Építmény-együttessel koronázta meg eddigi teljesítményét az Országzászló Alapítvány
A régi időket idézte, ahogy összejöttek az emberek a növényes kert szomszédságában, megteltek a tér padjai, napernyők nyíltak, a közeli lakók pedig kiültek házuk elé. A Zirci Országzászló Alapítvány széleskörű társadalmi érdeklődés mellett víznyerő-helyet és képzőművészeti alkotást avatott fel a Damjanich utcában.
– Ebben a tikkasztó hőségben tudjuk csak igazán értékelni a vizet, mit ér akár egy pohárral is belőle – mondta el dr. Kovács Zoltán kormánymegbízott a kútavató ünnepségen. Saint-Exupéry-t idézte – „Nem szükséges vagy az életben, maga vagy az élet” –, s hozzátette: a víz értéke felbecsülhetetlen, hiszen minden élet alapja ezen a bolygón.
„Értékmentés másként” – méltatta az alapítvány tevékenységét a szónok, s felidézte, milyen emlékeket állítottak helyre a dolgos kezek az elmúlt közel egy évtized alatt. Az ivókúttal elnyerte végleges formáját a tér, s talán a város egyik legszebb terévé nőtte ki magát – hallhattuk a kormánymegbízottól. A sajtó számára elmondta, a létesítmény teljes bekerülési költsége két és fél millió forint volt, de hozzátette, eszmei értéke felbecsülhetetlen. Nem csak vándornak, kirándulónak, hanem talán a jövő nemzedékeinek is hűsítő vizet ad a kút – mondta, s felhívta a figyelmet arra, hogy helyi értékek – például a ciszterci apátság címere – is megjelennek az összefogással létrejött műalkotásban.
– Az idelátogatók ízelítőt kaphatnak a település építészetéből, az évszázadok óta jelenlévő hitéletből, képzőművészetből, és a vendégszeretetből is.
A kormány képviselője megköszönte az alapítványnak, hogy odafigyelnek környezetünk apró értékeire, a támogatóknak pedig, hogy hozzájárultak ehhez az értékteremtő fejlesztéshez.
Az alapítvány működését erkölcsileg és anyagilag is támogató Talabér Márta országgyűlési képviselő asszony elmondása szerint nem csak helyi szinten példaértékű az a munka, amit a civil szervezet végez. Szerinte ezzel a műalkotással az alapítvány megkoronázta eddigi teljesítményét.
– Az, hogy ebben a nagy melegben is ilyen sokan vagyunk, arra ad biztatást, hogy lesznek követői a Zirci Országzászló Alapítványnak, s folytatódni fog tevékenységük – mondta a térség képviselője, s megköszönte a tagoknak azt a barátságot, ami közte és közöttük az elmúlt évek során kialakult.
Kugler Gyula, a Bakonykarszt Zrt. vezérigazgatója a víz huszonegyedik századi jelentőségéről beszélt, a bakonyoszlopi kórus énekkel, Detre Csongor verssel tette még színesebbé a programot.
– Minden településről kialakul bennünk egy kép, ha az országot járjuk és kitekintünk a rohanó autóból – mondta Ottó Péter polgármester, aki bizalmát fejezte ki, hogy a zirci kép egyre pozitívabb az idelátogatók számára. Hozzátette: a képet mindannyian festjük, vannak, akik a portájuk körül végeznek igényes munkát, s nagyon sokan vannak – közöttük az országzászló alapítvány –, akik fontosnak tartják azt is, hogy mi történik a saját parcellájukon túl.
Zirc egyik legszebb pontjának nevezte a műalkotás helyét, mint elmondta, a fotóriporterek kritikus lencséje sem nagyon talál kivetnivalót itt. Köszönetet mondott az alapítványnak és a támogatóknak, majd felkérte az építmény-együttest eddig „őrszemként” vigyázó alapítványi tagokat a Hoffer Ildikó által készített kerámia leleplezésére. Lehullt a fehér lepel, a közönség pedig tapsolni kezdett. A kormánymegbízott, az országgyűlési képviselő, a polgármester és a vezérigazgató átadták a létesítményt, majd Huszár G. Lőrinc perjel-plébános atya és Vecsey Katalin református lelkész áldásadása következett. Az ünnepség végén a Takács család felkötötte a tér lakóinak kollektív szalagját a műalkotásra.
Máj János alapítványi elnök megnyitotta a csapokat, amelyek előtt máris sorban álltak az emberek műanyagpoharaikkal.
A közkút létrehozásához a Kormány Igazságügyi Minisztériuma, Zirc Városi Önkormányzat, Talabér Márta országgyűlési képviselő, számos helyi cég, vállalkozás és magánszemély nyújtott támogatást. Egervölgyi Dezső elmondta, a nagy munkából adódó feszültség oldódni kezdett, amikor érezték, hogy nincsenek egyedül, váratlan és meglepő helyekről jött az önzetlen támogatás. A lakók kávéval, frissítővel, egy-egy tepsi süteménnyel kedveskedtek a forróságban is dolgozó építőmunkásoknak. Amikor munkájukat végezték, mindig fiaikra, unokáinkra, a fiatalokra gondoltak, hogy az éltető vízből ők is tudnak majd inni – fogalmazott a szónok. A Zirci Országzászló Alapítvány szónoka arról is beszélt, hogy a két plasztika kiválasztása nem volt véletlen, hiszen Szűz Mária és Árpádházi Szent Erzsébet is a magyar kultúra szerves részét képezik, amelynek megtartása erkölcsi kötelességünk. Felmerült, hogy a műtárgy által karaktert kapott kis tér viselje majd a Szent István nevet. Az építmény-együttest Lohrmann Mária Pro Urbe-díjas építészmérnök tervezte. Az ivókutat az építőmester, Bittmann Károly után keresztelte el az alapítvány Karinak.
A Zirci Országzászló Alapítvány minden eddiginél különlegesebb alkotással örvendeztette meg a városlakókat, és a turistákra is gondoltak
Takács Zoltán és családja átveszi a kutat a lakóközösség nevében
A hőségben jól esett az oszlopból gombnyomással kifolyó víz
Kelemen Gábor sajtóreferens