A Bakony-Balaton Geopark (szeptember 20. óta az Európai és a Globális Geopark Hálózat tagja) 2012-ben három új geológiai tanösvényt jelölt ki, amelyek közül hozzánk legközelebb a Csengő-Bongó tanösvény Bakonynána és Pere között (a múlt heti meghívót itt tettük közzé a Túra-Zónában).
Czibula György túravezetőt is meglepte az érdeklődés: több mint ötvenen indultunk neki vasárnap délelőtt tízkor, hogy az első szervezett geotúrán felavassuk az új tanösvényt.
A falu alsó végén ráfordultunk az Országos Kék Túra (OKT) útvonalára, és a Gaja-szurdok bal partján sétáltunk a Római-fürdőig. Itt átkeltünk a Gaján (nem nagy művészet, szinte semmi víz nincs benne), és a kék kereszt jelzésen felkapaszkodtunk a jobb parti köves útra, ezen mentünk vissza a tési aszfaltos útig. A tanösvény egyébként ténylegesen itt kezdődik, egy részletes tájékoztató tábla alakjában. Tés felé kapaszkodva az úton hamarosan elértük a jobbra letérő elágazást (itt a néhány hete kihelyezett útvonaljelző táblát már ellopták), és követtük a jól látható kék T jelzéseket. A Bongó-zsomboly felé 300 m-es kitérőt tettünk, majd visszatérve a kék T-re, mentünk tovább a Csengő-zsombolyig, amely szinte közvetlenül az ösvény mellett van. Mindkét látványosságnál kétnyelvű, részletes tájékoztató táblákon olvashatjuk a zsombolyok adatait, történetüket (mindkettő masszív vasráccsal van elzárva a véletlen balesetek és szándékos rongálás elkerülése érdekében, ez is a tanösvény-projekt része volt. Ne feledjük: Magyarországon minden barlang védett!).
A Csengő-zsomboly után rövidesen elértük a Csengő-hegyii kilátót, ahonnan fantasztikus panoráma nyílik: a Balaton keleti medencéjétől a Kőris-hegyig áttekinthetjük a Bakonyt!
A kilátót elhagyva követtük a tanösvényt, amíg le nem értünk az Alsópere-Bakonynána aszfaltos út elágazásáig. Itt a tanösvény jelzés elmegy balra Felsőpere-Olaszfalu felé (a tanösvény másik vége Olaszfaluban van), mi azonban az aszfaltos úton tértünk vissza Bakonynánára.
Útközben sok helyen megálltunk és hallgattuk a túravezető magyarázatait a geológiai érdekességekről, növény- és állatvilág titkairól.
A bejárt útvonal hossza kb. 13 km. Könnyű, kisgyermekekkel és gyakorlatlan túrázó által, vezető nélkül is teljesíthető, 5 óra alatt kényelmesen, pihenőkkel bejárható.
Óriás bükkfa gyökerei a Gaja-szurdokban a Római-fürdő felé
A Római-fürdőnél
A Bongó-zsomboly és tájékoztató táblája
A Csengő-zsomboly
A Csengő-hegyi kilátó
(Fényképek: KoósG)
Copyright ©Zircinfo.
A zirc.blog.hu oldalon található fotók és szövegek nem kereskedelmi célra, változatlan formában és a forrás (zirc.blog.hu) megjelölésével szabadon felhasználható. Üzleti célból más on-line szolgáltatásokban vagy más médián sem egészben, sem pedig részeiben nem publikálhatók és nem terjeszthetők a Zircinfo előzetes engedélye nélkül.