Az 50 kilométeres diéta legelszántabb résztvevői azt vállalják, hogy június 1-től kerek egy hónapig csupán 50 kilométeren belül előállított élelmiszereket fogyasztanak. Az 50 kilométeres diéta alapötletét egy kanadai házaspár könyve „100 miles diet” inspirálta, amelyben 100 mérföldes diétájukról számolnak be. Ők akkor arra vállalkoztak, hogy kerek egy esztendőig csupán 100 mérföldön belül termesztett alapanyagokból készítik ételeiket. Ebből a diétából kiindulva hozta létre a Messzelátó Egyesület az 50 kilométeres diétát, mely 2012. június 1-től egy hónapig tart, s melyhez bárki szabadon csatlakozhat. (Folytatáshoz kattints a címre)
A helyi élelmiszerek fogyasztása több szempontból fontos. A sok utaztatás sok szén-dioxid kibocsátással, újracsomagolással jár, s elkerülhetetlen mellettük a tartósítószerek használata. Sok környezeti kár elkerülése mellett az 50 kilométeres diétával támogathatók a hazai termelők is. De nem csupán helyi termékek fogyasztására buzdít a program, hanem felhívja a figyelmet a szezonális növények fogyasztására is. Június az egyik leggazdagabb hónap zöldségben és gyümölcsben. Az 50 kilométeres diétát csupán kétféleképpen lehet végigcsinálni: saját kertből szüretelve, vagy piacra járva. Szabadon vállalt étkezési átszoktató rendszer, amikor kérdezünk, tájékozódunk, főzünk és egyre egészségesebbnek és jobban érezzük magunkat! A cél, hogy mindent, amit megeszünk helyi termelőktől szerezzük be, akik kímélő módon, vegyszermentesen termesztenek, és közelről hozzák a portékáikat.
Hogyha így élünk azzal több szempontból is jót teszünk környezetünknek és egészségünknek is: a zöldségeket és gyümölcsöket nem kell többszörösen csomagolni, hogy távoli országokból, több ezer kilométert utazzanak, elkerülhető így a hosszú szállítás okozta környezetszennyezés és a CO2 kibocsátás. A szezonális növények fogyasztása más pozitív hatásokat is magával hoz. Többek között kevesebb kemikáliát kell felhasználni ahhoz, hogy a növény szezonon kívül is teremjen, illetve kevesebb energiát fordítanak így az üvegházak fűtésére. A magyar termőföld kitűnő minőségű, az éghajlatunk fantasztikus, így a magyar zöldségek, gyümölcsök ízletesek, vitaminban gazdagok.
A másik fontos érv, hogy a helyi kistermelők amellett, hogy egészségesebb élelmiszereket hoznak nekünk, Magyarországon fizetnek adót, itt teremtenek értéket. Nemcsak elvisznek, hanem adnak is. Támogatnunk kell a hazai termelőket, hogy a külföldi országoknak profitot termelő üzletláncok mesterségesen alacsonyan tartott élelmiszer áraikkal szemben talpon tudjanak maradni, és az asztalunkra tenni például a sokkal ízletesebb magyar paradicsomot vagy a saját nemesítésű magyar szőlőfürtjeinket. Ez pedig már nem csak a szűk környezetünknek, hanem egész hazánk érdeke.
Az 50 kilométeres diéta egy alternatív demonstráció, aminek környezetvédelmi, éghajlatvédelmi üzenete van, ha csak az élelmiszer önrendelkezésre vagy a klímavédelemre gondolunk.
Aki végigolvasta ezt az írást és elsőként jelentkezik június 30-án, szombaton Akli MajorPiacon a mézes pultnál 1 kg akácméz a jutalma, minden további jelentkező, aki jelzi, hogy elolvasta a cikket a vásárlása után 20 % árengedményt kap!