Most, hogy medvehagyma lázban ég az egész ország, összegyűjtöttem egypár medvehagymás receptet az internetről. Van amelyiket már korábban kipróbáltam és nagyon finom, van amelyiket az idén tervezek elkészíteni.
Érdemes későbbre is eltenni ebből a nagyszerű növényből, ehhez is találtam jó leírásokat. Azok az ismerőseim akiknek tapasztalata van ebben, leginkább a szárítást és a sós, olajos eltevést javasolják.
Jó étvágyat!
Sváb gnocchi
Hozzávalók két személyre:
• 600 gramm héjában főtt burgonya
• 100 gramm liszt
• 1 tojás
• só, bors, szerecsendió
• 1 marék zsenge medvehagyma
• 1 szép szelet (10 dkg) házi füstölt sonka
• tejföl
Elkészítés
A burgonyát héjában főzzük meg, így benne marad a keményítő. Ha puhára főtt, még melegen hámozzuk meg és törjük át. Tíz dekát tegyünk félre, a többihez keverjük hozzá a lisztet és a tojást, majd sózzuk, borsozzuk, reszeljünk bele egy kevés szerecsendiót. Gyúrjunk belőle lágy tésztát.
A sonkáról válasszuk le a húsos részeket, majd vágjuk fel apró, vékony szeletekre, szinte forgácsokra. A többit kockázzuk fel, és egy serpenyőben süssük ki a zsírját, szűrjük le, és pirítsuk meg benne a félretett tört krumplit. A töpörtyűt se dobjuk ki, ízlés szerint meg lehet majd szórni vele az elkészült ételt.
A burgonyás tésztát felezzük el, esetleg harmadoljuk, majd gyúrjunk két centiméter vastag hengereket belőle. A kolbász formájú rudacskákból vágjunk egy-másfél centiméter vastag karikákat. Javaslom, hogy az elején próbáljuk ki, mekkora nudli lesz egy-egy darabból, és ehhez igazítsuk a szeletelést.
A tésztakarikákból először formázzunk golyót, majd a két tenyerünket egymásra merőlegesen tartva sodorjuk ki a nudlikat. Hamar rájövünk, hogyan lesz szép orsó alakú mindegyik.
A tésztát nagy edényben, lobogó, sós vízben főzzük ki, ha a nudlik feljönnek a víz tetejére, akkor szűrjük le, és öblítsük át hideg vízzel. Ezután forrósítsuk fel a pirított krumplis serpenyőt, és forgassuk bele a sufnudlit, ha nem fér el egyszerre, akkor két részletben. Az sem baj, ha egy kicsit odakap az alja, de ne húzzuk sokáig dolgot, nehogy a tészták szétessenek.
Közvetlenül a tálalás előtt szórjuk meg a sufnudlit a sonkaforgáccsal és a medvehagymával. Kínáljunk hozzá egy-egy csésze friss tejfölt, amit ízlés szerint akár fűszerezhetünk egy kis frissen reszelt tormával, sóval, borssal, pár csepp citrommal.
Mecseki medvehagymás tészta
Hozzávalók:
· szélesmetélt
· nagyobb mennyiségű medvehagyma
· olívaolaj
· cseresznyepaprika vagy pepperoni
· tengeri só
· juhsajt
·
Elkészítés:
Amíg a szélesmetéltünk kifő, egy szép nagy serpenyőbe tesszük a csíkokra szabdalt, megmosott, lecsepegtetett medvehagymát, jó sokat, melyet nyakon öntünk olívaolajjal, és a lobogó tészta sós-olajos vizéből keveset ráöntve pár percig pároljuk. Cseresznyepaprikát vagy pepperonit és tengeri sót is teszünk bele. Ha a tészta kifőtt, egyszerűen szűrőkanállal átlapátoljuk a medvehagymához, átforgatjuk, és gőzölgőn juhsajt forgácsokkal tányérokra halmozzuk.
