A TÚRA-ZÓNA háromnegyed évvel ezelőtti indítása óta majdnem heti gyakorisággal ajánlunk túralehetőségeket a Bakonyban és a környékén (kivételesen azon túl is). Ezeket az információkat vagy a környékben túrákat szervezőktől kapjuk, vagy a legnagyobb hazai túraajánló honlapról, a Teljesítménytúrázók Társaságától vesszük le.
A teljesítménytúra egy szervező előzetesen, napra-órára meghirdetett programja. Jellemzője, hogy egy előre kijelölt útvonalat kell adott idő alatt bejárni, és ennek igazolására az útvonalon elhelyezett igazoló helyszíneken beszerezni a túralapon feltüntetett igazolásokat.
Az útvonal (ritkábban) kezdetén, (általában) mentén és (gyakran) végén különböző szolgáltatások várják a túrázókat: energiapótló élelem, frissítő. Gyakran nyújtanak szállás- és tisztálkodási lehetőséget, csomagmegőrzést és -szállítást, stb. A részvételért díjat kell fizetni: ennek nagyságrendje a néhány száz forinttól ezer plusz forintig terjed, a szállásért külön kell fizetni. A túra teljesítésének elismeréseként kitűzőt, jelvényt, oklevelet kap a résztvevő. A nappali, éjjeli, gyalogos, tájfutós, kerékpáros teljesítménytúrák távja a nagyon könnyű, 5-10 km-estől a nagyon nehéz, 100 km felettiig tart, a résztvevők száma a túra ismertségétől, kedveltségétől függően a néhány tíztől az egy-kétezresig terjed. A teljesítménytúrák minden korosztály számára nyitva állnak (természetesen az egyéni felkészültséghez igazodóan), gyakran látni pici babákat cipelő szülőket is. A teljesítménytúra azonban nem verseny, itt nem osztanak helyezéseket: a cél, hogy elvárható feltételek mellett bárki teljesíteni tudja a kihívást.
Sokan vannak azonban, akik maguk szeretnék összeállítani a saját túraprogramjukat, a saját szokásaikhoz, szabadidő-lehetőségeikhez, tempójukhoz akarják igazítani a természetjárást. Az ő számukra ideális megoldás a túramozgalmak teljesítése.
A túramozgalmat is egy szervező írja ki, aki meghatároz egy útvonalat, vagy legalább érdekes látnivalók sorát, és meghatározza, milyen igazolást kell beszerezni a meglátogatott helyről vagy végigjárt útvonalról. Az útvonalak leírását, térképét, a felkeresendő helyszínek leírását igazoló füzetben teszi közzé, amely füzetet a résztvevő a túramozgalom megkezdése előtt vásárol meg a szervezőtől. Az igazoló füzetek ára általában ezer forint körül van, és ez már tartalmazza a teljesítést igazoló kitűző árát is. Amikor a túramozgalom résztvevője az igazoló füzetbe beszerezte az összes igazolást, visszaküldi a füzetet a kiírónak, aki ellenőrzi az igazolások teljességét és hitelességét, majd a kitűzővel együtt visszaküldi azt a résztvevőnek, egyúttal bejegyzi a teljesítést a túramozgalom honlapján található névsorba.
A túramozgalom sajátossága, egyúttal előnye a teljesítménytúrával szemben, hogy a teljesítést a résztvevő saját maga ütemezheti. Sem az nincs előírva, mikor, hány szakaszban, melyik irányban járja végig, vagy - ha a helyszínek közötti útvonal nincs előre megadva - milyen útvonalat választ, és sokszor még az sem, hogy gyalog vagy biciklivel, esetleg sível. Ez nagy szabadságot jelent a túrák tervezésében, és azt is jelenti, hogy a korábbi tapasztalatokat fel lehet használni a későbbi túraprogramok elkészítése során.
