Hogy mekkora? Ijesztően nagy - különösen, ha talp lenyomatát a faluszéli háztól pár méterre, az út szélén találjuk meg egy esős éjszaka után, kis bocsai nyomának társaságában.
A kisbaconi (Erdély, Kovászna megye, Erdővidék) Istenkas Egyesület és a zirci Erdélyi Baráti Kör együttműködésének keretében augusztus végén Zircről öten utaztunk az ez évi környezet-/természetvédelmi táborba Bodvajba, ahol Gábor Áron az első ágyúit öntötte.
A 2006-ban a magyar kormány támogatásával felújított bodvaji kohó
A Csíki-medencére látunk rá
(Folytatáshoz kattints a címre)
A Hargita hegység déli végében eredő Fenyős-patak völgyének megóvására és fenntartható turisztikai fejlesztésére alakult Istenkas Egyesület először 2011-ben szervezett táborokat a bodvaji völgybe. Tavaly mindkét táborban képviseltette magát a zirci egyesület (az első táborról a Stúdió KB számolt be itt: http://zirc.blog.hu/2011/08/01/zirci_tv_musora_2011_julius_29).
Ahogy tavaly is, a kisiskolástól a nagy- és még nagyobb és már nem iskolásokig, együtt és kisebb csoportokban dolgoztunk az öt nap alatt.
Elvégeztük a tavaly rendbe tett egykori bodvaji temető éves "karbantartását": eltakarítottuk az avart, a lehullott száraz ágakat, megtisztítottuk az oda vezető turistautat (és kicsit helyrepofoztuk a tavalyi tábor során általunk elrejtett Bodvaji temető geodobozt).
Ismét bejártuk a 2011-es első tábor során általunk kijelölt és kék kör turistaút-jelzéssel ellátott Borvíz-út útvonalát és kitisztítottuk a forrásokat (a Borvíz-út a kisbaconi Benedek Elek Emlékháztól a bodvaji Buzgó-borvízig tartó, 13 km hosszú turistaút, amely összeköti a Sási-, a Veres János-, a Rossz-, a Fingós-, a Mohás-, az Ércesi-, a Loki- és a Buzgó-borvizeket). Bejártuk a Rezes-borvíz környékét, hogy jövőre bekapcsolhassuk a Borvíz-útba.
Lefestettük a bodvaji kohó mellett a tavalyi tábor során épített fedett pihenőt, amelynek a zsindellyel történő lefedéséhez a zirci egyesület tagjai pénzadományaikkal járultak hozzá.
Körbekerítettük a Hargita gerinctúra útvonalán található, a hagyomány szerint a második világháborúban elesett három német katona holttestét rejtő sírt, és rendbe tettük a környezetét.
Megerősítettük a Mitács-hegy alatti pihenő megroppant faszerkezetét, így az ismét használhatóvá vált a vadászok és a túrázók számára.
A táboroknak része a tudományos ismeretterjesztés és környezettudatosságra nevelés, ebben az évben a vízminőségvizsgálatról és a borvizek természetéről hallhattunk és láthattunk érdekes dolgokat (például, hogy több "édesvíz"-forrás a környéken desztilláltvíz-minőségű, vagy hogy a patakokból akár inni is lehet! - ilyenekkel ma Magyarország nem büszkélkedhet...)
Hogy mi köze mindennek a medvéhez? A tábor a bodvaji kohó feletti vadászház (az egykori bodvaji hámor bányairodája és kápolnája) és a köré felállított sátorok, hatalmas bükk- és fenyőfák között, ahol esténként gyertyával és fejlámpával világítunk, ivóvizet a borvízforrásból hozunk, a Fenyős-patak vizében mosdunk, és ahol bizony medvék járnak, amint azt éjjelente a táborvezető Csoki kutyájának ugatásából hallani lehet (a helyhez kapcsolódó korábbi beszámoló: http://zirc.blog.hu/2012/06/18/kesz_az_aguhordo_ut_is_es_taborozni_varjak_a_zircieket)
És hogy az ásványgyűjtőknek is kedvet csináljunk: a világon állítólag egyedül itt előforduló dobostorta-opál remek példányai bányászhatók ki az egykori bodvaji kohót ellátó, ma már beomlott vasércbánya meddőhányójából; szép darabokat hoztunk haza tavaly és most is.
Igaz, messze van - majdnem 900 km -, azonban az itt szerzett élmények igazán felejthetetlenek, mert nagyszerű dolgokat csináltunk és tanultunk. A fényképek igazán csak kedvcsinálók!
A bodvaji történelmi temetőt takarítjuk
A kohó mellett 2011-ben épített pihenőt festjük. Nagyon sok látogató jár ide, és eddig semmilyen fedett pihenőhely nem volt.
Vízminőségvizsgálat a Fenyős-patakban a Fingós-borvízhez vezető híd mellett
A Mohás-borvíz az Istenkas oldalában
A Loki-borvíz egyik feltörése. Itt a Györgykovács-patak medrében bugyborékol fel, de kicsit feljebb tisztán is kimerhető és iható. "Elek apó" (Benedek Elek) "feredője" erre a feltörésre települt, de az egykori feredőnek már csak a helye van meg.
Az Ércesi-borvíz egyik tárója. Az aranykeresés lázában a XIX. században hajtott tárókban csak a "szegények aranyát", a piritet találták. Nagyon izgalmas hely!
A német katonasírt kerítjük körbe a Hargita gerincén
Pihenő a Hargita gerincén
A tábor három junior résztvevője a bodvaji kohó tetején
Mézet kóstolunk a bodvaji völgy méhészénél
Ha esik, akkor csoportfoglalkozás - minden este leírtuk, milyen volt a napunk...
... ha pedig nem írtunk, akkor elmentünk borvízért esőben is (Emília azt mondta, hogy ez volt élete legjobb túrája)
Kisbaconban Elek apó ölében
Kisbacon, malom - eddig mindig azt hittük, hogy csak műemlék, most kiderült, hogy működő! Nagyon érdemes megnézni!
Akinek mond valamit a Kakukk-welness, tudja. 1380 m magasan, a Kakukk-hegy (a déli Hargita legmagasabb csúcsa, 1558 m) oldalában található vadászház. Most éppen megpihenünk a fárasztó nap után, az ebédre várva. Most még nem tudjuk, milyen kemény lesz a hazaút...
A tábor junior résztvevői és háziasszonyunk, Nagy Zsuzsa az ajándékba kapott Zölderdővidék pólókban és sapkákban
Copyright ©Zircinfo.
A zirc.blog.hu oldalon található fotók és szövegek nem kereskedelmi célra, változatlan formában és a forrás (zirc.blog.hu) megjelölésével szabadon felhasználható. Üzleti célból más on-line szolgáltatásokban vagy más médián sem egészben, sem pedig részeiben nem publikálhatók és nem terjeszthetők a Zircinfo előzetes engedélye nélkül.