A 40 éves Bakonyi Természettudományi Múzeum volt az Éjszaka fénypontja
Rendhagyó Múzeumok Éjszakájára került sor Zircen. A program főszervező intézménye, a Bakonyi Természettudományi Múzeum idén 40 éves jubileumát ünnepli, hazánk egyetlen vidéki önálló természettudományi szakmúzeuma 1972. május 17-én nyitotta meg kapuit. A hagyományos kísérő programok – kézműves foglalkozás, arcfestés, díszállat-bemutató, éjszakai túra – mellett modern tánccal, színházi előadással, könnyűzenei műsorral csatlakoztak az Éjszakához, az elmúlt évtizedeket pedig időszaki kiállítással, archív fotók vetítésével és előadással idézték fel. Sor került az évforduló alkalmából iskolások számára kiírt művészeti pályázat eredményhirdetésére is. (Folytatáshoz kattints a címre)
Dr. Kutasi Csaba, a múzeum megbízott igazgatója a kiállítás megnyitóján köszönetét fejezte ki mindazoknak, akik hozzájárultak a program megvalósulásához. Kiemelte elődje, Kasper Ágota támogatását, aki minden évben lemond képviselői tiszteletdíjáról a Múzeumok Éjszakája javára. Nagy Judit és Herman Boglárka, a zirci alapfokú művészetoktatási intézmény növendékeinek zenei előadását követően Talabér Márta, a térség országgyűlési képviselője beszélt az intézmény elmúlt negyven évéről.
Megtudtuk, hogy a múzeum első kiállítása 1972-ben nyílt meg az Apátság második emeletén, majd hat évvel később költözött jelenlegi helyére, az első emeletre, ahol megnyitották „A Bakony természeti képe” című tárlatot. A múzeumi kiállítás az évek során folyamatosan megújult és bővült, és manapság három további témában (A Kárpát-medence ásványai, Jégkorszaki óriások a Bakonyban, Bativai-Schüle Imre trófeakiállítás) várja a természetet kedvelőket – mondta el Talabér Márta. A térség képviselője arról is beszélt, hogy a múzeum nem csak ismeretterjesztéssel foglalkozik, hanem kutatási és gyűjteményezési feladata is van. Egyedülálló jelentőségűnek nevezte a Csajág mellett feltárt két mamutcsontvázat, valamint a pulai alginibányában talált ősorrszarvú maradványok kiemelését, konzerválását és bemutatását. A múzeumnak a rovargyűjteménye a legnagyobb, amely 265 000 példányt számlál. A sokrétű botanikai és a legrégebbi geológiai gyűjtemény mellett gerinces zoológiai gyűjteményt is őriz raktáraiban.
– A Bakonyi Természettudományi Múzeum egyik legfontosabb szakmai eredménye, hogy immár 40 éve töretlenül, új kiállítási egységekkel kiegészülve mutatja be a Bakonyvidék természeti értékeit. A közművelődésben, a természettudományos ismeretterjesztésben, valamint a természetvédelmi kutatásokban kifejtett tevékenységéért több díjjal is elismerték. Többek között 2002-ben Pro Natura díjat, 2009-ben Zirc város oklevelét, „Az év múzeuma
A megnyitón átadták a sikeres vizsgát tett önkéntes tárlatvezetők okleveleit, majd az igazgató bemutatta a kiállítást az érdeklődőknek. A múzeum előzményei között elhangzott, hogy az idén 50 éves „A Bakony természeti képe” kutatóprogram nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a természettudományos gyűjteményi anyag kinőtte a Bakonyi Múzeum kereteit, és végső soron ez vezetett az új múzeum létrejöttéhez. E neves évfordulóról a Múzeumok Őszi Fesztiválja keretében szeretnének megemlékezni a múzeumban.
Talabér Márta méltatja a 40 éves múzeumot. Mellette dr. Kutasi Csaba igazgató
Nyitott templomi kapu és udmurt kultúra
„Ez az éjszaka más, mint a többi…” – szól a rendezvény szlogenje, és ez a Múzeumok Éjszakája is más volt Zircen, mint az eddigiek. A Reguly Antal Múzeum és Népművészeti Alkotóház sokarcú programmal várta az érdeklődőket. Dr. Ruttkay-Miklián Eszter, az intézmény új igazgatójának vezetésével és három Udmurtiából érkező lány közreműködésével beavatták a vendégeket a finnugor népek finn-permi ágához tartózó nép kultúrájába. A múzeum új folyosójának falán képkiállítás nyílott, az udvaron játékos feladványokkal lehetett találkozni, az alkotóház konyhájában, a koraesti órák kemencés melegében dagasztották a tésztát a messziről jött vendégek, miközben egy kis magnóból udmurt dallamok csendültek fel, s József Attila verseket is hallhattunk ezen a nyelven. A közönség megleshette a kovácsmunka fortélyait, a múzeumban – az állandó kiállítások megtekintésén kívül – el lehetett tölteni néhány csendes percet a napokban elhunyt Bér Júlia festő- és grafikusművész emlékszobájának gyertyafényében. Az intézmény programja másrészről a közelgő napforduló jegyében telt, előadást hallhattunk az időszámításról, „Az eke levese” című időszaki kiállítás pedig udmurt naptári ünnepeket mutat be. Illés Ferenc, a Reguly Múzeum nyugalmazott igazgatója a jeles napokról, hónapokról beszélt, történeti emlékeit a Múzeumok Éjszakájához első ízben csatlakozó Zirci Református Egyházközség elmúlt évtizedeiből meg lehetett tekinteni a református-evangélikus templomban. Az egyházi intézmény késő estig tartó zenés-irodalmi összeállítással készült, melyben minden korosztály megtalálhatta a kedvére való programot. A Bakonyi Természettudományi Múzeum saroképületének udvarán fellépett a veszprémi HEMO Modern Táncműhely, az eplényi Forutna Színjátszó Egyesület és a csetényi ZENERGIA együttes pedig az intézmény épülete előtt varázsolt kellemes hangulatot. Zirc nevezetességei, az arborétum, a műemlékkönyvtár, a bazilika és az agrárműszaki emlékek gyűjteménye immár hagyományosan bejárhatók voltak ezen a napon igény szerinti tárlatvezetéssel.
Kelemen Gábor sajtóreferens (www.zirc.hu)