Turisztikai szövetség jött létre Zircen
Tizenhét taggal megalakult a Bakony Szíve Turisztikai Szövetség a Városházán 2012. május 31-én. A szervezet alapvető céljának a magán- és közszféra partnerségén, közös érdekeltségén alapuló turizmusfejlesztést, szervezést, működtetést tűzte ki. Az egyesület elnökének Szökrényes Anitát, Zirc Városi Önkormányzat turisztikai referensét, elnökségi tagoknak Németh Gábor zirci és Juhász Péter Pálné bakonybéli lakost választották.
Változások indultak el
– Az elmúlt időszakban sokat hallhattuk az egyesület, együttműködés, vagy TDM szavakat. Talán nem tévedek nagyot, ha azt mondom, hogy ezek hallatán az emberekben kétségek merülnek fel, mi az, amit egyáltalán el szeretnénk érni – mondta el Szökrényes Anita, az újonnan megalakult egyesület elnöke. – Sok próbálkozás történt. Tervek születtek. Ígéretek hangzottak el. Újrakezdésekre is volt példa az elmúlt öt évben – tette hozzá. Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy az elmúlt időszakban igenis voltak változások mind az országban, mind a turizmus területén: sorra alakultak meg a civil szervezetek, TDM- szervezetek helyi és térségi szinten egyaránt.
Arról is beszélt, hogy Zirc Városi Önkormányzat alapító tagként csatlakozott a Bakony-Balaton Térségi Turisztikai Desztinációs Menedzsmenthez, amely pályázat útján 62,5 millió forintos támogatást nyert a működéséhez. – Ez is bizonyíték arra, hogy a szervezetek létének van jogosultsága – mondta Szökrényes Anita.
A problémát abban látja, hogy a szolgáltatók, szállásadók, vendéglátóhelyek, programok, fejlesztések, látnivalók egymástól elszigetelten működnek. Nem csak az együttműködés hiányzik, hanem a kommunikáció is. „Ez lehet a fő gátja, hogy mégsem haladunk előre. A mai nappal azonban meg tudjuk tenni az első lépést annak irányába, hogy Zirc és környékének, a Magas-Bakonynak a turizmusát felemeljük” – hallhattuk az egyesületi elnöktől.
Cél az együttműködés kialakítása oly módon, hogy mindazokat az értékeket és szolgáltatásokat, amelyek itt vannak, egy rendszerbe foglalják. – Közös érdekképviselet, közös termék, közös márkanév, közös marketing, közös honlap, a terület piaci pozicionálása, a turisztikai információs szolgáltatások pályázaton történő aktív és reményeink szerinti sikeres részvétel – sorolta azokat a lehetőségeket, amelyeket együttműködve meg lehet valósítani. Hozzátette: ezeket a célkitűzéseket lehetett már hallani egyesületeknél, ezért ahhoz, hogy sikeresek legyünk, megfelelő turisztikai-szakmai hátteret és finanszírozást kell biztosítani.
Szökrényes Anita elnök úgy véli, ez az, amiben a létrejövő egyesület többet tud nyújtani. „A Bakony Szíve Turisztikai Szövetség megalapításával és a Magas-Bakony Térségi Turisztikai Desztinációs Menedzsment szervezet létrehozásával aktívan is tehetünk azért, hogy Zirc és környéke elnyerje azt a helyet, amelyre méltó Magyarország turizmusában” – zárta gondolatait az elnök.
Emberarcú Zirc lehet a kiugrási lehetőség
Grónai G. Damján ciszterci atya, a leendő TDM szervezet tervezett ügyvezető igazgatója nem tekintett feltétlenül kudarcként az elmúlt évekre, mint elmondta, a gyerek is többször elesik, mire végül talpon marad. Úgy gondolja, hogy a most létrehozott egyesület és a TDM szervezet kettőssége kíván némi magyarázatot. Mint elmondta, a turizmus kettős feladatot jelent: egyrészről kőkemény szakmai-gazdasági kérdés, ezért a szervezet a szükséges szakmai munkát, gazdasági koordinációt, belső fogyasztást fogja elvégezni. Hozzátette: ezek nélkül nincs sikeres turizmus Európában, sehol.
A másik része az emberi oldal: nem apátsági épületet vagy hotelszobát adunk el Zircen, hanem annak a közösségnek az életét, helyi kultúrájának a gyümölcseit, amelyet az emberek hoznak létre. A múzeumon, jachtkikötőn, templomon túl a sajátos hangulat, vendégszeretet az, ami megfoghatja a turistát, ez pedig a helyi lakosság tekintetében tükröződik.