A legismertebb, egyúttal a Bakonyt (és Zircet) is érintő túramozgalom az Országos Kék Túra, amelynek az útvonala adott, jelenleg 1128 km. Az OKT rövidített változata a Gyermek Kék Túra, ennek hossza 300 km. A nyolc éve létrehozott, 296 kilométeres Közép-Dunántúli Piros túramozgalom egyik végpontja is Zirc. Az ország jelentősebb túramozgalmai a Magyar Természetbarát Szövetség (MTSZ) honlapján találhatók: http://termeszetbarat.hu/turamozgalmak. A TÚRA-ZÓNA is összefoglalta a csak bakonyi, valamint a Bakonyt is érintő túramozgalmakat: A Bakonyon innen - Hasznos oldalak, A Bakonyon túl - Hasznos oldalak, Túramozgalmak a Bakonyban, A Bakonyt is érintő túramozgalmak.
A TÚRA-ZÓNA első bejegyzéséhez fűzött véleményében vacond ezt írta: "Ez jó ötlet. Legyetek szívesek tegyetek majd fel környékbeli családos kirándulási leírásokat is. Jó lenne olyan leírás is hogy itt meg itt fordulj erre vagy arra, mert mi nem ismerjük a turistaútvonalakat."
Az első kérését rendszeresen teljesítjük: a túraajánlóinkban legtöbbször megjegyezzük, hogy javasoljuk-e gyermekeseknek, családosoknak; azt pedig majdnem mindig, amikor kifejezetten nem javasoljuk nekik.
A második kérését azonban eddig nem teljesítettük. Ilyen részletességű útvonalleírás ugyanis igen sok munkába kerül, és mert a környékbeli turistajelzések elég jók, ezért azt tartjuk, hogy azokon a tapasztalatlan túrázó is el tud igazodni kellő figyelemmel és óvatossággal.
Amit viszont most elkezdünk, és szándékunk szerint néhány hónapos időközökkel folytatunk is: a bakonyi túramozgalmak teljesítéséhez készítünk programjavaslatokat azzal a szándékkal, hogy minél többek érdeklődését felkeltsük, és a részletes útvonalleírással, menetrendi javaslatokkal, gyakorlati tanácsokkal segítsük őket a teljesítésben. Csak olyan leírást teszünk közzé, amely a saját tapasztalatainkon nyugszik.
Ennek a sorozatnak az első tagjaként tesszük most közzé Az Öreg Bakony Bakancsosa túramozgalom részletes programjavaslatát. A programjavaslat leölthető itt: Öreg Bakony Bakancsosa programleírás_V1.pdf
(A képek forrása: http://osvenytaposo.x3.hu/sites/bb/obb.htm)
Az Öreg Bakony Bakancsosa az Ösvénytaposó Baráti Társaság által kiírt túramozgalom a Bakony legszebb – és egyes ritkán látogatott – részeinek megismerésére. A részletes kiírás és a feltételek megtalálhatók itt: http://osvenytaposo.x3.hu/sites/bb/obb.htm
Aki teljesíteni kívánja, igényeljen először egy igazolófüzetet a szervezőtől az osvenytaposo@citromail.hu email címen. A füzet ára 800,- Ft, amely már az elismerő jelvény árát is tartalmazza.
Általános tudnivalók
A túramozgalom teljesítéséhez 16 bakonyi helyszínt kell bejárnunk, és ott beszerezni az igazoló füzetben kért igazolást. Ezek általában a meglátogatott helyszín bélyegzői, vagy a helyszín közvetlen közelében jellemzően fatörzsekre írt, jól olvasható számok. Ha azonban bármely ok miatt nem tudjuk beszerezni a kért igazolást, a helyszínen készített, a túrázót és a meglátogatott objektumot együttesen mutató fényképet is elfogadnak.
Minden helyszín megközelíthető jól jelzett turistautakon. Ez azt jelenti, hogy nélkülözhetetlen egy viszonylag friss A Bakony turistatérképe (északi rész) térkép. A gyakorlottabbak meg fogják találni a jelzetlen rövidítési lehetőségeket is, de a kevésbé gyakorlottaknak nem javasoljuk a jelzett útvonal elhagyását.