Medvehagymás-sajtos kalács
Hozzávalók:
· A tésztához:
· 25 dkg liszt
· 2 kávéskanál só
· 2 kávéskanál cukor
· 4 dkg puha vaj
· 1,2 dl tej
· fél csomag száraz élesztő
· A töltelékhez:
· 6 dkg olvasztott vaj
· 2 maréknyi apróra vágott medvehagyma
· 2 maréknyi reszelt sajt
· 1 kávéskanál só
·
Elkészítés:
A tészta hozzávalóiból rugalmas tésztát gyúrunk, meleg helyen duplájára kelesztjük.
A töltelékhez a sajtot és a medvehagymát egy tálban összekeverjük.
A tésztát vékonyra nyújtjuk egy lisztezett deszkán – téglalap alakúra. Meglocsoljuk a 6 dkg olvasztott vajjal, és egyenletesen megszórjuk a töltelékkel. Feltekerjük, végeit befordítjuk. A tekercset az egyik végétől 3 cm-re hosszában kettévágjuk, a két szálat összefonjuk. Még egy fél órát kelesztjük. Sütés előtt egy kis vajjal megkenjük a tetejét.
200 °C-ra előmelegített sütőben 20 percig sütjük.
Medvehagymás pogácsa
Hozzávalók:
• 50 dkg liszt
• 25 dkg margarin
• 2 tojás
• 3 dl tejföl
• 2,5 dkg élesztő
• só ízlés szerint
• egy marék medvehagyma
Elkészítés
A lisztet a margarinnal eldörzsöljük. Hozzáadjuk a kevés tejfölben felfuttatott élesztőt, sót, 1 db tojást és a többi tejföllel jól kidolgozott tésztát készítünk. Fél óráig pihentetjük. Ezalatt a megmosott, leszárított medvehagymát apróra vágjuk.
A tésztát kb 2 cm vastagra nyújtjuk és rászórjuk az apró medvehagymát. Négyrét összehajtjuk, letakarjuk és fél órát ismét pihentetjük. Majd újra kinyújtjuk kb 2 cm vastagságúra, nagy késsel keresztbe, hosszába bevagdossuk és pogácsa szaggatóval kiszaggatjuk. Tepsibe rakjuk, megkenjük felvert tojással és előmelegített sütőben világosra sütjük. Sülési idő kb. 30-35 perc.
A pirosra sült pogácsa száraz lesz, ezért kell világosra sütni. Így lesz nagyon finom.
. Szűcs Imréné )
Bio medvehagymás pogácsa
Hozzávalók:
0,5 kg bio teljes kiőrlésű tönkölybúzaliszt
0,2 kg bio pálmazsír vagy 0,3 kg bio margarin
0,1 kg apróra vágott bio medvehagyma
0,1 l tisztított víz
0,01 kg tengeri só
0,01 kg bio sütőpor
A bio teljes kiőrlésű tönkölybúzalisztet, a tengeri sót, és a bio sütőport alaposan összekeverem szárazon, majd belegyúrom a bio pálmazsírt vagy a bio margarint, ezt követően hozzáöntöm a tisztított vizet és végül belegyúrom az apróra vágott bio medvehagymát. A kész tésztát körülbelül 2-3 cm vastagságúra kinyújtom és közepes méretű pogácsaszaggatóval kiszaggatom. A kiszaggatott pogácsát sütőpapírral borított vagy kizsírozott tepsibe helyezem, olyan távolságra, hogy a sütés folyamán ne érjenek össze. Nem kelesztem, 230 °C fokon körülbelül 10-12 percig sütöm.
Medvehagymás-túrós pogácsa
hozzávalók 4 főre
· 50 dkg túró
· 80 dkg liszt
· 2 db tojás
· 1 pohár tejföl
· 2,5 g élesztő
· 1,5 dl tej
· 10 dkg medvehagyma
· csipet cukor
· 2 kk só
· 2 ek baromfizsír
· kevés olaj
Elkészítés
1. Az élesztőt a langyos tejben pici cukorral és 2 kanál lisztel felfuttatjuk.
2. A túrót összekeverjük az apróra vágott medvehagymával, sóval, 1 db tojással és tejföllel. (Mindez szobahőmérsékletű legyen, mert ha hidegebb, akkor nehezebben fog megkelni a tésztánk, és nehezebb lesz a tésztánk).
3. A liszthez hozzákeverjük a túrós masszát, ha megkívánja a tészta akkor gyúrhatunk még bele lisztet vagy tejfölt, attól függ milyen liszttel dolgozunk. (Én B55-öset használok.)
