A kivándorlás egy jobb élet reményében a zirci járást érintette leginkább a megyében a 20. század elején. Már volt szó Hírmúzeumban a Győr-Veszprém vasútvonal 12. számú őrházáról, 1931-ben itt fogták el a szökött fegyencet, és itt hozták létre 1907-ben a porva-cseszneki állomást a kirándulók örömére. E heti bulvárrovatunkban: gázolás egy fa tetején, küzdelem a vaddisznókkal.
1983-ban megszűntek a járások, Zirc város lett 1984-ben. Mindkettő nagyban befolyásolta településünk fejlődését, amiről 1987-ben számot adott a megyei tanács előtt a zirci vezetés, majd a jövőre kitekintve érdekes ötletekkel rukkoltak elő.
Érdemes összehasonlítani a maival.
Tovább ►
105 éve
Szomoru számadat. Járásunk területéről az év folyamán egész április közepéig 343 egyén kapott külföldi utlevelet. Ha igy megy, akkor az évben több mint 1000 munkás kéz hagyja el járásunkat. Megyénkben a zirczi járásból vándoroltak ki legtöbben. Hova leszünk, ha ez igy megy sokáig. Államvezető férfiainknak sürgősen módot kell találniok a tömeges kivándorlás megakadályozására.
Megállóhely a Czuhában. Az uj menetrend folytán a vadregényes Czuha völgyben, a 12. számu őrháznál is megfognak állni a vonatok. Ezen őrház mint állomás Csesznek felirattal lesz jelezve; mert Csesznek községhez van legközelebb. A Czuha kigyódzó völgyében a nyár folyamán igen sokan és sokszor szoktak nagyszabásu kirándulásokat rendezni. Ha az uj menetrend foganatba lesz véve, akkor nemcsak Győrmegyéből, de tőlünk is, sőt Veszprémből is igen sokan fognak a kies, vonzó vadregényes Czuha völgybe kirándulni, hogy ott annak ózon telt, pormentes levegőjét sziva, vidám hangulatban el-el szórajkozzanak s emlékeiket a Czuha völgy kellemeinek megismerésével gyarapitsák. Nem lehetetlen, hogy az uj, kedvező menetrend folytán a Czuha mentén levő községekben, így nálunk Zirczen is, a nyár folyamán majd több nyaraló fog üdülni szorakozást keresni, mint azelőtt. Igen ám! De lesz-e elegendő lakás az esetleg érkező nyaralók számára.
Zircz és Vidéke 1907. évi április 21-i Hírek rovatából
75 éve
Elgázolta az autó a fa tetején dolgozó Szabó Sándor 66 éves favágót. Az autó, mely Staufer és Fiai cég tulajdona volt, Románd község határában nekiszaladt egy akácfának és kidöntötte. A fa lombjai között dolgozó Szabó Sándort súlyos sérülésekkel szállították kórházba.
Zirc és Vidéke 1937. évi április 18-i Hírek rovatából
50 éve
Makkot loptak a vaddisznók
– 63 éves ember kézitusája az erdei csordával –
A bakonyi Kab-hegyen a minap különös látogatók keresték fel a 63 esztendős Péntek Menyhért éjjeliőrt, aki a „D” jelzésű erdőnyiladékban több vagonnyi kiültetésre szánt makkra vigyázott.
A vaddisznók semmibevéve az éjjeliőr hadakozását, nagy csordában lepték el az erdei tisztást és nekiestek a földdel beterített makkhalmaznak. Becslés szerint 30—40 vaddisznó rontott a tisztásra sok apró malac kíséretében. Az éjjeliőr a különös tolvajok ellen fegyverét, furkósbotját próbálta felhasználni, s úgy igyekezett teljesíteni kötelességét. A vadak a kemény husáng, csapásaitól sem riadtak el, magukról megfeledkezve dézsmálták a csemegét. Péntek Menyhért erre máglyává szította az őrtűz parazsát. Már négy nagy tűzzel vette kőrül a makkcsomót, de az időközben érkező vadak ettől sem féltek és a lángokon is áthatolva vetették magukat a kedvelt erdei eledelre. Az idős éjjeliőr több mint egy óra hosszáig valósággal kézitusát, közelharcot vívott a vadakkal és csak nagy üggyel-bajjal tudta őket elűzni. A falánk vadak távoltartására fegyveres vadászok vonulnak éjszakánként az erdőbe és gyakori riasztólövésekkel védik meg a makkot a kicsinyeik miatt jelenleg kíméletet élvező vaddisznóktól.
Napló 1962. évi április 22-i számából
35 éve
A megyei tanács–vb napirendjén:
A zirci tanács végrehajtó bizottságának beszámolója tevékenységéről
Ülést tartott tegnap délelőtt a megyei tanács végrehajtó bizottsága, István János tanácselnök vezetésével. A testület első napirendi témaként megtárgyalta Zirc Város Tanácsa Végrehajtó Bizottságának beszámolóját tevékenységéről, melyről Kiss László zirci tanácselnök készített írásbeli beszámolót. Az előterjesztési anyagot a városi tanácsnál végzett komplex felügyeleti vizsgálat jelentése egészítette ki, melynek vezetője és előadója Navracsics Tibor, a megyei tanács elnökhelyettese volt.