Ahhoz, hogy a különböző életkorú, erőnlétű, tapasztalatú túrázók is megtalálják az örömüket a természetjárásban, a 16 helyszín meglátogatásának programját öt, egyenként 15-20 km-es szakaszba szerveztük. Egy szakaszt egy nap alatt teljesítettünk, úgy, hogy reggel busszal vagy vonattal utaztunk az indulási pontra, és ugyanígy jöttünk haza. A 9 fős csoportunk tagjainak életkora 8-60 év között, túrázói tapasztalata a néhány és ezer plusz kilométer között volt. Ilyen egyéni adottságok mellett minden alkalommal visszaértünk Zircre délután öt óra előtt, igaz, a menetrendek miatt néha korán kellett indulni.
Az egyes túrák ütemezése szabadon választható, a teljesítésre nincs időbeli korlát.
A túrák tervezéséhez a zirci időjárás-előrejelzést a http://www.idokep.hu/idojaras/Zirc honlapon találjuk meg. A buszmenetrend a http://www.menetrendek.hu/cgi-bin/menetrend/html.cgi oldalon, a vasúti menetrend a http://www.mav.hu/ oldalon található.
Az egyes túraszakaszok változó kihívást jelentenek, bizony kellemesen el lehet fáradni a végére. Minden egyes szakasznál úgy kell készülni, hogy a napi enni-innivalót (ez utóbbi különösen fontos) végig vinni kell, mert útközben nem érintünk lakott helyet, és gyakorlatilag nincs iható forrásvíz!
Az itt következő programjavaslatban megadjuk, hogy milyen napon teljesítettük az egyes túrákat. Ez azért fontos, mert a javasolt menetrend is ehhez igazodik. Mielőtt tehát valaki elindul, gondosan nézze meg, hogy a tervezett túranapon mi a tényleges menetrend, és ehhez igazítsa a napi programot!
Az öt szakasz beosztása a következő:
1. túra: Szépalma - Kőris-hegy - Pörgöl barlang
2. túra: Odvas-kő - Király-kút - Pénz-lik barlang
3. túra: Zoltay-forrás - Oltár-kő - Szekrényes-kő
4. túra: Likas-kő - Pápalátó-kő - Bejáró-barlang – Zirc, Arborétum
5. túra: Törkő-lik - Tisztavíz – Bakonybél, Erdők Háza
A Részletes útvonaljavaslatot a programleírás tartalmazza.
Kedvcsinálóként csatolunk néhány felvételt a 2012 tavaszi hónapjaiban teljesített programból.
Szépalma, Arborétum
Fent a Bakony tetején
A Pörgöl-barlang
Odvas-kő
Az Oltár-kő, ahonnan alig lehet már kilátni
Pápalátó-kőről azonban igen messzire
A Bejáró-barlangot rejtő sziklák
Ezek már a Savanyú Jóska-féle Pénz-likat rejtik
A Pénz-lik lezárt bejárata
A Törkő-lik környéke
A Bakony legnagyobb forrása, a Tiszta-víz
(Fényképek: KoósG)
Örömmel fogadjuk, ha az útvonalak bejárása során szerzett tapasztalatokat megosztják velünk. Személyesen is szívesen adunk tanácsot, az emailt a ZircInfo szerkesztőinek címezzék: zircblog@freemail.hu, és az érdeklődővel felvesszük a kapcsolatot.
Copyright ©Zircinfo.A szöveg nem kereskedelmi célra, változatlan formában és a forrás (zirc.blog.hu) megjelölésével szabadon felhasználható. Üzleti célból más on-line szolgáltatásokban vagy más médián sem egészben, sem pedig részeiben nem publikálhatók és nem terjeszthetők a Zircinfo előzetes engedélye nélkül.