték, hangos kacagással jelezték tetszésüket. Többen jellegzetes mesehallgató pozícióba helyezkedtek, talán el is dőltek volna, ha van hely – mesélik a szervezők. Ez persze igaz volt a mesekuckó egészére, ahol sok ismert embert hallgathattak az iskolások. Dr. Tótth Árpád kórházi főigazgató rendkívül kifejező mesemondásával lepte meg a hallgatóságot, Simon Balázs rendőrzászlós munkájáról mesélt, dr. Ruttkay-Miklián Eszter múzeumigazgató Milnétől olvasott fel egy történetet. Kasper Ágota, a természettudományi múzeum nyugalmazott igazgatója népmesét hozott a gyerekeknek, Kapitány Dénes orgonaművész Liszt Ferencről mesélt, és Koósné Stohl Ilona, a Kistérségi Szociális Szolgáltató Központ nyugalmazott igazgatója – akinek a hangját a helyi televízióból már ismerhették – is megörvendeztette egy kedves történettel a kuckólakókat.
Mesélt a Pulitzer-díjas újságírónő, Schäffer Erzsébet is, de ő már egy másik korosztálynak. A közkívánatra meghívott sajtómunkás, író arra kérte a hallgatóságot, hogy vegyék észre az élet apró örömeit, hiszen annyi jó történik velünk. Mindig meríthetünk ebből, ha életünk során nehézségekből kell kilábalni. Az előadó szerint a türelem, a tolerancia, a nyitottság és hagyománytisztelet támaszunk lehet a mindennapokban. Saját példáján keresztül osztotta meg a szüleitől, nagyszüleitől, az „Ómamától” átvett értékeket, melyeket egyre fontosabb, hogy áthagyományozzunk gyermekeinknek, unokáinknak úgy, hogy azok a mindennapok részévé váljanak.
Könyvtárunk nem feledkezett meg az idősekről sem, világnapjuk alkalmából batyus bulit rendeztek a számukra, pizzával és üdítővel vendégelték meg őket, amit maguk sütötte süteményekkel egészítettek ki. Csendben, meghatódva hallgatták az idősek Sashalmi Jánosné versét, majd felcsendültek az örökzöld dallamok, és fergeteges mulatság vette kezdetét. – Élmény volt látni ezeket a bámulatra méltó embereket, akik olykor bicegve léptek a terembe, a zene hatására viszont minden fájdalmuk eltörpülni látszott – mondják az intézményi munkatársak. Hozzáteszik, a fiatalok sokat tanulhatnak ettől a korosztálytól, akik ennyi idősen is megőrizték jókedvüket, emberségüket, kitartásukat.
Illés Ferenc, a Reguly Múzeum és Népművészeti Alkotóház nyugdíjas igazgatója időutazásra invitálta az embereket, felelevenítette a harminc évvel ezelőtti eseményeket, amikor Zirc fennállásának 800 éves évfordulóját ünnepelte. Sokkal régebbre ment vissza az időben dr. Galambos István, aki a táj és ember kapcsolatot vizsgálta meg előadásában Zirc környékére vonatkoztatva. Érdeklődve figyelték a helyiek, hogy szeretetett településük milyen nagy tavakkal rendelkezett, merre kanyarodtak régen az utcák.
Szökrényes Anita gyönyörű képeken mutatta be a mindennapok során fel nem fedezett apró gyönyörűségeket, állatokat, az évszakok változását, falvak arculatát – a turisztikai szakember szívesen tölti idejét fotózással, ezt az élményt osztotta meg a közönséggel.
Vörös Kálmán alpolgármester meséje. Jobbról a rajzok, amiket a gyerekektől kapott a produkcióért (Fotó: Városi Könyvtár)
További képek: www.vkmh-zirc.koznet.hu
Kelemen Gábor sajtóreferens