Megvalósult fejlesztések
A zirci tanács–vb utoljára 1981-ben adott számot e testület előtt a tevékenységéről, ám azóta alapvető változások történek a közigazgatásban: megszűntek a járások, Zircet pedig várossá nyilvánították.
Meg kellett teremteni a városi működés feltételeit, kialakítani a városi szakigazgatási szervezetet, más ás új feladatokat jelentett a körzetközpont szerep is.
A beszámolási időszakban a tanácsi testületek jól működtek, közérdekű témákat tűztek napirendre. Növekvő számban kerültek társadalmi vitára testületi előterjesztések. A tanács közreműködésével lehetett sikeresen zárni a településfejlesztési hozzájárulás bevezetésére irányuló szervezőmunkát.
A tanácstagok és a lakosság kapcsolatainak erősítése érdekében új alapokra helyezték Zircen a lakóbizottságok működését és tanácsrendelet szabályozással lehetővé tették, hogy a családi házas beépítésű negyedekben utcabizottságok jöjjenek létre.
A végrehajtó bizottságnak a tanács által meghatározott pénzügyi–gazdasági és városfejlesztési célkitűzések megvalósítására irányuló tevékenysége a beszámolási időszakban döntően eredményesnek minősíthető, noha a múlt évben a gazdálkodási feltételek kedvezőtlenül alakultak. A szabályozott bevételek kiesése (városi, községi hozzájárulás, béradó) labilissá tette a gazdálkodást, s emiatt 3 millió 200 ezer forint gazdálkodási előleg felvételére került sor év közben. A hiány ellensúlyozására takarékossági intézkedési tervet készített a tanács. Az 1984–86-os években alulmaradtak a tervezettől a városgazdálkodási üzem befizetései is.
Megjegyzendő, hogy a fejlesztési célkitűzések alapvetően teljesültek a VI. ötéves tervben.
Jó együttműködés
A tanács és végrehajtó bizottságának a kapcsolatai kiemelésre érdemesek a párt és társadalmi szervezetekkel, valamint a gazdálkodó szervezetekkel. Utóbbiakkal évenként áttekintik az együttműködés területeit, s az átvett pénzeszközök — különösen az áfész és a Bakony Tsz esetébe — jól mutatják ezen együttműködés eredményességét. Az elmúlt évben előremutató koordináció kezdődött — lakásberuházások terén — a Veszprémi Szénbányák Vállalattal és az OTP megyei igazgatóságával.
Kezdeményezte a város az úgynevezett „városkörnyéki alap” létrehozását, ám ez a törekvés nem járt sikerrel. Eredményesnek bizonyult ugyanakkor a köztisztasági feladatok megoldása és a zirci kórház fejlesztésének, működési feltételeinek javítása.
A lakás és telekgazdálkodás helyzetével több alkalommal is foglalkozott a testület, értékelte az állami és bányászlakások felújításának helyzetét, továbbá elfogadta a középtávú lakásgazdálkodási tervet.
1984-től mostanáig a magánerős lakásépítés céljára mintegy 100 — családi házas beépítésre alkalmas — telek kialakítása történt meg, továbbá javította a lakáshoz jutási lehetőségeket a célcsoportos beruházásban épült Rákóczi téri, 40 lakás átadása is. A múlt évben 37 építési telket alakítottak ki Nagyesztergár és Eplény városrészekben is. Úgy tűnik azonban, hogy a VII. Ötéves tervidőszakra csökkenőben a magánerős lakásépítési szándék, ám ezt részben ellensúlyozni fogja az OTP–, vállalati és tanácsi lakásberuházás, mely szerint várhatóan 104 lakás épül fel.
A gyermekintézményi ellátásról elmondható, hogy feszítő gondok nincsenek, az általános iskolai oktatásban eredményként ítélhető meg, hogy az egyműszakos tanítást fenn lehet tartani. Dinamikusan fejlődött az utóbbi időszakban az egészségügyi alapellátás is, az országos mutatókat tekintve az átlagosnál jobb a helyzet Zircen. Jó ütemű volt a fejlődés a szociális ellátás területén is.
Megalapozott városigazgatás
A város közművelődési élete döntően a leromlott állagú művelődési és ifjúsági központban zajlik, mely épület felújítása a VII. ötéves tervidőszak végén megtörténik. Az utóbbi időszakban nyílt meg ugyanakkor a városban a helytörténeti és néprajzi gyűjtemény, valamint a Barátság Galéria. Megalakult Zircen a Reguly–klub is, mely a különböző szakterületeken dolgozó értelmiségieket fogja össze.
A város kereskedelmi szolgáltatásának mintegy 80 százalékát a helyi áfész oldja meg, nemkülönben a vendéglátást is – elismerésre méltó színvonalon. Zircen hagyományosan jelentős a z idegenforgalom is, melynek feltételei — jelenleg is folyamatban lévő fejlesztések mellett — biztosítottak.