4. Mindezt jól összegyúrjuk, közepes keménységű tésztát kapunk, a végén gyúrunk még hozzá kb. 2 ek olajat, így nem ragad a kézhez, sem a tál falához.
5. 2 cm vastagságúra nyújtjuk, tojással megkenjük, egy éles késsel berácsozzuk a tetejét.
6. Pogácsaszaggatóval kiszaggatjuk, majd zsírpapírral bélelt vagy kivajazott tepsiben kb. 1 órán át kelesztjük.
7. Előmelegített forró sütőben sütjük kb. 10 percig, hogy kérget kapjon, így nem szárad ki a pogácsa, majd kisebb fokozaton kb. 10-15 percig aranybarnára sütjük.
sütési hőfok: 220°C
sütési mód: alul-felül sütés
Medvehagymás tócsni
Hozzávalók:
· kb. 12 darabhoz:
· 2 db burgonya
· 1 db sárgarépa
· kb. 12-13 levél medvehagyma
· 2-3 gerezd fokhagyma
· 1 tojás
· fél zsemle beáztatva
· 1 marék kockára vágott gomba
lepény formája legyen. Hamar sül, vigyázni kell vele, nehogy megégjen. Ha kisült, lecsepegtetjük és tálaljuk. Főzelékek, saláták mellé kitűnő étel.
Ír szódás kenyér candidas-oknak
Hozzávalók:
· 30 dkg teljeskiőrlésű tönköly liszt
· 1 teáskanál só
· 1 teáskanál szódabikarbóna
· ½
· 1-1 evőkanál napraforgó-, len-, tök- ésszezámmag
· 3 teáskanál kenyérfűszer –
· 3 teáskanál szárított medvehagyma –
· 2,5 dl joghurt vagy 2 dl író
· 2 evőkanál szűz olívaolaj
·
Elkészítés:
A száraz dolgokat gyorsan összekeverem (a medvehagymáig bezárólag), a joghurtba (vagy íróba) belekeverem az olajat, és az egészet összegyúrom. Gömbőcöt formálok belőle, és kiolajozott, liszttel beszórt tepsire teszem. 230 fokra előmelegített sütőbe teszem, amibe teszek egy tál vizet is (hogy jó ropogós héja legyen, ami később nem hagyja kiszáradni), és így sütöm 15 percig, majd a hőt 170 fokra mérséklem, és így még 40 percig sütöm. A végén még +10 percre megfordítom, hogy az alja is megpiruljon. Lehet kétszeres mennyiséget készíteni, de akkor a sütési idő 1,5-szer hosszabb.
Megjegyzés:
Ugyanebből a tésztából, a magok és füszerek elhagyásával, készíthetsz pizzát is! Kinyújtod, kiolajozott, kilisztezett tepsire teszed, megkened paradicsomszósszal (sűritett paradicsom egy kis pizza fűszerrel keverve), ízlés szerinti feltétet (Pl: paradicsomkarika, tonhal, padlizsán, cukkini, répa, borsó, kukorica, paprika, lecsó!, stb...) teszel rá, és a tetejére mozzarella szeleteket, esetleg egy kis reszelt, morzsolt kecskesajtot!
Medvehagyma-krémleves füstölt sajttal
Hozzávalók:
· 1 csokor (25-30 db) medvehagyma levél
· 2-3 közepes burgonya
· 1 nagy fej hagyma
· 2-3 gerezd fokhagyma
· 1 dl főzőtejszín
· kevés ételízesítő vagy 1 leveskocka
· kevés olaj
· só
· bors
· őrölt szerecsendió
· Levesbetétnek:
· tejföl
· pirított zsemlekockák vagy levesgyöngy
· és/vagy reszelt füstölt sajt
Elkészítés:
A hagymát felkockázom, és kevés olajon serpenyőben megdinsztelem. A nagyjából összevágott medvehagymaleveleket rádobom és megfonnyasztom, párolom kicsit. Mielőtt elzárom a hőt az edény alatt, rádobom a szétnyomott fokhagymát, és összeforgatom vele.
