Az észak-dunántúli régióban közel 5000 okos mérőt üzemelnek be a nyár végéig, de közel sem biztos, hogy a beruházás megtérül a villanyszámlákon.
SZEGHALMI BALÁZS - 2012.07.04. 00:02
Az Európai Unió előírásai szerint az árampiacon 2020-ra a fogyasztók 80 százalékánál intelligensre kell cserélni a mérőórákat - amennyiben a csere gazdaságilag indokolható.
Magyarországon egyelőre gyerekcipőben jár az átállás, igaz, az eddigi legnagyobb szintű fejlesztés az elkövetkező hónapokban valósul meg: húszezer háztartásban és kisvállalkozásnál, hazánk 550 településén szerelnek fel okos mérőket.
(A folytatáshoz kattints a címre)
A tesztelés egyik központja Zirc
"Az Észak-dunántúli régióban közel 3000 ügyfélhez telepítünk körülbelül 4000 darab okos mérőt. (Pontos megyei adatokkal egyelőre nem tudott szolgálni az E.ON - a szerk.)
A különbözet egy részét az adja, hogy van, ahol két mérőórát - nappali és vezérelt - üzemeltek be korábban.
A technológiai tesztelés Zirc városában történik, mivel a Bakony közeli településen az áram- és gázszolgáltatás együttesen elérhető.
Tekintettel, hogy Zirc transzformátor-körzet, itt további 700 okos mérőórát szerelnek fel kollégáink hamarosan.
Ezeken kívül elszórtan a kisüzemi szegmensben is 200 fogyasztónál tervezzük a szóban forgó mérőórák rögzítését, így előreláthatóan összesen 5000 mérő új fog működni az észak-dunántúli régió területén szeptember végéig" - kezdte portálunknak Egyházi Nikoletta, az E.ON Hungária Zrt. szóvivője.
Az okos mérők ára körülbelül 50 ezer forint. Fotónk illusztráció.
"Egyáltalán nem biztos, hogy az új rendszer előnyeit minden fogyasztási hely ki tudja használni"
"A mérők ára - attól függően milyen kommunikációt használnak (PLC vagy GPRS) - eltérő lehet, átlagosan 50 ezer forintba kerülnek az okos mérők, de a költségekhez hozzáadódik a felszerelés díja is.
A most induló projekt összköltsége körülbelül egymilliárd forint.
A program eredményei segíthetnek választ adni arra, hogy Magyarországon milyen formában és mértékben vezessék be az `okos mérést´.
Egyáltalán nem biztos ugyanis, hogy az új rendszer előnyeit minden fogyasztási hely ki tudja használni, például a garázsokban nem tűnik ésszerű megoldásnak a telepítés.
A döntéshez azonban komoly elemzések szükségek, amelyek a fogyasztási adatok gyűjtésén kívül a programba bevont ügyfelek megkérdezésén alapulnak majd.
forrás: http://www.kisalfold.hu