Végezetül idézendők a komplex felügyeleti vizsgálat főbb megállapításai, mely szerint Zirc Város Tanácsának Végrehajtó Bizottsága munkáját — a várossá nyilvánítás óta — folyamatos, kiegyensúlyozott fejlődés jellemzi. A tanácsigazgatási feladatokat városi színvonalon, alapvetően törvényesen és megnyugtató következetességgel látják el. Tovább kell azonban bővíteni a tanács és lakosság kapcsolatrendszerét, erősíteni a tanácstagi érdekképviseleti ás információ-közvetítő munkát, valamint a hatósági ellenőrzések rendszerét.
A felügyeleti vizsgálat megállapította, hogy a tanácsi vezetés és apparátus sikeresen alapozta meg a városi tanácsigazgatást, amelyre építve a továbbfejlődés szervezeti és személyi feltételei biztosítottaik.
Vita, vélemények
A napirendi téma vitájában többen fejtették ki véleményüket, így például Szabó Gyula, a megyei pártbizottság titkára szólt a közigazgatási változásokról, s a különböző szervek — különösen a gazdasági egységek — összefogásáról a város érdekében. Kitért a munkaerőhelyzetre, különösen a foglalkoztatási gondokra, a telepített ipar szükségességére. Felvetette: erdészeti és faipari szakközépiskola nincs a megyénkben, s meggondolandó lenne, hogy o zirci gimnázium szakközépiskolaként, (ha egyelőre csak egy-két osztállyal is) „átállhatna” erre a profira. Elismeréssel szólt a továbbiakban a helyi áfész idegenforgalmat kiszolgáló tevékenységéről, a tanács jó munkájáról, ám hangsúlyozta: teljes körű együttműködés szükségeltetik a város fejlődése érdekében minden gazdálkodó szervezet és társadalmi szerv részéről.
Farkas József ezredes, megyei rendőrfőkapitány-helyettes azt vetette fel hozzászólásában, hogy Zircen is egyre növekszik az idegenforgalom, e fellendüléssel egy időben fokozottan kell — mindenkinek és minden területen — törődnie a közrenddel és közbiztonsággal is. Navracsics Tibor felszólalásában a komplex felügyeleti vizsgálat egyes megállapításaihoz fűzött bővebb magyarázatot, szóbelileg is kiegészítve annak megállapításait.
Dr. Hardy Zoltán, a megyei tanács vb-titkára kiemelte, hogy a tanács tisztségviselői jól látják el a jogszabályokban megállapított hatásköreiket, működik az önálló felelősségi rendszer. A továbbiakban szólt a körzetközpont községi tanácsairól, s e tekintetben a város szerepéről, azaz koordináló munkájáról.
Részt vett a testület ülésén és felszólalt Bokodi Árpád, a zirci városi pártbizottság első titkára is, aki elismerően szólt Zirc Város Tanácsának munkájáról, noha sok gonddal küzdenek, s megjegyezte: tevékenységükben mindig is elsődleges volt a politikai közhangulatot befolyásoló tényezők, problémák megoldása, melynek főbb területei: az ellátás, a közlekedés és az egészségügy. Kiemelte: a városi kórház fejlesztését illetően igen szép és tiszteletre méltó felajánlásról lehet számot adni az egész közigazgatási területet illetően.
István János vitazáró összefoglalójában kitért arra, hogy sajátos Zirc településszerkezete (falvak tartoznak a városhoz) és sok türelem kell még ezt követően is a minden tekintetű várossá váláshoz. Az viszont tény: az eszközök és lehetőségek keretei között viszonylag gyorsan megteremtették a városi közigazgatást, a térség fejlődésének felgyorsítását illetően ez jó háttér. Javítandó ugyanakkor a tanácsi bizottságok munkája. Szólt a továbbiakban az áfész szerepéről a jó ellátást illetően, de kiemelte: nagyobb súllyal kellene kezelni az állami kereskedelmet is s fokozni szükséges a magánkereskedelem, valamint a szolgáltató kisipar fejlesztését. Hangsúlyozottan szólt arról is, hogy a községekben jelentkező feszültségek feloldása miatt Zircen néhány fejlesztési elképzelésről le kellett mondani, az oktatási intézmények profilváltását pedig megyei szinten — így Zircen is — át kell tekinteni. Végezetül a zirci városi tanács vezetéséről nyilatkozott elismeréssel.
A testület ezt követően a megye tanácsainak 1986. évi költségvetésének végrehajtásáról tárgyalt (e témát a megyei tanács legközelebbi ülése elé terjesztik), majd információs jelentés alapján tájékozódtak a vb tagjai megyénk mezőgazdasági üzemeinek múlt évi gazdálkodásáról.
Napló 1987. évi április 22-i számából
Copyright ©Zircinfo.
A szöveg nem kereskedelmi célra, változatlan formában és a forrás (zirc.blog.hu) megjelölésével szabadon felhasználható. Üzleti célból más on-line szolgáltatásokban vagy más médián sem egészben, sem pedig részeiben nem publikálhatók és nem terjeszthetők a Zircinfo előzetes engedélye nélkül.