Egy másik edényben felteszem főni a felkockázott burgonyát az ételízesítővel és sóval. Amikor megfőtt, leveszem a tűzről, és anélkül, hogy leszűrném, hozzáteszem a megpárolt medvehagymát, és botmixerrel krémesre dolgozom, habosítom.
Visszateszem a tűzre, felpótolom vízzel annyira, amilyen sűrű krémlevest szeretnék, utána sózok, hozzáadom a tejszínt, a borsot és az őrölt szerencsendiót, és összeforralom.
A levest tányérba szedem, megszórom levesgyönggyel, vagy pirított zsemlekockákkal, a tányér közepébe teszek egy pötty tejfölt, így tálalom. Aki szereti, reszelt füstölt sajtot is hinthet a tetejére.
Megjegyzés:
A pürésített krumplitól elég sűrű lesz, de ha valaki úgy szereti, akkor étkezési keményítővel vagy liszttel sűrítheti még. Különleges ízű, finom leves.
Medvehagyma krémleves Vicikó konyhájából
hozzávalók 4 főre
· 150 g medvehagyma
· 500 g burgonya (5 közepes nagyságú)
· 1 vöröshagyma
· 60 g vaj
· 2 bio zöldségleveskocka
· 1 l víz
· 50 ml tejszín
· frissen őrölt fekete bors
· tengeri só
elkészítés
1. A vajon kissé megpirítjuk a nem túl apróra vágott vöröshagymát.
2. Hozzáadjuk a kisebb kockára vágott burgonyát és a felaprított medvehagymát. Néhány perc pirítás után beletesszük a leveskockát, felöntjük 1 l forrásban lévő vízzel, és pár perc alatt puhára főzzük.
3. Néhány friss szál medvehagymát beleteszünk, az ízek felfrissítésére, majd merülőmixerrel pürésítjük.
4. Ízesítjük sóval, borssal, és beleöntjük tejszínt. Visszatesszük a tűzre, összeforraljuk, és tálalhatjuk.
Jakut kárászleves
Hozzávalók:
· 1 kg tisztítatlan egész kárász (lehetőleg kisebbeket vegyünk, olyan 15-20 cm méretűeket)
· medvehagyma (ha nincs, valamilyen zöldhagyma is jó, ebből nem kell sok)
· 4-5 gerezd fokhagyma
· 1 dl tej
· só
Elkészítés:
Vesszük a kárászokat és lepikkelyezzük, levágjuk a farokuszonyát és melső uszonyait is eltávolítjuk. Beirdaljuk a gerince mellett mindkét oldalon. Ezután nem bontjuk fel, hanem az oldalán belevágunk közel a fejéhez, és a 4-5. bordája közt egyetlen 3 cm hosszú bemetszést teszünk, amin keresztül benyúlva kisujjunkkal eltávolítjuk a kárász epéjét (lent a vastagbél felé keressük és kampószerűen tartva ujjunkat húzzuk ki a béllel együtt). Vigyázzunk, hogy ne nyomjuk szét az epét, mert megkeseredik az egész! Ízlés szerint a beleket, májat stb is el lehet távolítani (én nem szoktam), de az ikrája mindenképp maradjon benne! Ez a lényege ugyanis, hogy minden benne fő a halban.
Az így előkészített halakat felöntjük annyi hideg vízzel, hogy ellepje őket, és elkezdjük lassan (minél lassabban) melegíteni. Mikor majdnem kész, akkor az egész picire vágott fokhagymát hozzátesszük. Ezután - de mikor már teljesen megfőnének a halak - adjuk hozzá a tejet. Ízlés szerint sózzuk, amikor akarjuk. Ha kész, a halakat óvatosan kiszedjük (nem összetörni szegénykéket), és egy külön tálra helyezzük. A levét bögrékbe mérjük, és megszórjuk a tetejét egy kis zöldhagymával. A halakat kézzel tudjuk a leggyorsabban enni.
Medvehagymás gombakrémleves
hozzávalók 5 főre
· 25 dkg csiperkegomba vékonyra felszeletelve
· 5-6 szál medvehagyma
· fél dl olívaolaj
· 1 dkg liszt
· 1 dl tejföl
· 1 dl tejszín
· só, bors, 1 leveskocka
Elkészítés
1. Feldaraboljuk és félretesszük a medvehagyma levelét, a szárát felkarikázzuk, és a gombával együtt, gyakran kevergetve az olajon közepes lángon sütögetjük.