Az egyesület azt kínálja fel, hogy a TDM szervezet szakmai, gazdasági munkáját élettel töltsék meg az emberek – mondta Grónai G. Damján. Pályázatokat írni nem kell tudniuk a városlakóknak, az a szakemberek dolga, de megjeleníthetnek egy olyan kultúrát, amely idevonzza a turistákat. Körül vagyunk véve a Balatonnal, Pannonhalmával, így nem lehet más a kitörési pontunk, mint az emberarcúság – tette hozzá. Zircnek nem a tehetősebb réteget, inkább a középosztályt kell megcéloznia – véli a leendő ügyvezető, hiszen – elmondása szerint – vannak olyan családok, akik csak nagy nehezen tudnak megszervezni egy-egy kirándulást, márpedig számukra is biztosítani kell egyfajta kínálatot.
Szökrényes Anitát választotta elnöknek az egyesület. A turisztikai szakember az elmúlt öt évben aktív tagja volt a térség turizmusának. A bakonybéli Tourinform iroda megszűnését követően Zirc Városi Önkormányzat turisztikai referensévé nevezték ki
Önállóan is sikeres attrakcióinkkal együttműködve még sikeresebbek lehetünk
Ottó Péter, Zirc város polgármestere szerint nem biztos, hogy kudarcként kell megélni az elmúlt időszakot. Felhívta a figyelmet arra, hogy van városunknak egy kiváló minősítéssel rendelkező Tourinform irodája, programjainkon megjelenik az összefogás, folyamatos fejlesztések mennek végbe Zircen és a térségben. Apátság, Rákóczi tér, Bagolyvár, Golf-pálya, Pannon Csillagda, Nordica Síaréna – országosan is egyedülálló attrakcióink vannak, amelyek egymástól függetlenül is nagyon jól működnek, de együtt még jobban tudnának működni – mondta el a városvezető. Hozzátette: a turizmust szervezett formában kell működtetni, ahogy az a törvény tervezetéből is kiolvasható. Zirc Városi Önkormányzat azért lépett be egy évvel ezelőtt a térségi TDM szervezetbe, hogy helyet biztosítson minden turizmusban érdekeltnek. A helyi TDM szervezetet pedig a feladatátvállalás miatt kell létrehozni. Formája non-profit gazdasági társaság lesz, amellyel elérhető, hogy az önkormányzat, az apátság és a turisztikai szolgáltatók teherbíró képességének megfelelően lehessen finanszírozni.
A tervezett költségvetés éves szinten 15 millió forint. A gazdasági társaságban Zirc város önkormányzatáé lenne a legnagyobb tulajdonrész. Ennek forrását helyi idegenforgalmi adó bevételéből, illetve az ehhez kapcsolódó állami támogatásból szeretnék biztosítani. A második legnagyobb tulajdonosi résszel rendelkező apátság Ottó Péter véleménye szerint önállóan is boldogulna, csatlakozásuk a város közös feladata irányába történő nyitást, a cél iránti elkötelezettséget fejezi ki. A társaság nyitott mindenki felé, aki éves szinten 200-250 ezer forintos finanszírozási önrésszel részt tud venni működésében. Az egyesület egyik legfontosabb küldetése, hogy tömörítse a sok kicsi szolgáltatót, akik fenti összeget nem tudják felvállalni.
Zirc város polgármestere elmondta, a szervezett formában történő működés az összefogás mellett a jogalkotók szándéka miatt is fontos, hiszen a későbbi turisztikai forrásokhoz való hozzáférés egyik feltétele lehet a TDM szervezetben való tagság. Fontosnak tartotta az együttműködés lehetőségének olyatén kialakítását, hogy akik részt vállalnak – munkában és finanszírozásban –, más helyen nem elérhető előnyökkel rendelkezzenek.
A helyszínen tizenheten léptek be a Bakony Szíve Turisztikai Szövetségbe, de ez a létszám a jelek szerint növekedni fog. A csatlakozásra továbbra is lehetőség van, a tagoknak évi tízezer forintos tagdíjat kell fizetniük, emellett pártoló tagként is beléphetnek. Az alakuló közgyűlésen a tagság elfogadta az egyesület alapszabályát, és öt évre megválasztotta elnökségét.
Sokan döntöttek úgy, hogy megalakulását követően rögtön belépnek a szervezetbe. Németh Gábor elnökségi tag segíti az adminisztrációt
Kelemen Gábor sajtóreferens