Tihanyi geotúra* a Bakonyalja Barátai Egyesület szervezésében
Részletek és további programok ►
Tihany a Balaton-felvidék élő geológia múzeuma, melyet túravezető segít bemutatni az érdeklődők számára.
Találkozó: 2012. május 5. szombat, 10.00 óra, Tihany, Levendula Ház Látogatóközpont (Major u. 67.)
Útvonal: Látogatóközpont – Kis-erdő-tető – Levendulás – Csúcs-hegy – Hálóeresztő – Aranyház – Belső-tó – Látogatóközpont
Táv: 10 km, időtartam: 5 óra. Részvételi díj: 700 Ft
Túravezető: Czibula György geotúra-vezető
Előjelentkezés szükséges! Tel.: 0630/9195868, e-mail: szarvashaz@szarvashaz.hu
További információ, új időpontok és helyszínek: www.szarvashaz.hu
Zircről a 7:05-ös busszal juthatunk el Tihanyba, átszállással Balatonfüreden, érkezési idő 9:45. Tihanyból hazafelé 15:37-kor indul a busz, Veszprémben kell átszállni. Ha azt nem érjük el, akkor már csak kétszeri átszállással (Balatonfüreden és Veszprémben is) jutunk haza.
*****
Látogatás a Pannon-tó egyik szigetén
Földtani kuriózumok az Inotai Hőerőmű árnyékában
Találkozó 2012. május 6. (vasárnap) 9-kor Várpalota Tesco-parkolójában.
A 8-as főúton autózva, a leállított Inotai Hőerőmű és a volt alumíniumkohó ipari épületeit látva nem sok kedvet érez a kiránduló, hogy meglátogassa a mögöttük elterülő gyepes dolomitvonulatot. Pedig aki rászánja magát egy kis „retró-utazásra”, igazi geológiai-geomorfológiai különlegességeket találhat. A Baglyas-hegy a Pannon-tó apró szigete volt, erős hasonlatosságot mutatva a mai Adriai-tenger partvidékéhez – csak a kéklő víz hiányzik…
Túránk során többek közt választ kapunk arra a kérdésre is, hogy mit rejt a föld mélye Inota környékén, de a felszínen is számos meglepetés vár a résztvevőkre…
Az ipari övezet közvetlen szomszédságában először a Palotai-Bakony egyetlen eocén mészkőfoltját keressük meg. A közelében működő murvabánya metszetet mutat a pannon abrázióval egyenesre vésett hajdani sziklafelszínről, amit fiatal üledékek fednek. A meddőhányón az abráziós törmelék édesvízi mészkőbe cementálódott anyagát látjuk jókora kőtömbök formájában.
A tektonikus feltolódási zóna északi oldaláról kitűnő kilátásban részesülünk a Keleti-Bakony felé. Itt kísérletet teszünk az alig pár négyzetméteres foltban előbukkanó Buchensteini Formáció anyagának megtalálására. A Belátó-hegy kilátópontjáról szemügyre vesszük a térséget uraló Baglyas hatalmas dolomittömbjét, és az előtte húzódó áttöréses völgyet. A hegyre rétegbordák és aszóvölgyek közt kapaszkodunk fel, melyek egészen különös morfológiát kölcsönöznek a hegyoldalnak. Útközben egy természetes feltárásban tanulmányozhatjuk a triász fődolomitra 190 millió éves üledékhézaggal települő Kállai Kavicsot. A hegytetőn már egy sok millió éve pusztuló karrfelszín fogad bennünket.
Az északi lejtőkön a szovjet tábornokok hajdani bunkeréből szemlélhetjük a Bakonykúti-medencét. A Síkvargya sziklás völgyén ereszkedünk újra a hegylábhoz, majd a Hideg-völgy mélyén vágunk át az inotai abráziós térszínre. Itt megtudhatjuk; mi célból épültek apró házikók egy birkalegelőn az 1950-es években, és szerencsés esetben bekukkanthatunk a föld alá is.
A programhoz a szokásos terepi felszerelésen kívül lámpa is szükséges. Az útvonal hossza mindössze 7 km körüli. Az összesített szintemelkedés viszont mintegy 250 méter lesz.
Részvételi díj nettó 2000,- Ft/fő. Minimum létszám: 10 fő. A jelentkezéseket a
janosfuto@gmail.com e-mail címen mielőbb,
de legkésőbb május 4-ig kérem. Érdeklődni a 30/446-7759-es számon is lehet.
Túravezető: Futó János geológus
*****
*****
Ha kihasználjuk az alkalmat és a vasárnapi Anyák Napjára vadvirágokat szednénk, gondoljunk arra, hogy különösen természetvédelmi területen (Tihany!) ez költséges vállalkozás lehet, de a védett növényeket máshol sem szabad szedni. Készítsünk inkább szép fényképeket, és az édesanyákat a hazafelé úton szedett orgonával lepjük meg, bármelyik háztulajdonos szívesen megengedi, hogy egy-két ágat levágjunk.
*****
*Mi az a geotúra?
A világ számos országában a lelkes természetbúvárok érdeklődésének köszönhetően, ma már a turizmus külön ágaként definiálhatjuk a geoturizmust. Látva a népszerűséget, illetve tudva, hogy a Bakony és a Balaton vidéke számtalan, párját ritkító geológiai látványossággal bír, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság célul tűzte ki a Bakony–Balaton Geopark létrehozását, mellyel csatlakozni kíván az Európai Geoparkok Hálózatához (és ezen keresztül az UNESCO Globális Geopark Hálózatához is). A teljes jogú tagság kivívásához számos feladat mellett az egyik legfontosabb előrelépés, hogy a program keretében 2009. óta geotúra-vezetői képzések zajlanak a Nemzeti Park Igazgatóság szervezésében. A geotúrák alkalmával az így „kiképzett” geotúra-vezetők szakmai kalauzolása mellett, egy-egy terület geológiai, botanikai és kulturális értékeinek jobb megismerésére nyílik lehetőség.