2. 7-8 perc múlva megszórjuk a liszttel, ekkor sózzuk és borsozzuk, majd mehet rá a tejföl.
3. Felöntjük annyi vízzel, hogy kb. 2,5 l legyen, beledobjuk a leveskockát is, és összeforraljuk.
4. Beleöntjük a tejszínt, botmixerrel homogenizáljuk.
5. Tálalásnál meghintjük a levélkékkel.
Medvehagyma peszto
Hozzávalók:
1 csokor medvehagyma
10 dkg pirított, durvára tört fenyőmag
1-2 dl olívaolaj
só, őrölt bors, pár csepp citromlé vagy fél citrom reszelt héja
5 dkg reszelt sajt (a legjobb a parmezán vagy a pecorino)
A felcsíkozott medvehagymát, a fenyőmagot ízlés szerint sózva,borsozva összeturmixoljuk, miközben az olaj kétharmadát fokozatosan adjuk hozzá. Amikor már szépen összesimultak, belekeverjük a reszelt sajtot. Jól záródó üvegbe tesszük, a tetejére rákanalazzuk a maradék olajat. Mehet a hűtőbe. Ízesíthetünk vele tésztákat, leveseket,kruplipürét, adhatjuk grillezett, sült húsok mellé, kanalazhatjuk pirítósra. S ha elfogy, gyorsan csináljunk újabb adagot, amíg felleljük a piacokon a zöld leveleket.
Tipp! A nem éppen olcsó fenyőmagot helyettesíthetjük napraforgómaggal, tökmaggal, dióval, mandulával, a lényeg, hogy natúr, enyhén pirított magok legyenek. Fűszerezhetjük a pesztot chilivel, korianderrel is, keverhetünk bele egészen apróra vágott aszalt paradicsomot .
Medvehagyma krém
Hozzávalók egy adaghoz:
50 g napraforgó mag,
50 g extra szűz olívaolaj,
½ csapott mk só, tört színes bors,
100 g medvehagyma szárastól,
20 g aszalt paradicsom
A medvehagymát alaposan mossuk át, majd csepegtessük le.
A napraforgómagot aprítsuk le egy mixerben.
Tegyük az össze hozzávalót a paradicsom kivételével az aprítóba, és pürésítsük le.
Az aszalt paradicsomot vágjuk apró darabokra, és keverjük a krémbe.
Ha hosszan tartóan szeretnénk eltenni, akkor kigőzölt üvegbe zárjuk, és öntsük fel a tetejét olajjal.
Hűtőben pár hétig amúgy is eláll, de figyeljünk arra, hogy mindig tiszta késsel, kanállal nyúljunk bele, ne szennyezzük.
Medvehagyma-mártás Pöttömtől
hozzávalók 4 főre
· 1 nagy csokor medvehagyma (kb. 20 szál)
· 5 dkg margarin
· víz
· 1 kis tejföl
· 2 ek keményítő
· só
· bors
Elkészítés
1. A leveleket alaposan megmossuk, lecsöpögtetjük. Keresztbe felcsíkozzuk, a felhevített margarinon megfonnyasztjuk.
2. Hozzáadjuk a sót, borsot. Felengedjük vízzel, lassú tűzön felforraljuk.
3. A tejfölt csomómentesre kikeverjük a keményítővel, hozzáadjuk a medvehagymához. Ha krémesebbre szeretnénk, botmixerrel simára, homogénebbé turmixoljuk.
4. Levéllel díszítve tálaljuk.
5. Fogyasztható önmagában, vagy sült/főtt húsokhoz egyaránt.
Medvehagymás-gombás rizottó
hozzávalók 4 főre
· 35 dkg rizottó rizs
· 30 dkg csiperkegomba
· 1 csokor medvehagyma
· 1 közepes vöröshagyma
· 9 dl zöldség vagy hús alaplé
· 5 dkg reszelt parmezán
· 1 dl száraz fehérbor
· 3 ek olívaolaj
· 20 g vaj
· só
· fehérbors
Elkészítés
1. A felforrósitott olivaolajon üvegesre pároljuk a hagymát.
2. Hozzáadjuk a rizst, és kevergetve addig pirítjuk, míg fel nem veszi az olajat, amikor elkezd sercegni a rizs, ráöntjük a bort, és nagy lángon elpárologatjuk. Sózzuk, borsozzuk.
