Miért zöldebb a szomszéd kertje?
A fenti kérdés megválaszolásának céljából indultak útnak a Bakony és Balaton Térség turisztikai szereplői múlt héten a „szomszédos” Ausztriába, a Fertő-tó osztrák oldalára.
A tanulmányút ausztriai helyszínére azért esett a választás, mert az nem csak közelsége miatt „szomszédunk”, hanem turisztikai kínálatában is nagyon hasonló. Éppen ezért potenciális versenytársunk a turizmus területén, habár kedvező megítélésnek és jól bevált turizmusirányításnak köszönhetően nagyjából hétszer annyi turistával büszkélkedhet, mint a mi vidékünk. A Fertő-tóra tehát nem versenytársként, hanem jó példaként érdemes tekinteni.
(Folytatáshoz kattints a címre!)
A Fertő-tó ausztriai oldalán az egységes turizmus irányításért egy központi szervezet felel, melynek felépítése nagyban hasonlít a nálunk tavaly alakult térségi TDM (turisztikai desztináció menedzsment), a Bakony és Balaton Térségi TDM szervezeti formájához, melynek feladata a turisztikai marketing és menedzsment tevékenység ellátása a térségben.
A térségi TDM tagjai – helyi turisztikai menedzsment szervezetek és önkormányzatok képviselői, attrakciók és szálláshelyek üzemeltetői –, összesen 19-en, a tanulmányút során körbeutazták a tavat és különféle szakmai programokon vettek részt.
Egy előadás keretében megismerkedtek az említett osztrák szervezet felépítésével és marketingtevékenységével, az általuk üzemeltetett turisztikai kedvezménykártya-rendszerrel. Összességében elmondható, hogy az ott végzett tevékenységek nagy része a hazai viszonylatokba is átültethető.
A csapat emellett meglátogatott néhány olyan nevezetességet és megismert néhány olyan szolgáltatót, amelyek a Bakony és Balaton Térség számára mintaként szolgálhatnak a jövőben. Fraknó vára híres folyamatos és sokszínű rendezvényeiről, ez jó példa lehet a Bakony és Balaton Térség területén álló öt várunknak arra, hogy hogyan csábítsa a turistákat a várba főszezonon kívül. Megnézték a St. Margaretheni Ünnepi Operajátékok helyszínét, ahol két nyári hónap alatt közel harmincszor visznek színpadra egy-egy híres operát a 3000 fős közönség számára. Ennyi szék áll ugyanis a St. Margaretheni római kori kőfejtőben, a hangulat mégis felemelő. Bepillantást nyertek a Fertő-tavi nemzeti park munkájába, megtekintették a területen kialakított kerékpáros design pihenőhelyeket, az egymást érő madárleseket és kilátókat. Megtudták, hogy a tradíció és a hagyományápolás a turizmusban is fontos, a leglátogatottabb Fertő-tavi attrakció ugyanis egy falumúzeum, ami a hajdani vidéki életmódot mutatja be. Megtekinthettek egy igazán különleges, autentikus, de mégis komfortosan felszerelt vendégházat, melynek példája is azt erősítette, hogy nem feltétlenül az ár számít, ha valaki kellemes helyet keres a nyaralásához. Lehetőség adódott továbbá megtekinteni és közelebbről megismerni a borkóstolás és borkínálás hagyományos és modern módját. Mind az előbbi, mind az utóbbi egyaránt érdekes pontja lehet egy utazásnak. Raidingban, Liszt Ferenc szülőfalujában pedig azt is megtekinthették, hogyan lehet egy kis faluban felépíteni egy színvonalas koncerttermet, ami aztán egész évben kínál programot és folyamatosan teltházzal működik.
A körút során észlelhető volt, hogy a turistainformálás nagy szerepet kap a térségben. Minden városban irányító táblák és részletes térképek várják a turistákat, érkezzenek bármilyen közlekedési eszközzel. Számukra számos szolgáltatást nyújtanak a kistelepülések, a mindig nyitva álló kis borospincéktől és a szervezett kerékpárkölcsönző hálózattól az évi 1600 rendezvényig, amit a térség kínál.
A Bakony és Balaton Térségi TDM hosszú távú célként tűzte ki, hogy mi is a Fertő-tóéhoz hasonló nagyságrendű turizmust érjünk el. A példát láttuk, a feladatok adottak, a lehetőség pedig bennünk van.
beküldte:
Hevesi Mariann