3. A forró alapléből,2-3 merőkanálnyit teszünk a rizshez, és közepes lángon kevergetve megvárjuk, míg a rizs teljesen beszívja a nedvességet, és csak azután adjuk hozzá a következő adag levet, ezt addig folytatjuk, míg el nem fogy az alaplevünk.
4. A legvégén hozzáadjuk a reszelt parmezánt és a vajat. Megkeverjük, félretesszük.
5. A gombákat szeleteljük, majd félbevágjuk, a medvehagymát feldaraboljuk, és mindkettőt egy kevés olajon lepirítjuk, sózzuk, borsozzuk, a risottóhoz keverjük. Forrón tálaljuk.
Medvehagymás túróval töltött pulykamellfilé
Hozzávalók 4 főre:
60 dkg pulykamellfilé, 15 dkg friss (vagy mirelit) medvehagymalevél, 20 dkg túró, 3 db tojás, 3 dkg liszt, 8 dkg zsemlemorzsa, só, étolaj a sütéshez.
Elkészítése:
A pulykamellfiléből 4 szeletet vágunk, megsózzuk és vékonyra klopfoljuk. A medvehagymaleveleket megmossuk, leszárítjuk, vékony csíkokra vágjuk, kevés sóval és túróval összekeverjük. Ezzel töltjük meg a hússzeleteket, panírozzuk, és bő olajban kisütjük. Burgonyafánkkal és friss salátával kínáljuk.
(Forrás: Orfűi medvehagyma kincseskönyv)
Üvegben való eltevés
A medvehagymát jó bőven megsózzuk, a sóval összeforgatjuk. Ezt követően teljesen tisztára mosott dunsztosüvegekbe nyomkodjuk. Rengeteg belefér egy üvegbe!!! Miután jól lenyomkodtuk, tegyünk olajat a tetejére (sima napraforgó olaj vagy olívaolaj), hogy megakadályozzuk a megpenészesedést. Hűvös árnyékos helyen tároljuk. Elvileg egész évben eláll. Felhasználásnál ha sok a só, vagy olaj rajta, lemoshatjuk.
Medvehagyma mélyhűtve
Rövid szezonja miatt a friss medvehagymát csak rövid ideig élvezhetnénk, azonban a mélyhűtőben tárolva, sokáig megőrzi ízét és értékes hatóanyagait.
Ledarálva nagyon összeesik, kis helyen elfér, érdemes még a tömött mélyhűtőben is találnunk neki egy pici helyet.
Alapos mosás után a levélkéket nagyobb darabokra, a szárát kisebb karikákra vágjuk, és aprítógépbe rétegezzük a következő sorrendben:
- levélkék
- darabos só
- szárkarikák
- olívaolaj
Néhány másodperces darálás után jöhet a következő adag (a már elkészült pépet ki se kell venni az aprítógép tartályából, kicsire össze fog esni).
Felolvadás után krémekbe, majonézbe, salátaöntetbe keverhetjük, felhasználhatjuk pesto vagy krémleves készítésére.
Medvehagyma-eszencia
Az apróra vágott leveleket vagy hagymafejeket lazán üvegbe töltjük, 38-40%-os gabonapálinkával vagy egyéb házilag fõzött pálinkával felöntjük és 14 napig melegen (a napon vagy kályha közelében) tartjuk.
Medvehagyma-bor
Aaz apróra vágott levelekbõl egy maréknyit, kb. 1/4 liter fehérborban rövid ideig felforralunk. ízlés szerint mézzel vagy sziruppal édesítjük és napközben apránként kortyolunk az így nyert borpárlatból.
Medvehagyma szárítva
Tálcás szárítóban, alacsony hőmérsékleten, ezután lemorzsolva zárt üvegben jól eltartható. Szabad levegőn árnyékos, száraz, szellős helyen is szárítható.
Szállásajánlatunk: Szállások - Zircen